Při žádné akci v Josefově nesmí chybět atraktivní historické bitevní scény.

Při žádné akci v Josefově nesmí chybět atraktivní historické bitevní scény. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pevnost Josefov zahajuje turistickou sezónu 2015 stylově, bitvou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury na portálu Kudy z nudy stálé místo. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí - třeba v dubnu, kdy pevnost velkolepou vojensko-historickou akcí tradičně zahajuje turistickou sezónu.

Ironií osudu právě bitevní ukázky při akcích, které pevnost Josefov pořádá, jsou jediné boje, které v Josefově kdy proběhly. Stavba, která Habsburky vyšla na neuvěřitelných 10,5 milionu zlatých, měla z vojenského hlediska zkrátka smůlu – anebo štěstí? Nikdy se nemusela bránit obléhání či útoku, nikdy se o ni nebojovalo a nepřátelská vojska ji pokaždé obešla obloukem.

Pevnostní město: Ulice jako podle pravítka

Pokud jste v Jaroměři-Josefově nikdy nebyli, netušíte, co vás čeká. Zdaleka totiž nejde jen o pevnost, vybudovanou podle plánů zkušených francouzských stavitelů v rozmezí let 1780 až 1790 na soutoku řek Labe a Metuje, ale také o pevnostní město. V něm žili lidé, kteří pro vojsko zajišťovali nejrůznější služby.

Hradby pevnosti Josefov měly tvar protáhlého osmiúhelníku, z jehož nároží vybíhaly pětiboké bastiony. Na západním výběžku chránila přístup rohová hradba, takzvaný cornichon.

Už při samotném projektu se počítalo s tím, že posádku bude tvořit asi 12 000 mužů, a tak souběžně s hradebními okruhy, soustavou valů a příkopů a rozsáhlým systémem podzemních chodeb začalo vznikat místo, kde by byli ubytovaní civilisté – město s pravoúhlou sítí ulic a klasicistním vojenským kostelem na centrálním Masarykově náměstí.

V roce 1888 Josefov ztratil pevnostní status, a ačkoli tu i v dalších letech zůstala vojenská posádka, opevnění včetně čtyř pevnostních bran postupně zanikalo. V roce 1948 se Josefov spojil s blízkou Jaroměří v jediné město. A přestože průvodci a znalci vám v Josefově ukáží řadu zbouraných, rozebraných či zasypaných míst, rozhodně nebudete zklamaní: pevnost i její hradby dosud stojí.

Pevnost se otvírá

Zahájení turistické sezóny v pevnosti Josefov se letos odehraje o Velikonocích, v sobotu 4. dubna. Akce začíná v 11.00 hodin v prostorách Prvního vojenskohistorického muzea M. Frosta na Riegrově náměstí v Josefově, zároveň se otevírá i Muzeum Waldemara Matušky.

Při prohlídce podzemních chodeb v Josefově si každý nese v kovové polootevřené svítilně vlastní svíčku.

Ve 13.00 hodin začíná pochod vyzbrojených vojensko-historických spolků pevnostním městem do takzvaného Dolíku, následuje vztyčení praporu na Bastionu č. I a předání symbolických klíčů od pevnosti představitelům města. Pro návštěvníky je atraktivní zejména bitevní ukázka v pevnostních valech, inspirovaná bitvou u Hradce Králové roku 1866.

Do podzemí!

Týž den si samozřejmě můžete prohlédnout také model pevnosti na bastionu IV. anebo Lapidárium v bastionu I. s originálními barokními plastikami světců. Ty původně zdobily mariánský sloup od Matyáše Bernarda Brauna na náměstí v Jaroměři. Mimochodem, sloup tam stojí dosud, jen originály nahradily kopie.

V Josefově má své muzeum zpěvák Waldemar Matuška.

Na rozdíl od vojáků před sto a více lety si labyrint podzemních chodeb budete prohlížet ve světle svíček, které si sami ponesete v otevřených kahanech. V rozsáhlých podzemních prostorách josefovské pevnosti bylo zakázáno používat otevřený oheň, protože hrozilo vznícení střeleného prachu.

Vojáci se tu pohybovali pouze a k jejich orientaci sloužila vystouplá čísla na zdech. Nemějte strach, že byste o pochod tmou přišli, průvodci vás o tuhle dobovou lahůdku zaručeně nepřipraví!,

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz