Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Českém ráji budou jezdit turistické autobusy

  15:45aktualizováno  15:45
Krajinu Českého ráje protkají nové linky turistických autobusů - od června do září budou autobusy na šesti trasách křižovat mezi nejvýznamnějšími centry a památkami. "Autobusy usnadní přesuny turistům i místním lidem zejména o víkendech, kdy pravidelné linky téměř nejezdí. Trasy jsou navíc vedeny tak, aby zpřístupnily i méně známá místa v Českém ráji. Tím zároveň odlehčí místům nejpřetíženějším," řekla vedoucí turnovského informačního střediska Pavla Bičíková.

LINKY JEŠTĚ PŘIBUDOU

Přestože ve srovnání s loňskem přibyly čtyři nové trasy, nepovažuje Bičíková tento stav za konečný. "Je výborné, že se nám podařilo propojit všechna velká centra, Jičín, Turnov, Sobotku, Mnichovo Hradiště, a všechna turisticky atraktivní místa. K projektu se už letos možná přidá i Mladá Boleslav. Její příměstské autobusy se pravděpodobně v létě napojí na naše turistické linky. V příštím roce se zřejmě připojí i další města a obce zejména z okolí Semil," řekla Bičíková. "I v umístění jednotlivých zastávek možná dojde ke změnám. Teprve po sezoně uvidíme, jestli jsme je všude zvolili správně. Myslím si, že rozsahem sítě linek se pomalu blížíme k optimálnímu stavu," poznamenala Bičíková."

V každém autobuse najdou cestující i odkazy na další linky, které se v několika místech kříží. Úplný informační servis s jízdními řády, s popisy tras, ale i s kalendářem kulturních a sportovních akcí v Českém ráji přinášejí speciální turistické noviny, které budou k dispozici v informačních střediscích i v jednotlivých obcích.

PODNIKATELÉ VYČKÁVAJÍ

Provoz turistických autobusů skončil vloni ztrátou a obce s ní počítají i letos. "Celkové náklady na propagaci a pokrytí ztráty odhadujeme na tři čtvrtě milionu korun," uvedl starosta Vyskeře a představitel mikroregionu Český ráj Luděk Láska. Radnice v Jičíně letos podpoří provoz letních turistických autobusů 80 tisíci korunami. "Částku jsme už zahrnuli do městského rozpočtu. Po sezoně si samozřejmě prověříme, zda dopravce dotaci skutečně potřeboval ," uvedl jičínský místostarosta Vlastislav Matucha.

Podpora autobusových linek by se podle něj měla odrazit v dalším zvýšení cestovního ruchu ve městě, protože sezonní autobusy budou letos poprvé zajíždět až do Jičína. Osmdesát tisíc korun věnuje do společné pokladny i Turnov. "Jsou to peníze hlavně na zajištění propagace," poznamenala zástupkyně turnovského starosty Hana Maierová, "na provozu linek se podílejí všechny obce, přes něž autobusy projíždějí. Mikroregion Český ráj získal navíc i grant z programu na obnovu venkova."

S případnou finanční podporou sezonních autobusů počítá i radnice v Sobotce, přestože stejně jako ostatní města musí šetřit. "Turistické linky se loni osvědčily. Jenom nás trochu zklamalo, že skončily ve ztrátě. Snad to bude letos lepší. Nějakou rezervu jsme si však v rozpočtu na případnou dotaci pro jistotu ponechali," sdělila tajemnice sobotecké radnice Jaroslava Vraná.

Obecní úřad v nedalekých Libošovicích přispěl na loňský ztrátový provoz výletních autobusů přibližně 15 tisíci korunami. "Pro nás mají turistické autobusy mimořádný význam. Dostat se k nám běžnou autobusovou linkou je zejména přes víkend prakticky nemožné. Proto jsme připraveni přispět i letos a už sháníme sponzory z řad okolních hoteliérů, kteří by nám byli ochotni s placením pomoci," uvedl libošovický starosta Josef Ort.

Podle Maierové by autobusové linky nemusely v budoucnu končit se ztrátou: "Ale je třeba, aby se nám podařilo víc zainteresovat místní podnikatele, aby využívali reklamní plochu na autobusech. Zatím je jejich zájem velice slabý." To potvrdila i Pavla Bičíková. "Připravujeme na začátek turistické sezony ještě setkání s podnikateli. Předáme jim všechny propagační materiály a znovu se s nimi poradíme o využití reklamních ploch," řekla Bičíková.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Najdete na iDNES.cz