Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po hřebenech Vsetínských vrchů

  11:19aktualizováno  11:19
V pochmurném podzimním počasí se vydáme na nepříliš dlouhý pěší výlet hřebenem Vsetínských vrchů s nejvyšším dosaženým místem - vrcholem Tanečnica (900 m n. m.). Východiskem jsou po železnici snadno dostupné stanice Jablůnka nebo Vsetín. Setkávají se spolu až poblíž pohostinství na Dušné. V případě, že vyrazíme z okresního města, máme možnost volby dvou turistických tras označených červenou a modrou značkou. Rozdvojují se u rekonstruovaného mostu přes Bečvu, červená stoupá přes Hrbovou a pokračuje lučnatým levým hřebenem nad údolím potoka Jasenka, zatímco modrá přes Horní město jde převážně zalesněným pravým hřebenem.

Pokud vyrazíme z Jablůnky po modré cykloturistické značce podél Dráhového potoka dojdeme nejprve k úpatí kopce Niva. Po šotolinové cestě vyjdeme na hřeben, z něhož se nabízí pěkný výhled do údolí Vesníku s řídkou obytnou zástavbou.

Odbočujeme prudce vlevo a po jemném štěrku procházíme krátce lesem, za nímž je naopak výborný výhled do údolí Vsetínské Bečvy, abychom se po dalším průchodu lesem ocitli na louce před nevýrazným vrškem Vlčica. Nad Růžďkou se dostáváme na trochu lepší polní cestu, která se u hřebenu zleva napojuje na červenou turistickou značku od Vsetína. Po zpevněné silnici dojdeme podél vysílače a budov bývalého JZD Bystřička-přehrada na Dušnou a k rozcestí s odbočkou na Vsacký Cáb.

Před námi je nepříliš zajímavých červeně značených pět kilometrů po zpevněné cestě s proměnlivým profilem vedoucím většinou v lese. Po obou stranách je silnice vylepšena občasnými závorami na odbočkách, jež umožňují vjezd jenom vozidlům lesáků. Z červené značky odbočujeme na rozcestí pod Vsackým Cábem a po žluté zakrátko dojdeme k chatě, od níž se otevírá krásný výhled na Javorníky.

Chata Vsacký Cáb (informace na telefonu 0657-657500) je v rekonstrukci a při otevírací době 09-23 hodin ve všední dny a 09-02 hodin o víkendech nabízí rozsáhlou nabídku nápojů (mimo jiné několik značek piva) a jídel za velmi dobré ceny. Za chatou končí zpevněná silnice a přecházíme na lesní cestu, po níž dojdeme po přibližně 1,5 km na 830 metrů vysoký vrchol Ptáčnice, cesta je tady také dokonale zničená těžkou lesní technikou.

Z Ptáčnice, kde je turistický přístřešek, pokračuje rozježděná silnice po žluté značce směrem na Valašskou Bystřiči a my odbočíme doprava na červenou značku jdoucí po hřebenu až do sedla Čarták. Scházíme do sedla pod Ptáčnicí a lesem jdeme mírně zvlněným terénem až poblíž vrcholu Lušovka (875 m), jenž obcházíme ze severu. Po hřebeni přicházíme k rozcestí Šerhovny, z něhož odbočuje žlutá značka dolů přes Provázkovy chlévy také do údolí Hrubé Brodské. Z rozcestí se nadále držíme hřebenovky a po kilometru přicházíme k dalšímu rozcestníku Pod Vsackou Tanečnicí. Tady se odpojuje modrá značka na jih, kterou posléze využijeme k sestupu. Zatím jdeme k půl kilometru vzdálenému cíli dnešního výletu, jímž je vrchol Tanečnice (912 m). Na něm se nachází pomník partyzánům popraveným na nedalekých Šerhovnách. Z Tanečnice je možné pokračovat dále po červené do sedla Čarták a odtud sestoupit do Karolinky (žlutá značka) nebo Velkých Karlovic (zelená značka). Tentokrát však zvolíme návrat do sedla Pod Vsackou Tanečnicí a z něho sestup do údolí Malá Brodská.

TURISTICKÉ TIPY NA VÍKEND

Pátek 8. 12. Rybníčkova skála - přírodní památka: Výlet z Radostic k Rybníčkově skále (opuštěný lom v permské břidlici, naleziště zkamenělin fosilních ryb). Trasa 24 km. Odjezd v 5.01 hod. z ČD Otrokovice.

Sobota 9. 12. Mikulášský pochod: Sedmý ročník Mikulášského pochodu, cyklojízdy, případně lyžařské jízdy. Start na nádraží ČD Bzenec od 8 do 9.30 hod. Připraveny budou trasy 16, 18, 23 km s cílem ve Vlkoši.

Neděle 10. 12. Od konečné ke konečné: Louky - Mladcová : Další z nenáročných vycházek okolím Zlína.

Lipo-javorová alej (nenáročná turistika): Trasa: Otrokovice, Dřevnice, Kaliště, Nový Dvůr, Lipo-javorová alej, křížová cesta, Kvasice (12 km). Sraz v 10.50 hod. ve vestibulu ČD Otrokovice.


 

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Najdete na iDNES.cz