Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Park vyhlásil borůvkářům válku

  11:49aktualizováno  11:49
Od srpna nesmějí turisté v Krkonoších opouštět značené cesty a trhat lesní plody ani v některých méně chráněných oblastech, kde se dosud mohli pohybovat bez omezení. Strážci parku chtějí tímto mimořádným opatřením zmírnit škody, které každý rok v krkonošských lesích napáchají bezohlední borůvkáři. Ti sem přijíždějí i z okolních regionů, aby si na sběru borůvek přilepšili. "Vstup do některých částí Krkonoš letos omezujeme poprvé. Donutily nás k tomu stále silnější nájezdy borůvkářů, kteří každý rok v létě kvůli výdělku drancují horské paseky," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí Jiří Novák.

Sběrači často trhají borůvky pomocí zakázaných hřebenů a poškozují keře, které potom ptákům neposkytují dostatek potravy. "Sběr lesních plodů se stal pro místní lidi i cizince výhodným obchodem. Lidé, kteří sbírají borůvky ve velkém, při svých nájezdech bezohledně poškozují nejen borůvčí, ale i čerstvě osázené paseky a okolní přírodu," dodal vedoucí krkonošské terénní služby Jaromír Gebas.

Ráno do lesa vyrážejí místní sběrači, aby pak stihli ještě jít do práce. Odpoledne se sem vracejí a přibývají lidé z jiných regionů. Ti sem pak míří hlavně o víkendu. "Na horách je téměř nepřetržitě hluk a zvěři se nedostává potřebného klidu," zdůraznil Gebas. Zákon umožňuje sběr lesních plodů pro vlastní potřebu. Ta v něm však není nijak definována. "Vůbec nám nevadí, když si místní člověk nebo turista vyrazí natrhat trochu borůvek do džbánku. Nemůžeme se ale nečinně dívat, jak chráněné území trpí nájezdy sběračů z české i polské strany, kteří z pasek odvážejí borůvky po kbelících," sdělil Gebas.

Dění v právě uzavřených lokalitách si prý budou více všímat i lesní dělníci. Lidé, kteří omezení vstupu poruší, mohou na místě dostat až tisícikorunovou pokutu. Při opakovaném přistižení je strážci mohou předvolat k přestupkovému řízení, kde může být sankce až padesát tisíc korun. "Mrzí mě, že musíme k takovým omezením přikročit, ale na některé lidi nic jiného neplatí," posteskl si Gebas. Nové opatření bude platit až do poloviny října.

"S omezením vstupu do vybraných lokalit jsme souhlasili a chápeme, že se správa parku musí nějak bránit především proti nájezdům ukrajinských česáčů, jež si vloni zřejmě někdo najímal a borůvky pak rozprodával," řekl Tomáš Paducha, starosta Pece pod Sněžkou, kde je nejvíce míst s omezeným vstupem.

Za borůvkami do Krkonoš se vyplatí jet i obyvatelům z výchovní části Ústeckého kraje. "Bydlím sice u Děčína, ale protože jsem invalidní důchodce, vyplatí se mi zajet si na dva dny na borůvky k Harachovu. Přespávám tam u známých. To, co si přivezu, na Děčínsku výhodně prodám především německým turistům a výdělek se mi hodí na přilepšenou k důchodu," přiznal Josef Makovec. Uvedl, že takových, jako je on, zná více. I oni zajíždějí do Krkonoš co nejblíže z Ústeckého kraje, hned za Liberec. Severočeši za borůvkami jezdí také bývalého vojenského prostoru u Ralska a na Ústecko. Kilo borůvek se prodává i za 120 korun.
 

Autor:


Nejčtenější

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Najdete na iDNES.cz