Pevný pískovec v Tisé láká horolezce

  10:10aktualizováno  10:10
Německo-českou horolezeckou specialitou jsou výstupy na pískovcové věže. Lézt na tyto hory ale může být docela dost nebezpečné. Drtivá většina věží je z měkké skály, ze které se neustále drolí písek a ulamují se drobné výčnělky. Jednou z výjimek jsou Tiské a Ostrovské stěny nedaleko Děčína. Prohlédněte si bohatou fotogalerii.

Mezi nejznámější útvary patří Doga (dosažená v roce 1908), která se elegantně uklání vysunutá před skalní defilé na jedné straně, a Strážce Tiských stěn (1953) na druhé straně.

Populární jsou i Kurtovy věže (1910) s proslulým komínem, kde se lezci při výstupu opírají jen o protilehlé skalní hrany, Janusova hlava (1910) jako symbol Tisé v centru skalního města a Sťatý major (1921) s nejobtížnějším výstupem, jak se na věž vůbec dostat.

Pokladna na Skalním náměstí
Turistická prohlídka skal obvykle začíná v Tisé. V centru obce u kostela je malé placené parkoviště, odkud vede červená značka okolo hřbitova do samého centra stěn na takzvané Skalní náměstí. Tady stojí dřevěná budka, kde by se mělo platit za vstup do skal. Vstupné je dvacet korun. 

Mnozí návštěvníci se ovšem placení vyhýbají tak, že obejdou celé stěny doleva a dostanou se do nich bez vstupného. "Dělám to tak z principu, protože podle mně patří příroda všem a ne jen obecnímu zastupitelstvu,“ říká dvaačtyřicetiletý lezec z Prahy, který nechtěl uvést své jméno.

Ze Skalního náměstí odbočuje naučná stezka doleva do soutěsek malých Tiských stěn, aby se sem zase vrátila a pokračovala doprava přes Velké Tiské stěny k Turistické chatě.

Tam se znovu připojuje na červenou značku a přes Volské kameny pokračuje do Ostrova, tamního skalního města, na vrcholek Děčínského Sněžníku s rozhlednou a dolů do Děčína. Celá trasa se dá zvládnout za den, protože měří podle zvolených variant okolo dvaceti kilometrů.

Jak se tam dostat:
Autem do Ústí nad Labem a přes Libouchec do Tisé. Z Ústí nad Labem jezdí i linkové autobusy. Do Libouchce je možné se dostat vlakem z Děčína (a odtud dojít čtyři kilometry pěšky do Tisé).

V Bürschlických stěnách bez značek
Milovníci klidu a samoty mohou ze Skalního náměstí zamířit spíše na sever do Bürschlických stěn, což jsou nižší skály rozházené po lese bez turistických značek.

Odtud se stočí na severozápad a podél Rájeckého potoka dojdou ke stejnojmenným skálám a nakonec i do obce téhož jména. Z ní už vede žlutá značka po německo-českých hranicích do Ostrova. Zacházka oproti výše popsané trase je asi osm kilometrů dlouhá. 
    
Upozornění pro horolezce:
Pískovec je měkká skála a není možné na ní lézt za deště a za mokra, kdy se díky vodě písek ulamuje a opadává. Lano nesmí nikdy vést tak, aby skálu řezalo, a jištění je možné pouze lanovými smyčkami nebo pomocí stabilních kruhů.

Nemožné je jištění tak zvaně na rybu, kdy od jistícího lezce vede lano ke slaňovacímu kruhu jako ke kladce a od něj teprve dolů k vystupujícímu partnerovi. Vrchol věže by se časem prodřel. 

Upozornění pro turisty:
Nezkracujte si cesty, protože v pískovcovém terénu se tím rychle ničí vegetace a prohlubují erozní rýhy. V zájmu bezpečnosti nelezte na skály, i když to občas vypadá jednoduše. Návrat je totiž vždycky těžší a nebezpečnější než výstup. Neskákejte ze skalních okrajů na věže, i když jsou velmi blízko. Skok nazpátek může být nemožný.

Služby:
V Tisé je každodenně otevřené turistické informační středisko. V této obci je i neustále obsazená stanice Horské služby. Nejbližší hraniční přechody do Německa jsou v Petrovicích (silniční) a u Sněžníku (turistický).

                                     Kde přespat a kde se najíst?

Nejlevnější jsou kempy v Ostrově a Tisé. Přespat se dá i v množství penzionů a hotelů. O víkendech má otevřeno obchod v centru Tisé. Levné hospody jsou v Tisé u rybníka, v Ostrově a Turistická chata ve skálách.  

masiv Žofie v Bürschlických stěnách

Komín mezi věžemi v malých Tiských stěnách

Slanění z Cimbuří v Malých Tiských stěnách

Romantický vrchol Ptačích věží v Malých Tiských stěnách

Květnová věž u Skalního náměstí

Přepad přes komín Dvojčat v Malých Tiských stěnách

Autoři:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Nestárnoucí klenoty Nízkého Jeseníku. Pět zaručených tipů na víkend

Pasecký vodopád

Drsné náhorní pláně Nízkého Jeseníku skýtají na rozlehlém území nepřeberné množství úžasných míst, která nemají nikde...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...Najdete na iDNES.cz