Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň bude žít legendami a pohádkami

  9:55aktualizováno  9:55
Do kostýmů strašidel a pohádkových bytostí se mohou obléci lidé, kteří přijedou do Plzně. Ve městě totiž začnou už dnes slavnosti nazvané Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské. Jejich program čerpá z pověstí a legend. "Na pěti scénách budou k vidění vystoupení ochotníků, tanečníků, zahrají kapely, máme připravených přes dvě stě programových hodin s hrami, soutěžemi pro děti i pro dospělé. Na náměstí bude dobový jarmark s více než sedmdesáti historickými řemesly, největší, jaký se v tuzemsku v posledních letech podařilo vytvořit. Divákům se představí tři stovky účinkujících," vyjmenovává Miloslav Raboch z Nadace 700 let města Plzně, která slavnosti spolupořádá.
Jejich vyvrcholením bude průvod Plzeňanů v maskách strašidel, který projde v sobotu v noci středem města, ohňové průvody a noční divadelní představení fantastické pohádky Bohemikus a Minotaurus doplněné o pyrotechnické efekty i taneční představení Čtyři zemské živly, které vznikly speciálně pro plzeňské slavnosti.
 
Protože loni měly průvody městem velký ohlas, je jich připraveno hned několik. Už v pátek v noci projde městem ohňový průvod, v sobotu odpoledne se uskuteční heraldický průvod, který představí jednotlivé součásti plzeňského městského znaku i heraldické symboly měst z Plzeňska. "Zlatým hřebem bude ovšem Vejšlap plzeňských strašidel a jejich přátel. Do průvodu se může přidat každý, kdo přijde v masce nějaké pohádkové bytosti. Loni dokonce přišla v kostýmech celá rodina s ročním dítětem i se psem. Ten měl na na speciální pokrývce hlavy upevněnou svíčku," směje se Zdeněk Zajíček z agentury RLA Stallion.
 
Zajímavostí bude také výstava Svět strašidel pod našima rukama v prostorách plzeňského biskupství a akce pro zrakově postižené. Kromě dvou scén přímo na náměstí Republiky, kde se soustředí hlavní program a představí se plzeňská neprofesionální divadelní scéna, bude v Křižíkových sadech scéna věnovaná výhradně dětem a v přilehlé Mlýnské strouze se odehrají vystoupení historického šermu.

UŽITEČNÉ INFORMACE
* Program na hlavní scéně U Bartoloměje: Pátek: 16-21.00: šermíři, hudba, 21.00: Čtyři zemské živly, 21.30: ohňový průvod z Mlýnské strouhy, 22.30: Bohemikus a Minotaurus. Sobota: 10-14.00: šerm, hudba, 14.00: heraldický průvod, 21.30: Vejšlap plzeňských strašidel z Mlýnské strouhy, 22.30: Čtyři živly, 23.00: Bohemikus a Minotaurus. Neděle: 10.00: Milvus, 10.30: heraldický průvod z Mlýnské strouhy, 11-17.00: šerm, hudba, divadlo.

* Program v okolí náměstí začíná vždy v 10 hodin a končí ve 21 hodin.

* Zároveň s Historickým víkendem se v Plzni uskuteční mezinárodní folklorní festival, při němž se představí osmnáct souborů, z nichž nejexotičtější přijedou z Anglie či Egypta. Tanečníci budou k vidění v pátek od 19 hodin, v sobotu od 9.30 do 11.30 hodin a od 14.30 do 19.45 hodin a v neděli od 9.30 do 12 hodin na pódiu U branky ve Smetanově ulici.

* V souvislosti s akcemi v centru města budou pro dopravu uzavřeny ulice vedoucí k náměstí Republiky.
Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz