Nová móda na plážích Číny velí oblékat masky. Proti slunci i žralokům

  • 141
Na plážích čínského města Čching-tao přibývá plavců zakrytých doslova od hlavy až k patě. Oblek podobný katovskému úboru či maskám dívčí punkové skupiny Pussy Riot ale vyráží dech jen turistům. Podle prodejců takzvaných facekini se nová ochranná koupací maska prodává posledních pět let.

Do slovníku plážových výrazů se k bikinám a monokini zapíše i facekini. Jde o speciální masku na obličej, která svého nositele chrání před spalujícím sluncem. Je vyrobena z umělých vláken a prodejci ji nabízejí až v 18 různých barvách, od blankytně modré po tmavě purpurovou.

Maska zakrývá celou hlavu a krk až ke klíčním kostem. Jsou na ní jen čtyři otvory pro oči, nos a ústa. Podle čínských médií ji nejčastěji a nejraději nosí ženy v důchodu, které chodívají do vln Žlutého moře plavat pravidelně.

"Nosím to, protože nechci být opálená," vysvětluje Wang Siou-č'. Na pláž v Čching-tao chodí často a maska prý funguje výborně.

Mít totiž bílou neopálenou pleť se považuje v Číně za symbol krásy. Dokonce jedno čínské přísloví říká, že bílá pleť skryje stovky nedostatků. Mnoho čínských žen se proto před slunečními paprsky chrání slunečníky nebo oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi například při jízdě na kole.

Jiná Číňanka s maskou na hlavě vypočítává další výhody: chrání ji před žahnutím chobotnice. Podle některých prodejců maska také odpuzuje hmyz a dokonce i žraloky. "Zářivě oranžová barva vás ochrání před útokem žraloka, protože téhle barvy se oni bojí," tvrdí prodejce "Fingertip melody 234".

Masky na hlavě nejsou zřejmě žhavou módní novinkou. Podle prodejců je to záležitost posledních pěti let.

"Všichni běžní plavci se tady tak oblékají. Už jsme si na to zvykli," tvrdí Liou Aj-wen v rozhovoru, který otiskla CNN na svých stránkách. Kromě masky má na sobě celotělové plavky, které zakrývají vše od krku po zápěstí a kotníky.

Čching-tao

Subprovinční město v Čínské lidové republice leží asi 660 km jihovýchodně od Pekingu na pobřeží Žlutého moře. V současné době to je jedno z nejdůležitějších čínských přístavních a tzv. nezávislých měst. Má sedm milionů obyvatel. Od roku 1984, kdy čínská vláda rozhodla otevřít svou ekonomiku zahraničnímu obchodu a investicím, se Čching-tao proměnilo v moderní přístavní město. Česky jeho název znamená Zelený ostrov.

Zdroj: Wikipedie

Čínské město Čching-tao, anglicky Qingdao

Čínské město Čching-tao, anglicky Qingdao