Pískovcovým hřebenem za dalekými výhledy

Jetřichovické stěny jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst Národního parku České Švycarsko. Tato naučná stezka, která byla otevřena v roce 1985, vás provede členitým skalnatým terénem v okolí Jetřichovic. Seznámíte se na ní se všemi charakteristickými prvky Českého Švýcarska: s pískovcem, vodou i lesem.

Cestu můžete začít už v Jetřichovicích, kam se lze dopravit autobusem z Děčína nebo České Kamenice či autem přes Srbskou Kamenici a Všemily. Zaparkovat je možné ve středu obce u restaurace Praha.

K tajemnému Dolskému mlýnu
Vydáte se po žluté turistické značce romantickým údolím Jetřichovické Bělé až k Dolskému mlýnu na konci Ferdinandovy (Srbskokamenické) soutěsky.

Dolský mlýn, poprvé připomínaný už roku 1515, plnil svou funkci prakticky až do konce druhé světové války. Po roce 1881, kdy v úseku Ferdinandovy soutěsky krátce fungovala jednosměrná plavba po člunech, se Dolský mlýn stal rovněž oblíbeným turistickým cílem. Po roce 1945 byl opuštěn a postupně chátral. Dnes působí jeho ruiny tajemným a poněkud strašidelným dojmem.

Po prohlídce Dolského mlýnu přejdete říčku Kamenici a napojíte se na modrou značku. Výstupem po skalních schodech se dostanete do obce Vysoká Lípa.

Stezka Jetřichovické stěny
Trasa měří zhruba 14 kilometrů a včetně odbočky na Šaunštejn zabere asi čtyři a půl hodiny. Občerstvit se můžete restauracích a penzionech v Jetřichovicích a ve Vysoké Lípě. Hodí se mapa KČT 1:50 000 České Švýcarsko.

Starobylý Loupežnický hrádek
Na silnici odbočíte vlevo a projdete obcí s ukázkami lidové architektury a vydáte se na naučnou stezku. Ta vás zavede pod zříceninu skalního hrádku Šaunštejn, zvaného též Loupežnický hrádek, jehož existenci dokládají písemné prameny už od roku 1431. Hrad zanikl pravděpodobně po polovině 15. století.

Dále pokračujte po červené značce po staré obchodní stezce, zvané Česká silnice, nedaleko přírodní rezervace Babylon pod vrchem Koliště. Tady vás potěší krásné borové lesy s výstupy na vyhlídkové plošiny Rudolfův kámen, Vilemininu stěnu a Mariinu skálu s překrásným panoramatickým rozhledem na Lužické hory a České středohoří.

Na těchto krajinných dominantách byly v 19. století vybudovány vyhlídkové altány a současně byly řady přírodních partií pojmenovány podle členů rodiny tehdejšího majitele, knížete Ferdinanda Kinského. Na nejvyšší bod k dřevěnému přístřešku vede neznačená odbočka.

Mapu Jetřichovických skal najdete ZDE.

Skalní převisy Tetřevny
Po levé straně u cesty na Mariinu skálu se rozkládají Tetřevny. Jde o mohutné skalní převisy, které sloužily za války místním obyvatelům jako úkryt a v době míru zase jako častá stanoviště lovců, číhajících na tetřevy. Po průchodu tímto členitým územím následuje prudký sestup zpět do Jetřichovic.

V blízkosti naučné stezky ještě můžete navštívit zříceniny skalního hrádku Falkenštejn. Jeho opevnění plnilo svou funkci již v roce 1395, opuštěno bylo kolem poloviny 15. století.

První známý archeologický výzkum tu proběhl roku 1852. Při čištění studny se tehdy našly zlomky keramiky, ostruh a další předměty. Výzkumy z posledních let doplnily nálezy o torzo plastiky Madony, které je nyní součástí expozice muzea v Děčíně. V současnosti je Falkenštejn přístupný jen velmi obtížně.

KAM JEŠTĚ JÍT


* Pravčická brána - největší skalní most střední Evropy

* Malá pravčická brána - pískovcová brána; její návštěvnost není taková, jakou má její "velká" jmenovkyně, ale také stojí za vidění

* Soutěsky Kamenice - jedno z nejatraktivnějších míst Českého Švýcarska, kde se můžete svézt na pramicích