Po českých stopách Johna Kerryho

  • 42
Hluboké propasti a úzké průrvy opuštěných štol, lomová jezírka, prudké břidlicové svahy a tajemné zídky uprostřed borovicového lesa u Horního Benešova ve Slezsku. To je místo, odkud pocházejí předkové amerického senátora Johna Kerryho. Muže, který se v posledních týdnech vážně přiblížil souboji o Bílý Dům.

Když na jaře roku 1892 přisupěla do Horního Benešova z Opavy poprvé parní lokomotiva, dědeček Johna Kerryho zrovna oslavil 19. narozeniny.

To ještě syn benešovského sládka nosil příjmení Kohn a k jeho emigraci do Ameriky i k přejmenování z Kohna na Kerryho chybělo deset let. Vlak přitom neprojížděl žádnou zasněnou máchovskou krajinou. Skály byly rozvrtány desítkami štol a okolí Horního Benešova připomínalo na sklonku 19. století ze všeho nejvíce lidské mraveniště.

Přímo na okraji Horního Benešova se už sice majitel rudných dolů chystal nerentabilní těžbu ukončit, ale v okolních lesích stovky dělníků v hlubinných i povrchových šachtách i nadále usilovně těžily pokrývačskou břidlici.

Kraj, který žil z břidlice
"Po dobu dvou set let tvořila těžba břidlic v oblasti Nízkého Jeseníku jednu z nejdůležitějších pracovních náplní zdejšího obyvatelstva," vysvětluje Helena Malušová z Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou. Jen ve slezské části Nízkého Jeseníku se v době Fritze Kohna těžila pokrývačská břidlice v pětatřiceti lomech a dolech a minimálně s tisícovkou dělníků.

MŮŽE SE HODIT

Horní Benešov leží na hlavním tahu z Bruntálu (Olomouce) do Opavy. Do města zajíždějí autobusy, vlak má nyní konečnou už jednu stanici před městem v obci Svobodné Heřmanice.

TIP PRO POTÁPĚČE: V rozsáhlých břidlicových lomech za nádražím ve Svobodných Heřmanicích se nachází 36 metrů hluboké jezero, v hloubce asi 17 metrů je ukotvena řetězy ponorná kabina Permon – velký keson s lehátkem. Pod vodou lze najít zatopené elektrické vedení, starou studnu pamětní desku potápěčům, kteří tady nedávno
zahynuli.

TIP PRO ROMANTIKY: Mezi Svobodnými Heřmanicemi a Jakartovicemi se v délce
asi pěti kilometrů táhnou břidlicové lomy s množstvím romantických míst k táboření.

„Pozůstatky po těžbě jsou podnes v okolní krajině patrné na mnoha desítkách kilometrů. Jsou to lákavá místa pro turisty s dobrodružnou povahou a očekáváme, že jich v kraji bude přibývat,“ uvažuje starosta Horního Benešova Josef Klech.

Turistickým lákadlem se možná navíc už brzy stane i místo, kde v Horním Benešově stával rodný dům Fritze Kohna, dědečka Johna Kerryho. "Bohužel, dům se nedochoval, ale u zahrady, kde dům stával, chceme umístit alespoň informační ceduli," uvažuje starosta Klech.

Podmínkou však je, aby John Kerry minimálně vyhrál americké primárky. "Když Kerry vyhraje primárky, budeme hlasovat, zda mu udělíme čestné občanství. Ale když se stane americkým prezidentem..." Zasní se Klech a opatrně dodá: "Pozvu prezidenta oficiálně do Horního Benešova, zbytek už bude záležet jen na něm."

Mrazivá romantika Sudet
Stanici před Horním Benešovem ve vsi Svobodné Heřmanice začíná romantika hned za nádražní budovou, stačí se vyšplhat na břidlicové haldy, které skrývají šestatřicet metrů hluboké jezero s průzračnou vodou.

Lidé, kteří tady po dvě staletí těžili břidlici, v drtivé většině patřili k místní německé komunitě, která musela po roce 1945 za poměrně drastických okolností, jež v obci provázela i střelba, do odsunu.

Krajina utichla a až na několik výjimek se zastavila těžba ve většině břidlicových dolů a lomů, i když v rámci historické spravedlnosti je nutno dodat, že některé lomy byly zavřeny už v čase hospodářské krize ve třicátých letech.

Na břidlicových svazích se rozrostl netřesk a další skalničky, na slunných náspech zavoněly divizny a další teplomilné květiny, zatímco všudypřítomné zídky jako by sem doputovaly z okrasných japonských zahrad.

Místo si záhy oblíbili ostravští a opavští trampové, kteří jednotlivým dolům dali romantická jména: Šifry, Koňský důl, Bonanza, Black Hill...

Výlet do okolí Horního Benešova není jen romantickou výpravou do krajiny opuštěných lomů. Všudypřítomné trosky hornických domků, kterými už dávno prorostly letité kmeny borovic, přece kdysi patřily německým starousedlíkům.

Jsme zároveň i na dějepisné exkurzi do pohnuté historie česko-německého soužití včetně závěrečné kapitoly jménem Odsun. V krajině břidlicových lomů je o čem přemítat.

Břidlicové lomy u Horního Benešova na Bruntálsku

Lomy a břidlicové haldy postupně zarostly borovicovým a modřínovým lesem a krajina se stala oblíbeným cílem trampů

,