Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po stopách bájných Keltů na největší oppidum Moravy

aktualizováno 
Západně od Prostějova se na vysokém ostrohu nad říčkou Oklukou vypínají zarostlé hradby největšího keltského hradiště Moravy – Starého Hradiska. Tam, kde kdysi kypěl bujarý život, dnes sviští ledový vítr, doprovázený pokřikem dravců.

Zámek ve Ptení | foto: Jakub HloušekiDNES.cz

Pustými lesy ke Starému Hradisku

Ideální nástupní místo k příjemnému putování představuje víska Stražisko, jejíž dominantu tvoří zdaleka viditelný barokní kostelík, zbudovaný v někdejším areálu gotického hradu. Před sto lety zřejmě víska patřila k oblíbeným centrům odpočinku zámožnějších obyvatel Prostějovska, jak dokládají četné, kdysi honosné vily.

Za jejich ploty se modrá značka ponoří do lesního příšeří a po následujících osm kilometrů se vine malebnými hvozdy Drahanské vrchoviny. Tu po lesních komunikacích, jindy úzkou pěšinou. Nechybí ani brody a působivé temné mokřiny, lemované staletými velikány.

Výlet na Staré Hradisko

Vilová "čtvrť" ve Stražisku

Není však dobré se nechat zcela unést krásou zákoutí přírody – je třeba i pečlivě sledovat značení. Jedinou známku civilizace připomínají samoty u hájenky Na Pohodlí, obklopené sympatickými lukami a rekreační areál v závěru sestupu do hlubokého údolí Okluky. Právě tady se poprvé otevře pohled na protilehlé příkré stráně Starého Hradiska: k němu však ještě zbývá dobrá půlhodinka chůze.

Výlet na Staré Hradisko

Cesta na Staré Hradisko

Tajemné kamenné hradby

Jakmile se vynoříte z lesa, největší keltské opiddum na Moravě už je na dosah ruky. Dobře patrná hradba vás spolehlivě dovede k vstupní bráně, kde se současně připojuje naučná stezka z obce Malé Hradisko.

Panel se schematickým plánkem srozumitelně poslouží při vlastní prohlídce.

Výlet na Staré Hradisko

Vnitřní hradba

Areál je zcela odlesněn a zároveň slouží jako pastvina, linie bývalého opevnění jsou často prakticky totožné s remízky, tudíž si lze velmi dobře udělat představu o rozloze a vymezení tehdejšího sídliště. Z holé pláně lokálně vystupují samostatné zarostlé hromady kamení a terénní vlny – těžko říci, zda i ony  bezvýhradně souvisejí s areálem hradiště.

Za příznivého počasí čeká každého návštěvníka odměna navíc: malebný výhled do širého okolí.

Také milovník nevšední atmosféry nepřijde zkrátka – stačí jen popustit uzdu představivosti a zahledět se do bizarně pokroucených listnáčů, deroucích se z dávných valů. Pravděpodobně jediným společníkem mu bude neutuchající syrový vítr, doprovázený hrozivým skřehotáním plachtících káňat.

Může se hodit


Jak se tam dostat
Vlakem: z Prostějova či Chornice do stanice Ptení nebo zastávek Stražisko a Zdětín – odtud několik značených přístupových tras ve směru ke Starému Hradisku
Autem: z Prostějova či Boskovic do obce Malé Hradisko, z části Skřivánkov po naučné stezce k oppidu, případně z Prostějova ve směru na Malé Hradisko – u hájenky pod oppidem odbočit a pokračovat údolím Okluky k rekreačnímu středisku. Odtud po červené značce k hradišti.
Autobusem: z Boskovic či Prostějova do Malého Hradiska


Délka popisované trasy
zhruba  22 km

Užitečné weby
http://www.medy.cz/keltove/muzeum/keltove.htm
Stránky věnované výstavě Keltové na Moravě (Moravské zemské muzeum Brno) s řadou informací o Starém Hradisku

Výlet na Staré Hradisko

Pozůstatek vnější hradby na západním okraji oppida

Cestou necestou do Ptení

Od Starého Hradiska je možné se vrátit k rekreačnímu areálu a pokračovat po červené značce údolím Okluky. Aby se výletník vyhnul úseku po rušné silnici, zvolili značkaři trasu po levém břehu říčky, která potěší vyznavače akčního pohybu v přírodě: sotva znatelná stezka se prodírá ostružiníkovým mlázím, chvílemi se obtížně hledá zašlé značení.

