Dračí let na Pilatus a parníkem na lyže. Krásná zimní magie v Lucernu

Do starobylého Lucernu, ozdobeného nálepkou nejromantičtějšího města Švýcarska, míří od jara do podzimu statisíce turistů. Jen fajnšmekři přijíždějí na konci zimy, užít si poněkud netradiční zimní kratochvíle. Třeba se vydat na sjezdovku lodí nebo si vyletět na vrcholek tajemné hory panoramatickou dračí lanovkou.
Na výlet kolem hotelu Pilatus zapomeňte, venku zuří vichřice s rychlostí větru...

Na výlet kolem hotelu Pilatus zapomeňte, venku zuří vichřice s rychlostí větru přes sto kilometrů. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

První březnové dny už v Lucernu obvykle panuje příjemné předjaří. Místní jezdí do práce na kole a v parku u jezera začínají hrát aktivní „důchodci“ svůj oblíbený pétanque.

Jenže v okolních horách ještě stále vládne zima, což ovšem poznáte jenom tak, když se do nich vydáte. Není to vůbec složité. Stačí u hlavního nádraží nastoupit na parník, případně do trolejbusu.

Lodí až na sjezdovku

Na první pohled to vypadá, že blázni mají právě vycházky. Každou sobotu a v neděli nastupuje do parníku, který se vydává na svou pravidelnou cestu po jezeře, spousta lidí v přezkáčích a s lyžemi v rukou. Míří do Klewenalpu, komorního rodinného střediska s 40 kilometry sjezdovek.

Cesta lodí trvá zhruba hodinu, což mnoho z nich vyplní snídaní na palubě. Lyžaři vystupují v zastávce Beckenried na jižním břehu jezera, odkud je již lanovka dopraví do střediska Klewenalp.

Zdejší tratě nejsou náročné, zhruba půl na půl modré a červené sjezdovky, ale tím největším zážitkem – samozřejmě po plavbě lodí – je fantastický výhled na horský masiv Rigi.

A pak zase zpátky lodí do města. „Netušila jsem, že svět může být tak bláznivě krásný,“ netajila se svou euforií japonská novinářka Risa Obinata.

Cesta za draky

Pokud se první výlet nesl v duchu romantiky, ten druhý bude již ve znamení adrenalinu, zvlášť když fouká vítr a pořádně sněží, neboť vede na legendární horu Pilatus stojící doslova za humny. A pozor, není to žádný drobeček – měří 2 132 metrů (byť ve Švýcarsku, které se pyšní největší kolekcí čtyřtisícových vrcholů v Evropě, patří spíše mezi ty menší).

Ani se nechce věřit, že se jen o pár set metrů výše stále lyžuje.

Přes zimu nejezdí na Pilatus slavná zubačka (článek o nejstrmější ozubnicové železnici na světě najdete zde), takže je třeba využít kombinaci městské dopravy a lanovky.

Nejprve trolejbusem, pak kabinovou lanovkou a nakonec velkou prosklenou gondolou nazvanou „Dračí jízda“, do které by měli vstoupit jen ti, co netrpí závratí. Neboť je to skutečně pomalý dračí let.

Vzhůru do sněžného pekla

Pokud je dobré počasí, patří výlet na Pilatus mezi vysněné romantické zážitky. Pokud se ujme vlády vichřice, možná je lepší zajít v Lucernu do muzea Picassa. To jsme ovšem neudělali a tak jsme si užili dokonalou sibérii na vlastní kůži. A jen tak tak, že jsme v hotelu na Pilatu neuvízli na několik dní.

Už samotná cesta vzhůru připomínala výlet do pekla. Viditelnost na pár metrů a přívaly nového sněhu. Kde se jenom vzal, když o pár kilometrů dál už vládlo jaro?

