VIDEO: V zimě, dešti i mlze. I plachtění po Lipně může být adrenalin

aktualizováno 
Na vodní nádrži Lipno kotví spousta plachetnic. Zájemci si je mohou půjčit na pár hodin, ale i třeba na víkend. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil jízdu na plachetnici po Lipně vyzkoušet. Ovšem počasí příliš nepřálo a některé okamžiky byly až dramatické.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

V Lipně nad Vltavou nás ráno vítala teplota devět stupňů Celsia, mlha a mrholení. Ideální počasí na projížďku plachetnicí. Čekali jsme přes dvě hodiny, zda se obloha umoudří. Zároveň jsme si ještě v obchodě na břehu raději koupili teplejší ponožky.

Před polednem jsme vyrazili na molo. „Projedeme se na lodičce Sunway, je to plachetnice. Vyjedeme ven, tam si vytáhneme plachty a uvidíme, co to s námi bude dělat,“ připravoval nás kapitán Ondřej Málek.

Na lodi se kromě mě a kapitána veze i Jan Hájek, majitel firmy Zážitky.cz, která pronajímání plachetnic nabízí. Jen co se dostáváme na širé Lipno, Ondra začíná vytahovat plachty. Nejprve hlavní a poté tu vpředu. „Té se říká kosatka, nebo gena, záleží na její velikosti. My máme kosatku,“ poučuje nás.

„Plachta se vytahuje na levé, nebo na pravé straně, podle toho, odkud fouká vítr. Musí se tahat vždy s větrem ven, to znamená, že musíme vytáhnout plachtu tak, aby se nám vyklonila za zábradlí. Říká se tomu, že vykláníme na závětrné straně,“ popisuje a vypíná motor. Vítr nám dodává pohon, směr reguluji kormidlem.

Fotogalerie

Ovládání plachetnice je skutečně alchymie. Kapitán musí počítat s tím, že na loď míří dva větry zároveň. Tomu, který přichází z přírody, se říká skutečný. „A druhý se nazývá jízdní, ten vzniká tím, že jedeme zkrátka dopředu. Výsledkem je takzvaný zdánlivý vítr a ten my využíváme k nastavování plachet,“ líčí Ondřej Málek.

Směr, kterým fouká zdánlivý vítr, ukazuje vějička, která je na vrcholu stěžně.

Kapitán neustále plachty přesouvá z jedné strany na druhou. V jednu chvíli svítí slunce a bohužel pro nás vítr nefouká, po chvíli najednou prší a vítr nás žene velkou silou. Někdy se dokonce nakláníme s plachetnicí tak, až máme strach.

„Ježišikriste! Je všechno v pohodě?“ křičím na kapitána. „Jasně, že je všechno v pohodě,“ uklidňuje mě.

Plachetnice by se prý nepřevrátila. „Na jachtách, které tady půjčujeme, to nehrozí. Ty plachty jsou poddimenzované, dole je kýl, železobetonová zátěž, díky které se nemůžeme převrátit na druhou stranu. Alespoň ne s plachtami, co máme tady. A zpravidla se tak nestane s větrem, který fouká na Lipně,“ informuje Ondřej.

Počasí stále není ideální, a tak stahujeme plachty, nahazujeme motor a míříme zpět do přístavu. Projížďka to byla pěkná, jen doporučuji jezdit v lepším počasí.

V přístavišti v Lipně nad Vltavou kotví desítky lodí.

V přístavišti v Lipně nad Vltavou kotví desítky lodí.

Autor:


Nejčtenější

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Proč Mars? Lidé by jednou mohli osídlit Špicberky, říká český polárník

Biolog Josef Elster je šéfem špicberského Centra polární ekologie...

Na Špicberky se biolog Josef Elster vrací už třicet let. „Studuji tu nástup života po odlednění. Má to dost společného...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Jak fotit podzim. Mlha a nízké slunce umí čarovat, naučte se to taky

Foťte proti slunci a najděte si takovou pozici, kdy je slunce ideálně zakryto...

Podzim patří k fotograficky nejvděčnějším ročním obdobím. Zejména krajináře láká k výpadům do terénu vybarvené listí,...

Další z rubriky

Nestárnoucí klenoty Nízkého Jeseníku. Pět zaručených tipů na víkend

Pasecký vodopád

Drsné náhorní pláně Nízkého Jeseníku skýtají na rozlehlém území nepřeberné množství úžasných míst, která nemají nikde...

VIDEO: V zimě, dešti i mlze. I plachtění po Lipně může být adrenalin

Plachtili jsme na lodi Sunway.

Na vodní nádrži Lipno kotví spousta plachetnic. Zájemci si je mohou půjčit na pár hodin, ale i třeba na víkend....

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...Najdete na iDNES.cz