Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pecka: jeden z mála hradů, který husité nedobyli

aktualizováno 
Hradů, kterých se husitským vojskům nepodařilo dobýt, v Čechách mnoho není. Jedním z nich je poněkud zapomenutá Pecka z Podkrkonoší. Pokud se sem vydáte, čeká vás malebná krajina i výstup na Zvičinu, nejvyšší vrchol oblasti.

Hrad Pecka | foto: Jan JanulaiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Raně gotický hrad má své zvláštní jméno po svém prvním majiteli, kterým byl Budivoj z Pecky a první písemné zmínky se objevují od roku 1322. Původně sloužil k ochraně zemské hranice a zlatých dolů z nedaleké obce Stupná. Při stavbě se proto počítalo i s napadením, takže obytné místnosti byly pouze v jižní části, přístup na nádvoří chránil padací most a hluboký příkop, v cestě dobyvatelům navíc stály dvě obranné věže propojené hradební zdí.

Fingovaná veselka

Od roku 1407 Pecku držel Jarek z Železnice, nepřítel husitů. Proto husité od srpna 1432 hrad masivně obléhali po sedm dlouhých měsíců. Hradu Pecka však nakonec nepomohly jen pevné hradby, ale hlavně lest. Vyčerpané obránce totiž nakonec napadlo uspořádat před zraky kališníků fingovanou veselku. Ti si po spatření svatebního mumraje řekli, že obránci jsou zřejmě dobře zásobováni proviantem prostřednictvím tajných chodeb a odtáhli s nepořízenou… Od těch dob se světnici v prvním patře severního křídla, kde se svatba pořádala, říká Veselka.

Od druhé poloviny 16. století ale Pecka ztrácela obranný význam, což si uvědomil Jindřich Škopek z Bílých Otradovic, jemuž hrad tehdy patřil a pustil se do rozsáhlé přestavby. Tu sice dokončil až nejslavnější majitel panství, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, změna však byla na první pohled víc než patrná - na místě strohých zdí se náhle tyčilo krásné a bohatě zařízené panské sídlo.

Hrad Pecka

Harant kontra Valdštejn

Kryštof patřil k největším osobnostem své doby, byl to cestovatel - vydal se na roční pouť po Středním Východě, kdy navštívil Jeruzalém, Egypt, horu Sinaj a další biblické památky - hudební skladatel (z jeho tvorby se zachovala kompletní Pětihlasá mše), vojevůdce a politik.

Po bitvě na Bílé hoře se ocitl mezi 27 českými pány, které popravil kat Jan Mydlář na rozkaz císaře Ferdinanda II. na Staroměstském náměstí. Po jeho tragické smrti získal Pecku jako dar neméně známý Albrecht z Valdštejna, který ji ovšem po roce užívání daroval kartuziánům z Valdic.

Tento poustevnický řád, založený arcibiskupem Brunem poblíž francouzského města Chartreuse (Kartouzy) u nás sice působil už za Jana Lucemburského, nicméně si větší vliv nezískal, možná i proto, že kladl důraz na život v odloučení nejen od "hříšné" civilizace. I v klášterech se jeho obyvatelé sešli na společném obědě jen při výjimečných příležitostech. Není tedy divu, že asketičtí mniši využívali zámek velmi sporadicky, čímž postupně chátral. Jeho slávu pak ukončil v roce 1830 rozsáhlý požár.

Od roku 1921, kdy Pecku získala (spíš jako danajský dar) do vlastnictví stejnojmenná obec, která na její udržování neměla finance, začalo masivní rozebírání zdiva na stavbu okolních domků.

Hrad Pecka

Model hradu Pecka
Model hradu Pecka

Hrad Pecka

Místní hrdinové

Nicméně to byli paradoxně právě místní obyvatelé, kteří mají největší zásluhy na tom, že zámek zůstal zachován, když se dokázali vzepřít rozhodnutí památkového úřadu (ten ho doporučil jakožto ruinu neopravovat) a za pomoci státních subvencí i vlastních prostředků zrekonstruovali alespoň Harantovský palác.