Prosklená gondola s názvem Dračí jízda aneb trochu zimního adrenalinu

Nahoře však byla situace ještě horší. Vichr měl rychlost 130 kilometrů v hodině, zamčené dveře na terasu hotelu byly pro jistotu podepřené dvěma košťaty a několik korejských turistů, kteří zde trávili noc, se stále dokola dotazovalo, jak se ráno dostanou dolů. „Kdo ví, někdy tu hosté zůstanou i tři dny,“ strašila je servírka, roznášející podvečerní aperitiv.

Po stopách britské královny

Hotel na hoře Pilatus s fantastickým výhledem na Lucernské jezero (které se oficiálně jmenuje Jezero čtyř lesních kantonů) a panorama okolních hor je mimořádně oblíbený. Jezdí sem na školení nejrůznější firmy, pořádají se tu oslavy významných životních jubileí i svatební party.

Vyhlášená je hlavně historická restaurace „Queen Victoria“ evokující atmosféru Belle Epoque, neboť původní Grand hotel na vrcholku Pilatus byl otevřen již roku 1890. Dvacet dva let poté, co na vrchol vystoupila britská královna Victorie, nikoliv po svých, ale na koňském hřbetě.

A takto vypadala původní horská chata na vrcholku Pilatus.

Hotel na vrcholku Pilatus po noční sněhové vichřici

Slavná zubačka byla zprovozněna rok před dokončením hotelu, nicméně od konce listopadu do začátku května nejezdí, takže kdo chce na vrchol, musí vzdušnou lanovkou „Dragon ride“, která byla na místě staré lanovky z padesátých let otevřena v roce 2016.

Až přestane fučet

Moderní futuristické kabiny pro 55 lidí mají v obou čelních částech po šesti sedadlech, které nabízejí fantastický panoramatický výhled navozující pocit letu. Tedy pokud se zrovna venku nežení všichni čerti.

Druhý den ráno se počasí poněkud umoudřilo, takže bylo možné vylézt ven před hotel. Ale protože napadlo přes půl metru čerstvého sněhu, nedalo se vyzkoušet některou z oblíbených turistických cest, jež vedou na tři vrcholky nad hotelem, Tomlishorn, Oberhaupt a Esel. Naopak po chvíli se zase rozfoukal vítr a obsluha východ na terasu znovu uzavřela.

Výhled z hotelové postele na vrcholu

Duše Piláta Pontského

A tak raději mizíme dolů, protože předpověď počasí není vůbec optimistická. A brzy se potvrdí. Jen pár hodin poté, co sjedeme zpátky do Lucernu, dračí gondola přestává jezdit a Pilatus je opět uvězněn ve svém ledovém vyhnanství.

Ostatně po dlouhá staletí se obyvatelům Lucernu vůbec nedoporučovalo nahoru lézt, neboť podle jedné teorie zde žilo hned několik draků, zatímco podle druhé pověsti na vrcholu sídlila duše římského prefekta Piláta Pontského, který nechal ukřižovat Ježíše Krista. A tradovalo se, že bude proklet každý, kdo by ho rušil.

Může se hodit

Sáňkařská rozkoš
Vzdušná „dračí“ gondola na Pilatus jezdí z konečné stanice lanovky Fräkmüntegg. Naopak odtud dolů do Kriensu vede oblíbená, devět kilometrů dlouhá sáňkařská dráha. K dispozici je také kilometr dlouhá bobová dráha či lanový park.

První vlek a lanovka
Jak vypadaly a fungovaly první vleky a lanovky? Pokud vás láká pohled do historie lyžování, můžete navštívit velkolepé muzeum Dopravy v Lucernu. Ostatně, první vlek začal jezdit právě ve Švýcarsku, a to roku 1934 v Davosu.

Muffin plný párků
Největší kulinární specialitou Lucernu jsou pastete, tedy kousky telecího masa, malé telecí párečky a žampiony, z nichž se připraví ragú. To vše je pak zapečené do velkého „muffinu“ z listového těsta a doplněné hutnou omáčkou z telecího vývaru, másla a červeného vína, která je dochucená rozinkami marinovanými v koňaku.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...