Pár dobrých rad před cestou na prázdniny

  10:21aktualizováno  10:21
Kdy vyrazit na dovolenou, abyste se vyhnuli dopravním zácpám? A jakou trasu vybrat? Dáte-li na rady dopravních expertů, může se cesta k moři zkrátit i o několik hodin. Už dávno totiž neplatí pověra řidičů, že nejlepší je cestovat do ciziny v noci. Na nejvytíženějších hraničních přechodech vás totiž v prvních dnech prázdnin čekají fronty dokonce i nad ránem.

Při cestě do oblíbených letovisek na jihu Evropy vás kolony vozidel neminou hlavně v Dolním Dvořišti, Hatích a Mikulově. "Při výjezdu ze Znojma stačí zatočit doprava, dostanete se na hraniční přechod Hnanice, který je poměrně snadno průjezdný," radí Miroslav Preclík z Ústředního automobilového klubu.

Výhodou tohoto přechodu je to, že je určen pouze pro osobní automobily, cyklistické a pěší turisty. Žádné kamiony a žádná nákladní auta. Celníci tam odbavují denně od šesti hodin ráno do deseti večer.

Dalším česko-rakouským přechodem, díky němuž lze přelstít nepříjemné kolony na hlavních tazích, patří celnice Hevlín mezi Znojmem, Hatěmi a Mikulovem. "Sám tento přechod využívám, protože je v provozu nonstop a je velmi blízko Hatí," doporučuje dále Preclík. Od soboty začne fungovat nový minipřechod Šafov - Langau, na němž budou během prázdnin odbavovat především pěší turisty a osobní automobily.

Pozor na Železnou Rudu
Při cestě do Španělska či Francie bývá nápor na hranicích zpravidla menší, přesto se čekání na hlavních přechodech nevyhnete. Podle zkušeností z minulých sezon bude ucpaný Rozvadov, Folmava a Strážný. Nejkritičtější situaci lze čekat v Železné Rudě, protože se tudy projíždí do Norimberku a následně do Francie a Španělska. Proto i na západní hranici si vyberte některý z malých přechodů, které navíc ani příliš neodkloní z hlavních silničních tahů.

Aktuální informace  před jízdou získáte například na stránkách Autoklubu www.aba.cz.

Kdy se má vyrazit
Chcete-li při cestě na dovolenou v autě strávit co nejméně času, klíčovým může být rozhodnutí, kdy vyrazíte. Pokud odjezd naplánujete na páteční odpoledne, dopravnímu infarktu se nevyhnete.

"Většina lidí totiž čeká jen na to, až si jejich potomek ve škole vyzvedne vysvědčení, a potom hurá na dovolenou," poznamenává Miroslav Preclík. "Doporučuji vyrazit už ve čtvrtek a raději přespat někde na půli cesty. " Podle Preclíka se silnice budou podobat džungli ještě i během páteční noci a sobotního dopoledne. Konec víkendu by měl být už klidnější, avšak dopravní situaci mohou zkomplikovat víkendoví rekreanti, kteří se budou vracet domů.

Nejhůř se pojede z Prahy
Nejpevnějších nervů je třeba při cestě z Prahy. Jako každý rok i letos čekají policisté a dopravní odborníci dlouhé kolony na téměř všech výjezdovkách z metropole. Dnes hlavně v okolí Barrandovského mostu, na Jižní spojce v úseku mezi Záběhlickou a Bohdaleckou ulicí, protože je tady odkloněn pravý jízdní pruh. "O víkendu počítáme s větším dopravním náporem, podle prognóz by se však letošní konec školního roku a nástup prázdnin neměl p říliš odlišovat od loňských let," sdělil šéf pražské dopravní policie Zdeněk Bezouška. Slibuje, že na nejfrekventovanějších komunikacích budou dopravu usměrňovat policisté. Nad Prahou bude kroužit vrtulník, který bude okamžitě informovat o dopravních haváriích a zácpách.

UZAVŘENÁ MÍSTA NA DÁLNICÍCH

D 1 Středočeský kraj, uzavírka do: 16.7. 2002
Uzavřen je pravý jízdní pruh směrem na Brno mezi 38, a 41. kilometrem. Ve směru na Brno se jezdí ve dvou pruzích levého jízdního pásu, na Prahu jedním jízdním pruhem levého pásu.

D 1 Středočeský kraj, uzavírka do: 30.9.2002
Uzavřen je pravý jízdní pás směrem na Brno mezi 22, a 23, kilometrem, protože se v těchto místech opravuje most, Doprava je převedena do dvou jízdních pruhů levého jízdního pásu.


D 1 Vysočina, uzavírka do: 12.7.2002
Uzavřena je zpevněná krajnice, připojovací pruh a část pravého (pomalého) jízdního pruhu ve směru na Brno mezí 133, a 135: kilometrem u výjezdu na Měřín (exit 134). Uzavřena je také přilehlá větev nájezdu mimoúrovňové křižovatky. Dokončuje se zde protihluková stěna. Doprava je usměrněna do dvou zúžených jízdních pruhů. Objížďka uzavřeného nájezdu na křižovatku je vedena po silnici 11/348 a II/602 na křižovatku Velké Meziříčí západ (exit 141).

 

 

 

 . 

Zácpy a kolony aut

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Přes Sněžník až za medvědy. Krásný výlet v Tiských stěnách pro tuláky

Jižní hrana Tiských stěn

Děčínský Sněžník patří k nejvýraznějším českým kopcům, jehož zdolání si dříve či později nemůže nechat ujít žádný...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Najdete na iDNES.cz