Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paseky nad Jizerou, takové české lyžování

  11:58aktualizováno  11:58
Paseky nad Jizerou jsou menším lyžařským střediskem na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Pro svoji odlehlost od pravidelných linek je dostupné především motorizovaným lyžařům, na které čeká velké parkoviště. Lyžařské choutky, zde můžete ukojit na čtyřech různých vlecích a přilehlých sjezdovkách. Hlavními vleky jsou poma a kotva postavené vedle sebe. Jsou přes kilometr dlouhé a dolů se jezdí několika způsoby. Vybrat si můžete od nejednodušší po středně těžkou sjezdovku. Lyžař se zde proplétá vyznačenou cestou mezi chalupami a remízky, zvídavý jedinec tu najde několik přírodních překážek na skoky, které mu jízdu mohou zpestřit. Je to takové české lyžování.

Sjezdovky jsou z větší části upravovány rolbou, ale i milovníci jízdy v boulích a neupraveném terénu si tu přijdou na své. Dalším vlekem je dětský vlek v dolní části sjezdovky. Pozvolný kopeček je ideální pro první lyžařské, nebo třeba i snowbordové pokusy. Všechny tyto vleky mají společný způsob odbavování na elektromagnetické štítky s variabilní platností. Celkem příjemná je i cena, 270 Kč na den. Součástí těchto vleků je i lyžařská školička a půjčovna vybavení.

Posledním vlekem v Pasekách je kotva U Hermíny, u přilehlé hospody. Tato sjezdovka je o něco kratší, než předem zmiňované a je trochu stranou od ostatních vleků, ale zvláště  dolní část levé části sjezdovky je nejprudší svah v okolí. Zde platí zvláštní jízdenky, platné pouze pro tento vlek.

Hlad a žízeň mohou lyžníci utišit jak u horní , tak u dolní stanice vleků. Větší jídlo si můžou dopřát v hospodě U Hermíny, nebo u dolní stanice vleků. Když vás přestane bavit lyžování můžete strávit odpoledne návštěvou Muzea zapadlých vlastenců s expozicí o životě v horách v minulosti, nebo výletem na romantickou rozhlednu Štěpánka.

Hlavní nevýhodou tohoto střediska je, že žádná část sjezdovky není uměle zasněžována. I když severní orientace sjezdovek přispívá k tomu, že se zde sníh drží poměrně dlouho, odkázanost na přírodní sníh je při výkyvech počasí znát.

Paseky nad Jizerou jistě nezaujmou náročné lyžaře, ale jako místo příjemné rekreace v nefrekventovaném  středisku, jsou  vhodné zvláště pro rodiny s malými dětmi.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz