Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po skrytých žebřících Jizerských hor

aktualizováno 
Na severozápadě Jizerských hor objevíte v překrásných bukových lesích roztodivné uskupení žulových skal, pro něž se vžívá název Oldřichovské skály. Kouzlo neobvyklého území oceníte zvláště v těchto dnech, kdy listí na stromech vzplane zářivými barvami podzimu.

Skalní brána na severním úbočí Oldřichovského Špičáku | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Obec Oldřichov leží severně od Liberce těsně před místem, kde masiv Jizerských hor překonává vedlejší silnice a železnice do Frýdlantu. Právě tady se rozprostírá jedna z přírodovědně nejcennějších partií Jizerek.

Nedávno zřízená naučná stezka s přiléhavým názvem Oldřichovské háje a skály vás během půldenní anebo i celodenní vycházky provede tím nejzajímavějším, co zdejší krajina nabízí – bukovými lesy a žulovými skalisky.

Jizerské hory

Oldřichov v Hájích v podzimních mlhách

Jizerskohorské bučiny

Severní strana Jizerských hor má výrazně odlišné utváření od strany jižní. Tvoří ji příkré a vysoké zlomové svahy, které strmě spadají do nízko položené pahorkatiny Frýdlantska. Tyto svahy jsou na mnoha místech rozbrázděny divokými roklemi horských bystřin, které přes četné kaskády a vodopády spěchají z náhorních plošin na úpatí hor. Silná eroze zde vytvořila pitoreskní skaliska, seskupená do mohutných, nesnadno přístupných komplexů.

Neschůdnost terénu způsobila, že v minulosti byly právě severní svahy Jizerských hor ušetřeny rozsáhlé těžby dřeva a místní porosty si uchovaly své původní druhové složení. Převládají zde proto stále buky, které na rozdíl od druhotně vysázených a ekologicky nestabilních smrkových monokultur nepadly za oběť imisím, kůrovcům ani větrným kalamitám.

Na severních svazích Jizerek bylo již v 60. letech minulého století vyhlášeno 7 chráněných území. Roku 1999 se tyto ostrůvky sloučily do jedné národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která zahrnuje prakticky celý severní svah Jizerských hor.

Jizerskohorské bučiny mají rozlohu 9,5 km2 a obklopuje je ochranné pásmo 17,5 km2. V současné době jde o plošně největší přírodě blízký les s převahou buku v Čechách a zároveň o jednu z nejrozlehlejších přírodních rezervací u nás.

Jizerské hory

Jizerskohorské bučiny – skalní útvar Ořešník

Začátek v hospodě U Kozy

Putování nejkrásnějšími partiemi Jizerskohorských bučin začneme v Oldřichovském sedle (487 m) na vrcholu silničního stoupání mezi Libercem a Frýdlantem. Pro motoristy je to naprosto ideální východisko, jelikož tu mohou v klidu zaparkovat auto u motorestu Hausmanka, jenž vznikl přestavbou z bývalé hájovny.

Stylový interiér bývá s oblibou vyhledáván nejenom motorizovanými návštěvníky, ale například i trampy, kteří mají pro významnou lokalitu jméno hospoda U Kozy.

Jizerské hory

Dáváte-li přednost vlakové dopravě, dostanete se do Oldřichovského sedla k motorestu po modře vyznačené cestě v souběhu s hlavní silnicí a kolejemi, které po chvíli zmizí v tunelu.

V Oldřichovském sedle začíná okružní trasa a zároveň naučná stezka Oldřichovské háje a skály. Vznikla již roku 1986, do současné podoby však byla přetvořena až roku 2003. Je 10 km dlouhá, má 15 zastávek a lze ji absolvovat buď celou, nebo zkráceně, jelikož její trasa vytváří osmičku. Souběžně s částí naučné stezky prochází trasa využívaná pro výukové programy ekologického střediska Suchopýr z Oldřichova, jež se největší měrou zasloužilo o vznik a nynější podobu naučné stezky.

Jako cíl lze zvolit opět Oldřichovské sedlo, nemotorizovaní uvítají konečnou v Oldřichově. Čekání na nejbližší spoj zkrátí posezení v hospodě nedaleko vlakové zastávky.

Po žebřících a stupačkách

Od první informační tabule v Oldřichovském sedle vyrazíte po stoupající pěšině vzhůru do svahu kolem prvních skal roztroušených po lese. Jako první zaujme pozornost blok zvaný Gorila, připomínající hlavu našeho opičího příbuzného.

Vzhledem k tomu, že většina skal se ukrývá v lese, není jedno, kdy sem zavítáte. Nejpříhodnější a zároveň nejkrásnější období pro pozorování bezprostředního okolí nastává během jarního rašení listí, a nebo naopak v době podzimního zbarvení, když listí opadává a les je průhlednější.

Hezkým místem na trase je nakupenina balvanů zvaná Skalní hrad (600 m). Stával tu prý strážní hrádek, později zde přebývali loupežníci přepadávající pocestné směřující k Frýdlantu. Z vrcholu skály se otevírá pěkný výhled na Frýdlant se známým zámkem, část Jizerských hor a do rovin v blízkém Polsku a Německu.

Na rozcestí Hřebenový buk s kovovým křížem přejdete na žluté značení, které je souběžné se značením naučné stezky a vede na vrchol Oldřichovského Špičáku (724 m). Tenhle výstup si rozhodně nenechejte ujít, neboť přináší neobvyklé a vzrušující putování. Při  stoupání ve skalních průrvách napomáhají železná stupadla a kovové žebříky s úchytnými řetězy. Byť se tyhle technické pomůcky nedají srovnat s obdobou třeba ve Vysokých Tatrách, stojí za absolvování, neboť na českých horách se s nimi setkáváme jen zřídka.

Jizerské hory

Jizerské hory

Jizerské hory

Na samotný vrchol Oldřichovského Špičáku, který je nejvyšším bodem západní části Jizerek, odbočuje žlutý trojúhelník.

Jizerské hory

Žebřík na Oldřichovský Špičák

Kudy zpět

Při sestupu projdete skalní bránou ze zřícených kamenných bloků a dojdete na rozcestí Pod Špičákem. Zde můžete zvolit dvě varianty další trasy. Buď se vydat na 4 km dlouhou nenáročnou trasu po žluté značce k Jeřici a dále do Mníšku na vlakovou zastávku. Nebo pokračovat po zeleně značené naučné stezce přes Guttenbergerovy skály a okolo Temné věže zpět k rozcestí Hřebenový buk a odtud po modře značené cestě dojít na vlakovou zastávku v Oldřichově, popřípadě zpět k autu na Oldřichovské sedlo.

Obě varianty jsou zajímavé, měří shodně okolo 10 km. Při plánování času je dobré počítat s tím, že ve skalách je několik obtížných výstupů i sestupů, které mohou čas průchodu prodloužit a znepříjemnit.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Vlakem z Liberce lokálkou směr Frýdlant v Čechách. Vystoupit na zastávce Oldřichov v Hájích, vzdálené 14 km. Vlak z Liberce odjíždí v 8:32, další pak o víkendu každé dvě hodiny.

Autem z Liberce směr Frýdlant v Čechách, v Mníšku je však nutné z hlavní silnice uhnout doprava na vedlejší paralelní cestu přes Oldřichov v Hájích a Raspenavu. Zaparkovat lze buď v Oldřichově, anebo na vrcholu silničního stoupání v Oldřichovském sedle u motorestu Hausmanka.

Trasa naučné stezky Oldřichovské háje a skály
Oldřichovské sedlo – Gorila – Lysé skály – Skalní hrad – Hřebenový buk – Guttenbergovy skály – rozcestí pod Špičákem – Oldřichovský Špičák – Hřebenový buk – Oldřichov v hájích Oldřichovské sedlo. Celkem asi 10 km.

Mapa
KČT 1 : 100 000  č. 20-21 – Jizerské hory, Frýdlantsko

Autoři:
Nejčtenější

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Tyrkysová hladina jezera Iskanderkul
Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Fanské hory v severozápadní části Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Díky své kráse byly hojně navštěvovány již v...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Další z rubriky

Soutok Odry a Olzy (vpravo)
Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte divočící řeku, nespoutané meandry a...  celý článek

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.
Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti kamaráda. Jirka žije ve Vietnamu nějaký ten...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.