Posléze zcela nečekaně začíná stoupat do prudkého svahu, kde přijde na řadu i balancování po padlých kmenech, aby se nakonec poblíž hájenky u Stínavy spojila se zelenou. Ta nás již zcela bezpečně opět dovede k hájence Na Pohodlí.

Výlet na Staré Hradisko

Údolí Okluky s výhledem ke Starému Hradisku

Není na škodu se zelené držet až do konce výletu. Nyní již nehrozí žádné nepříjemné stoupání a prakticky ani bloudění: za zastávku stojí následující ves Ptení. Zdejší zámek se čtyřmi okrouhlými věžemi na nárožích připomíná kastely slunné Itálie. Bohužel, v současnosti se nachází v poměrně zuboženém stavu.

Následující kroky z Ptení mohou směřovat k železniční zastávce Zdětín. Pokud v závěrečném úseku ztratíte značku – není důvod k panice: podél potoka se spolehlivě dostanete k trati a poslední kilometr lze absolvovat chůzí po kolejích. Přímo u zastávky se nalézá areál Bělečského mlýna s útulnou hospůdkou.

Výlet na Staré HradiskoStaré Hradisko


Oppidum se rozprostírá na ploše 37 ha, ohraničené 2800 m dlouhým opevněním. Dále je rozčleněno na vlastní vnitřní areál (22, 5 ha), východní předhradí (1 ha) a rozlehlé západní předhradí (13,5 ha), ze kterého původně vycházely dvě vstupní brány. Západní předhradí oddělovalo od vnitřního areálu zdvojené opevnění o délce 500m.

Existenci oppida lze datovat do období 2. a 1.století př.n.l., údajně ho mělo obývat až  5000 obyvatel. Plocha hradiště byla souvisle zastavěna hospodářskými dvorci. První výzkumy Starého Hradiska se rozeběhly počátkem 20. století, systematický průzkum zde probíhal v několika vlnách, od 30. až do 90. let minulého století.

Práce archeologů odkryla důkazy o činnosti dílen na zpracování jantaru, lití barevných i drahých kovů, výrobu keramiky, mincoven … Podstatnou část nálezů tvoří zbraně, železné nástroje, kování, mince, keramika,  ale též šperky a další umělecké předměty.

Nálezy ze Starého Hradiska tvoří součást stálé expozice Muzea Boskovicka – Keltové na Starém Hradisku, bližší info na www.boskovice.cz


Výlet na Staré HradiskoVěděl o něm už Komenský

Staré Hradisko nezapadlo ani ve středověku. Ačkoli bylo již přes tisíc let pusté, zaznamenává ho Jan Ámos Komenský ve své proslulé mapě Moravy a to pod označením "Hradiště, kde se nachází jantar“. Právě nálezy jantaru podávají důkaz, že zdejší oppidum patřilo k důležitým řemeslně – obchodním centrům na spojnici mezi Baltem a Středomořím.


Výlet na Staré HradiskoKeltská země

Celé blízké okolí Starého Hradiska je prostoupeno stopami keltské civilizace: u Ptení byl v 2. půli 19. století náhodně nalezen  soubor užitných a ozdobných předmětů z doby laténské, pouhých čtrnáct kilometrů vzdušnou čarou od Starého Hradiska leží Ludéřov s objektem považovaným za keltskou svatyni.


Text a foto: JAN DOUBRAVNICKÝ

Autor:
Nejčtenější

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Další z rubriky

Bledule jarní v Rakoveckém údolí
Výlet: nejkrásnější údolí Drahanské vrchoviny zdobí koberce bledulí

Druhá polovina března je tradičním obdobím jarních výletů za rozkvetlými bílými koberci bledulí jarních. K mediálně méně známým „bledulovým“ lokalitám na...  celý článek

Chvalkovický větrný mlýn
Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu plyne tiše, čas pomalu a turisté sem...  celý článek

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...
Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z našich nejznámějších hradů tentokrát...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.