Ten je od jara 1968 přístupný veřejnosti. Expozice, tematicky zaměřené na dějiny a slavné zdejší osobnosti se nachází v sedmi místnostech, je tu jak renesanční obrazárna se vzácným  portrétem španělské královny Markéty, tak černá kuchyně, dále komnata upravená do podoby v jaké se nacházela za éry Kryštofa Haranta, či naopak místnost ilustrující život venkovských lidí v Podkrkonoší.

Bývalý rytířský sál funguje jako oddací i koncertní síň, k vidění je (kromě mnoha dalších historických předmětů) ještě mučírna v jednom ze sklepení a galerie českého moderního umění v druhém.

Za zmínku stojí i nasvícená, 56 metrů hluboká studna, která vzbuzuje otázku, zda nakonec pověsti o tajných chodbách nebyly přece jen pravdivé, na dně totiž není vzduch zatuchlý, ale čerstvý, navíc se tam vyskytuje průvan...

Interiéry na hradě Pecka

Informace

Palác je otevřený od dubna do října o víkendech od 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00. Od května do září denně kromě pondělí od 9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00. Jindy je to možné po dohodě s paní kastelánkou Věrou Kociánovou na e-mailu: hrad.pecka@cen­trum.cz, příp. tel.: 493 799 129.

Hrad Pecka

Rozhledna bez rozhledu

Na Pecku se sice dá dojet třeba z Nové Paky, odkud je to jen asi šest kilometrů, nejen pro zdraví, ale i duševní pohodu je ovšem mnohem lepší vydat se přibližně stejnou vzdálenost pěšky - zdatní chodci si mohou trasu dokonce prodloužit a dojít až na Zvičinu - nejvyšší vrchol Podkrkonoší.

Dobrým výchozím bodem jsou slatinné lázně Bělohrad, kde lze před cestou absolvovat nějakou tu proceduru, případně navštívit muzeum K. J. Erbena či barokní zámek. Z nich pak vede modrá turistická značka do mírného kopce na Krkonošskou vyhlídku.

Po pokochání se už pak sestoupí do Pecky, odtamtud se už dál pokračuje po červené. Cestou určitě upoutají pozornost četné roubené chalupy či pečlivě zrekonstruovaný Bystrý mlýn, kousek za vsí Kal.

Odměnou za výstup na vrchol Zvičiny (671 m) je nejen prohlídka kostelíku, který je zasvěcen Janu Nepomuckému, ale i možnost občerstvení v historické Raisově chatě, z roku 1900. Ta se stala oblíbeným cílem nejen pro dobrou kuchyni (to ostatně platí dodnes), ale i díky unikátní prosklené a otáčivé rozhledně, z níž nádherný výhled ještě umocnil obří astronomický dalekohled se stonásobným zvětšením. V současnosti je bohužel uzavřena a nezbývá než doufat, že se ji brzy podaří opět zpřístupnit veřejnosti.

Rozhledna na Zvičině není v současné době v provozu 

Po odpočinku a dobrém jídle už čeká nejméně namáhavá část túry, sestup do Bílé Třemešné, kde je i vlakové nádraží. Délka trasy (18 km) je ideální pro celodenní výlet, zvlášť když se vydaří počasí…

Dopravní spojení - odkaz vede pryč z tohoto webu

Autoři:
Nejčtenější

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Provoz na nejkratším letišti Evropy

Na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora Korfu...  celý článek

Petrova bouda v Krkonoších už zvenčí opět vypadá jako horská chalupa...
VIDEO: Krkonošská Petrovka už vypadá jako horská bouda, je pod střechou

Petrova bouda na hřebenech Krkonoš, kterou před šesti lety zničil požár, už znovu vypadá jako horská chalupa. Přes léto dostala dřevěná okna a střechu. Zima...  celý článek

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Další z rubriky

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...
Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z našich nejznámějších hradů tentokrát...  celý článek

Připlouváme do Českého Šternberka
Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a zkušení vodáci znají zejména její dva...  celý článek

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.