Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po hřebenech Vsetínských vrchů

  11:19aktualizováno  11:19
V pochmurném podzimním počasí se vydáme na nepříliš dlouhý pěší výlet hřebenem Vsetínských vrchů s nejvyšším dosaženým místem - vrcholem Tanečnica (900 m n. m.). Východiskem jsou po železnici snadno dostupné stanice Jablůnka nebo Vsetín. Setkávají se spolu až poblíž pohostinství na Dušné. V případě, že vyrazíme z okresního města, máme možnost volby dvou turistických tras označených červenou a modrou značkou. Rozdvojují se u rekonstruovaného mostu přes Bečvu, červená stoupá přes Hrbovou a pokračuje lučnatým levým hřebenem nad údolím potoka Jasenka, zatímco modrá přes Horní město jde převážně zalesněným pravým hřebenem.

Pokud vyrazíme z Jablůnky po modré cykloturistické značce podél Dráhového potoka dojdeme nejprve k úpatí kopce Niva. Po šotolinové cestě vyjdeme na hřeben, z něhož se nabízí pěkný výhled do údolí Vesníku s řídkou obytnou zástavbou.

Odbočujeme prudce vlevo a po jemném štěrku procházíme krátce lesem, za nímž je naopak výborný výhled do údolí Vsetínské Bečvy, abychom se po dalším průchodu lesem ocitli na louce před nevýrazným vrškem Vlčica. Nad Růžďkou se dostáváme na trochu lepší polní cestu, která se u hřebenu zleva napojuje na červenou turistickou značku od Vsetína. Po zpevněné silnici dojdeme podél vysílače a budov bývalého JZD Bystřička-přehrada na Dušnou a k rozcestí s odbočkou na Vsacký Cáb.

Před námi je nepříliš zajímavých červeně značených pět kilometrů po zpevněné cestě s proměnlivým profilem vedoucím většinou v lese. Po obou stranách je silnice vylepšena občasnými závorami na odbočkách, jež umožňují vjezd jenom vozidlům lesáků. Z červené značky odbočujeme na rozcestí pod Vsackým Cábem a po žluté zakrátko dojdeme k chatě, od níž se otevírá krásný výhled na Javorníky.

Chata Vsacký Cáb (informace na telefonu 0657-657500) je v rekonstrukci a při otevírací době 09-23 hodin ve všední dny a 09-02 hodin o víkendech nabízí rozsáhlou nabídku nápojů (mimo jiné několik značek piva) a jídel za velmi dobré ceny. Za chatou končí zpevněná silnice a přecházíme na lesní cestu, po níž dojdeme po přibližně 1,5 km na 830 metrů vysoký vrchol Ptáčnice, cesta je tady také dokonale zničená těžkou lesní technikou.

Z Ptáčnice, kde je turistický přístřešek, pokračuje rozježděná silnice po žluté značce směrem na Valašskou Bystřiči a my odbočíme doprava na červenou značku jdoucí po hřebenu až do sedla Čarták. Scházíme do sedla pod Ptáčnicí a lesem jdeme mírně zvlněným terénem až poblíž vrcholu Lušovka (875 m), jenž obcházíme ze severu. Po hřebeni přicházíme k rozcestí Šerhovny, z něhož odbočuje žlutá značka dolů přes Provázkovy chlévy také do údolí Hrubé Brodské. Z rozcestí se nadále držíme hřebenovky a po kilometru přicházíme k dalšímu rozcestníku Pod Vsackou Tanečnicí. Tady se odpojuje modrá značka na jih, kterou posléze využijeme k sestupu. Zatím jdeme k půl kilometru vzdálenému cíli dnešního výletu, jímž je vrchol Tanečnice (912 m). Na něm se nachází pomník partyzánům popraveným na nedalekých Šerhovnách. Z Tanečnice je možné pokračovat dále po červené do sedla Čarták a odtud sestoupit do Karolinky (žlutá značka) nebo Velkých Karlovic (zelená značka). Tentokrát však zvolíme návrat do sedla Pod Vsackou Tanečnicí a z něho sestup do údolí Malá Brodská.

TURISTICKÉ TIPY NA VÍKEND

Pátek 8. 12. Rybníčkova skála - přírodní památka: Výlet z Radostic k Rybníčkově skále (opuštěný lom v permské břidlici, naleziště zkamenělin fosilních ryb). Trasa 24 km. Odjezd v 5.01 hod. z ČD Otrokovice.

Sobota 9. 12. Mikulášský pochod: Sedmý ročník Mikulášského pochodu, cyklojízdy, případně lyžařské jízdy. Start na nádraží ČD Bzenec od 8 do 9.30 hod. Připraveny budou trasy 16, 18, 23 km s cílem ve Vlkoši.

Neděle 10. 12. Od konečné ke konečné: Louky - Mladcová : Další z nenáročných vycházek okolím Zlína.

Lipo-javorová alej (nenáročná turistika): Trasa: Otrokovice, Dřevnice, Kaliště, Nový Dvůr, Lipo-javorová alej, křížová cesta, Kvasice (12 km). Sraz v 10.50 hod. ve vestibulu ČD Otrokovice.


 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz