Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Českém ráji budou jezdit turistické autobusy

  15:45aktualizováno  15:45
Krajinu Českého ráje protkají nové linky turistických autobusů - od června do září budou autobusy na šesti trasách křižovat mezi nejvýznamnějšími centry a památkami. "Autobusy usnadní přesuny turistům i místním lidem zejména o víkendech, kdy pravidelné linky téměř nejezdí. Trasy jsou navíc vedeny tak, aby zpřístupnily i méně známá místa v Českém ráji. Tím zároveň odlehčí místům nejpřetíženějším," řekla vedoucí turnovského informačního střediska Pavla Bičíková.

LINKY JEŠTĚ PŘIBUDOU

Přestože ve srovnání s loňskem přibyly čtyři nové trasy, nepovažuje Bičíková tento stav za konečný. "Je výborné, že se nám podařilo propojit všechna velká centra, Jičín, Turnov, Sobotku, Mnichovo Hradiště, a všechna turisticky atraktivní místa. K projektu se už letos možná přidá i Mladá Boleslav. Její příměstské autobusy se pravděpodobně v létě napojí na naše turistické linky. V příštím roce se zřejmě připojí i další města a obce zejména z okolí Semil," řekla Bičíková. "I v umístění jednotlivých zastávek možná dojde ke změnám. Teprve po sezoně uvidíme, jestli jsme je všude zvolili správně. Myslím si, že rozsahem sítě linek se pomalu blížíme k optimálnímu stavu," poznamenala Bičíková."

V každém autobuse najdou cestující i odkazy na další linky, které se v několika místech kříží. Úplný informační servis s jízdními řády, s popisy tras, ale i s kalendářem kulturních a sportovních akcí v Českém ráji přinášejí speciální turistické noviny, které budou k dispozici v informačních střediscích i v jednotlivých obcích.

PODNIKATELÉ VYČKÁVAJÍ

Provoz turistických autobusů skončil vloni ztrátou a obce s ní počítají i letos. "Celkové náklady na propagaci a pokrytí ztráty odhadujeme na tři čtvrtě milionu korun," uvedl starosta Vyskeře a představitel mikroregionu Český ráj Luděk Láska. Radnice v Jičíně letos podpoří provoz letních turistických autobusů 80 tisíci korunami. "Částku jsme už zahrnuli do městského rozpočtu. Po sezoně si samozřejmě prověříme, zda dopravce dotaci skutečně potřeboval ," uvedl jičínský místostarosta Vlastislav Matucha.

Podpora autobusových linek by se podle něj měla odrazit v dalším zvýšení cestovního ruchu ve městě, protože sezonní autobusy budou letos poprvé zajíždět až do Jičína. Osmdesát tisíc korun věnuje do společné pokladny i Turnov. "Jsou to peníze hlavně na zajištění propagace," poznamenala zástupkyně turnovského starosty Hana Maierová, "na provozu linek se podílejí všechny obce, přes něž autobusy projíždějí. Mikroregion Český ráj získal navíc i grant z programu na obnovu venkova."

S případnou finanční podporou sezonních autobusů počítá i radnice v Sobotce, přestože stejně jako ostatní města musí šetřit. "Turistické linky se loni osvědčily. Jenom nás trochu zklamalo, že skončily ve ztrátě. Snad to bude letos lepší. Nějakou rezervu jsme si však v rozpočtu na případnou dotaci pro jistotu ponechali," sdělila tajemnice sobotecké radnice Jaroslava Vraná.

Obecní úřad v nedalekých Libošovicích přispěl na loňský ztrátový provoz výletních autobusů přibližně 15 tisíci korunami. "Pro nás mají turistické autobusy mimořádný význam. Dostat se k nám běžnou autobusovou linkou je zejména přes víkend prakticky nemožné. Proto jsme připraveni přispět i letos a už sháníme sponzory z řad okolních hoteliérů, kteří by nám byli ochotni s placením pomoci," uvedl libošovický starosta Josef Ort.

Podle Maierové by autobusové linky nemusely v budoucnu končit se ztrátou: "Ale je třeba, aby se nám podařilo víc zainteresovat místní podnikatele, aby využívali reklamní plochu na autobusech. Zatím je jejich zájem velice slabý." To potvrdila i Pavla Bičíková. "Připravujeme na začátek turistické sezony ještě setkání s podnikateli. Předáme jim všechny propagační materiály a znovu se s nimi poradíme o využití reklamních ploch," řekla Bičíková.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Najdete na iDNES.cz