Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská zoo slaví několik výročí

  12:25aktualizováno  12:25
Několik důvodů k oslavě má letos plzeňská zoologická a botanická zahrada. Jako druhé nejstarší zařízení svého typu v zemi si připomene nejen 75 let své existence, ale i sto let práce spolku přátel přírody Iris, který zahradu založil. Před čtyřmi desetiletími začala sloužit botanická zahrada a před dvěma desetiletími se sloučila se zahradou zoologickou. Kromě toho, že zahrada představuje exotické druhy zvířat i rostlin, jejím hlavním posláním je práce v mezinárodních programech, které pomáhají zachránit vzácné živočichy před vyhynutím a vracet je do volné přírody.

"Mezi první zvířata chovaná v plzeňské zoo patřily lišky, vydra, opice a šakal. Nyní chová přibližně pět stovek živočišných druhů a ukazuje 1600 druhů rostlin. Je jedinou v tuzemsku, která nabízí společně zoologické a botanické expozice a má speciální stálou expozici bezobratlých na Palackého náměstí v Plzni," říká Martin Vobruba z plzeňské zoo.

Plzeňská zoologická a botanická zahrada se rozkládá na ploše přes 20 hektarů a pracuje v ní na devět desítek zaměstnanců. V roce 1997 si vstupenky do zahrady koupilo poprvé více než dvě stě tisíc návštěvníků a v roce 1999 její branou prošlo více než čtvrt milionu lidí, čímž se plzeňská zoo zařadila mezi nejnavštěvovanější zahrady světa. "Zoo je velmi populárním místem rekreace nejen pro Plzeňany, ale i pro obyvatele celých západních Čech. Dobře se jí daří skloubit poslání naučné i zábavné a na jejím rozvoji je vidět, že svým netradičním přístupem si získává sympatie lidí. Jako jedno z mála míst, kde je možné trávit volný čas, existuje jistá povinnost města její snažení podporovat," domnívá se plzeňský primátor Jiří Šneberger.

Specialitou plzeňské zoo jsou zejména plazi. Největší kolekce mezi patnácti českými zoo čítá přes sto druhů hadů, ještěrů, krokodýlů a želv. "Dominuje především pár největších ještěrů světa varanů komodských, který je prvním a jediným ve střední Evropě," upozorňuje Martin Vobruba. Součástí zoo je proto rovněž záchranná stanice plazů, v níž končí živočiši zabavení pašerákům. Někteří se zařadí do expozic a pro jiné hledají ošetřovatelé zkušené chovatele.

Zajímavosti zoo

* Naučná stezka Vývoj přírody ve čtvrtohorách nabízí kromě rostlin v zemi největší medvědinec s pětičlennou skupinou medvědů, vlky, pižmoně, ovce a ukázky biotopů tundry, tajgy, studené stepi a pravěkou vesnici.

* Výběh bez mříží pro šimpanze učenlivé otevřela zahrada v polovině loňského roku. Ve výběhu jsou stromy, po nichž může pětice opic šplhat.

* Šelmy chová plzeňská zoo od svého založení. Za 75 let se v ní vystřídalo 46 druhů šelem sedmi čeledí. Od 90. let klece s mřížemi začaly nahrazovat volné výběhy s elektrickými ohradníky pro medvědy hnědé, vlky, psy hřivnaté či nosály červené. Zoo už odchovala 46 mláďat ocelota velkého.

* Na evropském záchovném programu zvířat se podílí plzeňská zoo chovem například aligátora čínského, bažanta Edwardsova, kočkodana Brazzova, lemura vari černého, kakadu moluckého, klokánka králíkovitého, kočky slaništní, makaka lvího, pižmoně severního, přímorožce šavlorohého, pudu jižního, tamarína pinčího, tučňáka Humboldtova, vlka hřivnatého či zubra evropského.

Nej... zoo

* NEJOBLÍBENĚJŠÍMI zvířaty jsou šimpanzi, velbloudi, medvědi a tučňáci. Populární jsou ovšem i kozy kamerunské, nutrie a kapři, které lidé krmí.

* MEZI NEJCENNĚJŠÍ odchovy v zahradě patří mládě kajmana brýlového paraguayského, zoborožce černobílého, anakond velkých, želv ostruhatých, plameňáků chilských, kondora krocaního a hyen žíhaných. Narodili se už i medvědi, jaguáři, tygři, levharti, či makakové lví.

* ZOOLOGICKÁ a botanická zahrada má otevřeno denně od 9 do 18 hodin, expozice Akva-Tera na Palackého náměstí rovněž denně od 10 do 19 hodin. Bližší informace nabízí internetové stránky: www.ekologie.cz/zooplzen/


 

Autor:


Nejčtenější

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Najdete na iDNES.cz