Alchymistická dílna ve Znojemském podzemí

Alchymistická dílna ve Znojemském podzemí

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pět míst, za kterými stojí za to vyrazit pod zem

  • 0
Víte, co se odehrává hluboko pod vašimi nohami? Podzemí českých měst místy ukrývají středověké labyrinty chodeb, mumie předků i léčivé prameny. Portál Kudy z nudy vám přináší pět tipů na výlet do míst, kam lidské oko běžně nedohlédne.

Znojemské podzemí - město pod městem

Nejrozsáhlejší labyrint podzemních chodeb a sklepů u nás najdete v jihomoravském Znojmě. Rozkládá se pod celým areálem středověkého města a jeho chodby se místy proplétají až čtyřmi podzemními patry.

Znojemský labyrint vznikl propojením sklepních prostor jednotlivých měšťanských domů a paláců. Původně sloužil k ochraně obyvatel před útočníky. V případě, že by do bludiště pronikl nepřítel, podzemí plné kluzkých a úzkých přechodů a propadel by posloužilo jako smrtonosná past.

Klasická prohlídková trasa se zvukovou i světelnou kulisou je určená dospělým i dětem. Při čtrnácti zastaveních budete potkávat rakve s kostrami nebožtíků, mučicí nástroje, skřety a další překvapení. Pokud ale patříte mezi dobrodružnější povahy, zvolte si některou z adrenalinových prohlídek. Při nich můžete znojemský labyrint zažít zcela jinak. Budete se procházet nízkými chodbami, protahovat se úzkými uličkami, brodit se vodou i lézt po mokrých žebřících - vše po tmě, pouze s čelovou svítilnou a v ochranném oděvu. Vybírat můžete ze tří úrovní obtížnosti.

Jihlavské podzemí opředené záhadami

Podzemí v Jihlavě je po tom znojemském druhou největší sítí podzemních chodeb v Česku. Jeho raritou je fosforeskující chodba, která leží zhruba 11 metrů pod povrchem země. Stěny takzvané "svítivky", kterou v 70. letech objevili speleologové, pokrývá bělavý povlak, který po nasvícení zelenkavě světélkuje. Tento jev však není jedinou záhadou jihlavského podzemí.

Senzibily v této chodbě přitahuje tajemný výklenek ve skalnaté stěně, kterou prochází geologický zlom. Povídá se, že je to brána do jiné reality. Amatérští badatelé i někteří návštěvníci v prostorách této pamětihodnosti údajně slyšeli podivné hlasy, nebo zahlédli stíny procházející chodbou.

Tajemné fosforeskující chodbě v Jihlavském podzemí přezdívají „svítivka“

Na návštěvu do pekelných sklepů v Úštěku

Chcete-li si užít po čertech dobrou zábavu, vyrazte do Muzea Čertů a Pekelných sklepů v Úštěku na Litoměřicku! Najdete ho v městské Pikartské věži a v gotickém podzemí, které se táhne pod bývalým hradem a měšťanskými domy.

V muzeu mají unikátní soubor výtvarných děl věnovaných čertům - jinde ve střední Evropě takový nepotkáte. Až do konce prázdnin je součástí výstavy následná prohlídka gotického podzemí, ve kterém "žijí" čerti. Má několik pater, spletité chodby a rozličná temná zákoutí. Můžete tam vyzkoušet i různá zařízení, která byste v pekle nečekali - třeba čertovu kouli, která odhaluje nevěru nebo váhu na hříchy!

Pekelné sklepy najdete v prostorách gotického podzemí Úštěku

Katakomby v Klatovech - tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Denisově ulici v centru Klatov najdete vstup do katakomb ze 17. století. Krypty se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů. Dodnes tu můžete vidět několik desítek mumifikovaných těl. V části rozlehlého podzemí vznikla nová expozice, kde se dozvíte o Klatovech v dobách baroka, o jezuitech a jejich jezuitském gymnáziu, které mělo na tehdejší dobu neuvěřitelných 310 studentů.

V klatovských katakombách se dochovalo 30 mumií

Exkurze do podzemí karlovarského Vřídla

Symbolem Karlových Varů je Vřídlo, gejzír horké minerální vody o teplotě 72° Celsia, který vydá za minutu 200 litrů minerální vody a tryská do výšky až 12 metrů bez pomoci čerpadel.

Divoké vývěry termominerální vody můžete na vlastní oči vidět v podzemí Vřídla, kam lze vyrazit s průvodcem v rámci exkurze. V těchto prostorách také vznikají typické "kamenné" suvenýry z Karlových Varů - růže, které obrůstají vřídlovcem a vytvářejí kamenný dojem.

Průvodce vás zavede do podzemí karlovarského Vřídla

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz