Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská zoo slaví několik výročí

  12:25aktualizováno  12:25
Několik důvodů k oslavě má letos plzeňská zoologická a botanická zahrada. Jako druhé nejstarší zařízení svého typu v zemi si připomene nejen 75 let své existence, ale i sto let práce spolku přátel přírody Iris, který zahradu založil. Před čtyřmi desetiletími začala sloužit botanická zahrada a před dvěma desetiletími se sloučila se zahradou zoologickou. Kromě toho, že zahrada představuje exotické druhy zvířat i rostlin, jejím hlavním posláním je práce v mezinárodních programech, které pomáhají zachránit vzácné živočichy před vyhynutím a vracet je do volné přírody.

"Mezi první zvířata chovaná v plzeňské zoo patřily lišky, vydra, opice a šakal. Nyní chová přibližně pět stovek živočišných druhů a ukazuje 1600 druhů rostlin. Je jedinou v tuzemsku, která nabízí společně zoologické a botanické expozice a má speciální stálou expozici bezobratlých na Palackého náměstí v Plzni," říká Martin Vobruba z plzeňské zoo.

Plzeňská zoologická a botanická zahrada se rozkládá na ploše přes 20 hektarů a pracuje v ní na devět desítek zaměstnanců. V roce 1997 si vstupenky do zahrady koupilo poprvé více než dvě stě tisíc návštěvníků a v roce 1999 její branou prošlo více než čtvrt milionu lidí, čímž se plzeňská zoo zařadila mezi nejnavštěvovanější zahrady světa. "Zoo je velmi populárním místem rekreace nejen pro Plzeňany, ale i pro obyvatele celých západních Čech. Dobře se jí daří skloubit poslání naučné i zábavné a na jejím rozvoji je vidět, že svým netradičním přístupem si získává sympatie lidí. Jako jedno z mála míst, kde je možné trávit volný čas, existuje jistá povinnost města její snažení podporovat," domnívá se plzeňský primátor Jiří Šneberger.

Specialitou plzeňské zoo jsou zejména plazi. Největší kolekce mezi patnácti českými zoo čítá přes sto druhů hadů, ještěrů, krokodýlů a želv. "Dominuje především pár největších ještěrů světa varanů komodských, který je prvním a jediným ve střední Evropě," upozorňuje Martin Vobruba. Součástí zoo je proto rovněž záchranná stanice plazů, v níž končí živočiši zabavení pašerákům. Někteří se zařadí do expozic a pro jiné hledají ošetřovatelé zkušené chovatele.

Zajímavosti zoo

* Naučná stezka Vývoj přírody ve čtvrtohorách nabízí kromě rostlin v zemi největší medvědinec s pětičlennou skupinou medvědů, vlky, pižmoně, ovce a ukázky biotopů tundry, tajgy, studené stepi a pravěkou vesnici.

* Výběh bez mříží pro šimpanze učenlivé otevřela zahrada v polovině loňského roku. Ve výběhu jsou stromy, po nichž může pětice opic šplhat.

* Šelmy chová plzeňská zoo od svého založení. Za 75 let se v ní vystřídalo 46 druhů šelem sedmi čeledí. Od 90. let klece s mřížemi začaly nahrazovat volné výběhy s elektrickými ohradníky pro medvědy hnědé, vlky, psy hřivnaté či nosály červené. Zoo už odchovala 46 mláďat ocelota velkého.

* Na evropském záchovném programu zvířat se podílí plzeňská zoo chovem například aligátora čínského, bažanta Edwardsova, kočkodana Brazzova, lemura vari černého, kakadu moluckého, klokánka králíkovitého, kočky slaništní, makaka lvího, pižmoně severního, přímorožce šavlorohého, pudu jižního, tamarína pinčího, tučňáka Humboldtova, vlka hřivnatého či zubra evropského.

Nej... zoo

* NEJOBLÍBENĚJŠÍMI zvířaty jsou šimpanzi, velbloudi, medvědi a tučňáci. Populární jsou ovšem i kozy kamerunské, nutrie a kapři, které lidé krmí.

* MEZI NEJCENNĚJŠÍ odchovy v zahradě patří mládě kajmana brýlového paraguayského, zoborožce černobílého, anakond velkých, želv ostruhatých, plameňáků chilských, kondora krocaního a hyen žíhaných. Narodili se už i medvědi, jaguáři, tygři, levharti, či makakové lví.

* ZOOLOGICKÁ a botanická zahrada má otevřeno denně od 9 do 18 hodin, expozice Akva-Tera na Palackého náměstí rovněž denně od 10 do 19 hodin. Bližší informace nabízí internetové stránky: www.ekologie.cz/zooplzen/


 

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Najdete na iDNES.cz