Pár dobrých rad před cestou na prázdniny

  10:21aktualizováno  10:21
Kdy vyrazit na dovolenou, abyste se vyhnuli dopravním zácpám? A jakou trasu vybrat? Dáte-li na rady dopravních expertů, může se cesta k moři zkrátit i o několik hodin. Už dávno totiž neplatí pověra řidičů, že nejlepší je cestovat do ciziny v noci. Na nejvytíženějších hraničních přechodech vás totiž v prvních dnech prázdnin čekají fronty dokonce i nad ránem.

Při cestě do oblíbených letovisek na jihu Evropy vás kolony vozidel neminou hlavně v Dolním Dvořišti, Hatích a Mikulově. "Při výjezdu ze Znojma stačí zatočit doprava, dostanete se na hraniční přechod Hnanice, který je poměrně snadno průjezdný," radí Miroslav Preclík z Ústředního automobilového klubu.

Výhodou tohoto přechodu je to, že je určen pouze pro osobní automobily, cyklistické a pěší turisty. Žádné kamiony a žádná nákladní auta. Celníci tam odbavují denně od šesti hodin ráno do deseti večer.

Dalším česko-rakouským přechodem, díky němuž lze přelstít nepříjemné kolony na hlavních tazích, patří celnice Hevlín mezi Znojmem, Hatěmi a Mikulovem. "Sám tento přechod využívám, protože je v provozu nonstop a je velmi blízko Hatí," doporučuje dále Preclík. Od soboty začne fungovat nový minipřechod Šafov - Langau, na němž budou během prázdnin odbavovat především pěší turisty a osobní automobily.

Pozor na Železnou Rudu
Při cestě do Španělska či Francie bývá nápor na hranicích zpravidla menší, přesto se čekání na hlavních přechodech nevyhnete. Podle zkušeností z minulých sezon bude ucpaný Rozvadov, Folmava a Strážný. Nejkritičtější situaci lze čekat v Železné Rudě, protože se tudy projíždí do Norimberku a následně do Francie a Španělska. Proto i na západní hranici si vyberte některý z malých přechodů, které navíc ani příliš neodkloní z hlavních silničních tahů.

Aktuální informace  před jízdou získáte například na stránkách Autoklubu www.aba.cz.

Kdy se má vyrazit
Chcete-li při cestě na dovolenou v autě strávit co nejméně času, klíčovým může být rozhodnutí, kdy vyrazíte. Pokud odjezd naplánujete na páteční odpoledne, dopravnímu infarktu se nevyhnete.

"Většina lidí totiž čeká jen na to, až si jejich potomek ve škole vyzvedne vysvědčení, a potom hurá na dovolenou," poznamenává Miroslav Preclík. "Doporučuji vyrazit už ve čtvrtek a raději přespat někde na půli cesty. " Podle Preclíka se silnice budou podobat džungli ještě i během páteční noci a sobotního dopoledne. Konec víkendu by měl být už klidnější, avšak dopravní situaci mohou zkomplikovat víkendoví rekreanti, kteří se budou vracet domů.

Nejhůř se pojede z Prahy
Nejpevnějších nervů je třeba při cestě z Prahy. Jako každý rok i letos čekají policisté a dopravní odborníci dlouhé kolony na téměř všech výjezdovkách z metropole. Dnes hlavně v okolí Barrandovského mostu, na Jižní spojce v úseku mezi Záběhlickou a Bohdaleckou ulicí, protože je tady odkloněn pravý jízdní pruh. "O víkendu počítáme s větším dopravním náporem, podle prognóz by se však letošní konec školního roku a nástup prázdnin neměl p říliš odlišovat od loňských let," sdělil šéf pražské dopravní policie Zdeněk Bezouška. Slibuje, že na nejfrekventovanějších komunikacích budou dopravu usměrňovat policisté. Nad Prahou bude kroužit vrtulník, který bude okamžitě informovat o dopravních haváriích a zácpách.

UZAVŘENÁ MÍSTA NA DÁLNICÍCH

D 1 Středočeský kraj, uzavírka do: 16.7. 2002
Uzavřen je pravý jízdní pruh směrem na Brno mezi 38, a 41. kilometrem. Ve směru na Brno se jezdí ve dvou pruzích levého jízdního pásu, na Prahu jedním jízdním pruhem levého pásu.

D 1 Středočeský kraj, uzavírka do: 30.9.2002
Uzavřen je pravý jízdní pás směrem na Brno mezi 22, a 23, kilometrem, protože se v těchto místech opravuje most, Doprava je převedena do dvou jízdních pruhů levého jízdního pásu.


D 1 Vysočina, uzavírka do: 12.7.2002
Uzavřena je zpevněná krajnice, připojovací pruh a část pravého (pomalého) jízdního pruhu ve směru na Brno mezí 133, a 135: kilometrem u výjezdu na Měřín (exit 134). Uzavřena je také přilehlá větev nájezdu mimoúrovňové křižovatky. Dokončuje se zde protihluková stěna. Doprava je usměrněna do dvou zúžených jízdních pruhů. Objížďka uzavřeného nájezdu na křižovatku je vedena po silnici 11/348 a II/602 na křižovatku Velké Meziříčí západ (exit 141).

 

 

 

 . 

Zácpy a kolony aut

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Nejnavštěvovanějším městem světa je Bangkok, Praha spadla na 26. místo

Turisté na prohlídce Královského paláce v Bangkoku.

Praha byla loni 26. nejnavštěvovanějším městem na světě. Meziročně si na žebříčku pohoršila o šest pozic. Vyplývá to ze...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...Najdete na iDNES.cz