Parthenon kdysi zářil barvami

  • 1
Návštěvníci řeckých Atén znají starobylý Parthenon jako bílý mramorový monument a stejně se tato pozoruhodná památka objevuje na nesčetných pohlednicích. Řečtí archeologové ale nyní zjistili, že původně to tak nebylo.

Ředitelka restauračních prací Evi Papakonstantinuová - Ziotiová uvedla, že Parthenon kdysi zářil červenou, zelenou a modrou barvou. "Nynější čištění chrámu za pomoci laseru odhalilo na sochách západního vlysu stopy hematitu, egyptské modři a malachitu - azuritu", řekla řecká archeoložka.

Minerál hematit byl používán pro výrobu červeného barviva, modř egyptská poskytovala modrou hlinku a další minerály malachit - azurit zelenomodrý odstín.

V případě prvních dvou barev nejde o tak velké překvapení, protože jejich pozůstatky byly už dříve objeveny na jiných místech chrámu. Malachit - azurit je ale z tohoto hlediska novinka.

To, že Parthenon byl původně barevný, ovšem naznačovaly už některé zmínky z historické literatury i postřehy starých autorů. Podle nich byly zřejmě barevné dokonce i sloupy chrámu.

Parthenon prochází zásadními restaurátorskými zásahy už od roku 1987. Jejich smyslem je zastavit progresivní chátrání mramorových bloků, k němuž dochází zejména v posledních desetiletích vlivem kyselého ovzduší.

Práce na tomto místě zasvěceném patronce Atén, bohyni Athéně, by měly vyvrcholit v roce 2009.

Tak v tomto chrámu se kdysi tyčila osmimetrová socha ze zlata. Dnes je tam lešení...


Témata: Atény, Socha