Po krkonošských cyklostezkách snadněji

  14:06aktualizováno  14:06
Správci Krkonošského národního parku v těchto dnech na důležitých křižovatkách cyklistických tras instalují stovky žlutých směrovek, které jezdcům na kolech usnadní orientaci. Cyklisté se z ukazatelů dozvědí i bez mapy, kolik kilometrů jim zbývá do cíle cesty a jakým směrem se k němu mají vydat.
Značení cyklostezek v Krkonoších

Značení cyklostezek v Krkonoších - NOVÉ UKAZATELE. Pracovník Krkonošského národního parku připevňuje nové značení cyklistických stezek. | foto: KRNAPMF DNES

"Žlutými směrovkami rozšiřujeme naše původní značení tvořené dřevěnými čtvercovými tabulkami. Nové ukazatele odpovídají standardnímu značení cyklotras, na které jsou cyklisté zvyklí v ostatních regionech republiky," řekl mluvčí parku Radek Drahný.

V posledních deseti letech správci parku vyznačili v Krkonoších bezmála 400 kilometrů speciálních cyklotras, přestože hledání vhodných tratí bývá v chráněném území obtížné.

"Pro cyklotrasy musíme najít taková místa, kde se co nejméně potkávají pěší a cyklisté. Současně musíme respektovat zákon o ochraně přírody a krajiny, který provozování cykloturistiky v národních parcích omezuje," vysvětlil Drahný.

Na hřebeny vyveze cyklisty autobus

Při rozvoji cykloturistiky správci Krkonošského národního parku úzce spolupracují se Svazkem krkonošských měst a obcí, který letos už druhý rok provozuje speciální turistické autobusy pro pěší i cyklisty, jež od června do září propojují většinu horských středisek.

O prázdninách jezdí po hlavní trase mezi Pomezními Boudami a Harrachovem každé ráno a večer proti sobě dva autobusy. Na hlavní spoje navazují další pravidelné linky do Špindlerova Mlýna, na Horní Mísečky a do Vysokého nad Jizerou.

Od letošního roku se na páteřní trasu ve Svobodě nad Úpou nově napojují spoje do Trutnova a Žacléře. Z Harrachova zase turistické autobusy poprvé zajíždějí do Kořenova, kde navazují na vlaky z Tanvaldu.

Speciální autobusové linky umožňují návštěvníkům Krkonoš naplno využít největší novinku letošní letní sezony - dlouhé sjezdy vhodné i pro méně zdatné cyklisty a rodiny s dětmi. Turisté, kteří nechtějí na kolech šlapat obtížná stoupání, se na vrcholky kopců mohou nechat vyvézt a pak se z nich spustit do údolí.

Informace o trase jsou hned na startu

Pro vyznavače cyklistiky je připraveno devět horských tras v délkách od dvanácti do třiceti kilometrů. Do všech výchozích bodů se lidé snadno dostanou lanovkami nebo turistickými autobusy.

V krkonošských informačních střediscích získají zájemci zdarma skládačky s jednoduchými mapkami sjezdů. "Nově instalované značení podporuje tento projekt i tím, že na začátku každého dlouhého sjezdu najdou cykloturisté speciální ukazatel s informacemi o trase vedoucí z dotyčného místa," upozornil mluvčí parku.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Jak si užít český Island. Slavkovský les ukrývá i nejhezčí rozhlednu

Rozhledna na Krásenském vrchu bezpochyby patří k nejhezčím u nás.

Lesnatá náhorní plošina Slavkovského lesa mezi třemi lázeňskými městy v karlovarském kraji vás překvapí krásou a...

VIDEO: Jágr trénuje na elektrokole. Zbývá kousíček, komentuje kariéru

Jágr objevil kouzlo elektrokola a je z něj nadšený.

Hokejista Jaromír Jágr se chystá na novou sezónu. Součástí jeho tréninků je i jízda na koloběžce, v létě si navíc v...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Najdete na iDNES.cz