Papyrus, vzpomínka na Egypt

aktualizováno 
- Když k turistovi na káhirské ulici přistoupí muž a začne se přátelsky ptát, jestli by si nechtěl promluvit, protože on, prostý Egypťan, se chce pocvičit v angličtině, nesmí se oslovený nechat zmást. Vzápětí totiž dostane nabídku prohlédnout si jeho "papyrusovou továrnu".

Polapeni

"Je to hned tady, pane," usmívá se náhončí a už otvírá nejbližší dveře. Stroje tu však nevrčí a dělníci nekmitají. Je to obchod. Na stěnách jsou vystaveny desítky replik výjevů ze Starého Egypta okopírovaných na papyry hlavně ze stěn chrámů v Luxoru a hrobek v Údolí králů. U nás neobvyklá forma získávání zákazníků může někoho zaskočit nebo dokonce odradit, ale papyrus je nakonec přece jen "nejegyptovatější" suvenýr.
"Vyrábíme papyrus stejně jako před čtyřmi tisíci lety," dušuje se prodavač, a ukazuje postup, při němž z papyrusové třtiny vzniká předchůdce papíru.

První list na světě

Zrod listů z papyru sahá do druhého nebo možná i třetího tisíciletí před Kristem a výrobní postup se od té doby nezměnil: Nejprve se z potřebného počtu papyrových stonků sloupne kůra a dužina se rozřeže na úzké pásky. Ty se skládají vedle sebe na kus látky. První vrstva s požadovanými rozměry se pak překryje druhou, z pásků poskládaných křížem v pravém úhlu přes ty první.
Závěrečná fáze spočívá ve vyklepání vzniklého listu dřevěnou palicí (dnes ji nahrazuje lis). Z třtiny se tak uvolní škrob, který jednotlivé proužky vlastně slepí dohromady a to velmi pevně. Po uschnutí je list na světě.
"Podívejte, vůbec ho nelze zmačkat," říká s nadšením "majitel továrny" a muchlá bez zábran papyrový list, který se pak narovná bez známek újmy. To mu nejspíš k radosti archeologů pomohlo přečkat celé věky. Nejdelší nalezený svitek měří přes 40 metrů.

Kupuj, kupuj, kupuj

Po turistovi se však v "továrně" hlavně chce, aby koupil. Nejlevnější papyrový suvenýr vyjde asi za 20 korun - jsou to papyrusové záložky do knih. Ručně malované obrázky se pak pohybují už spíše v řádu tisíců korun. Obchodem krouží ochotní prodavači, kteří se zákazníky zapřádají přátelský hovor a doporučují "opravdu výhodnou koupi".
Samozřejmě papyrový suvenýr lze pořídit i levněji - podle tvrdosti smlouvání za pár desítek korun. Ovšem na ulici, a obrázky nejsou již malované, ale pouze tištěné. A pozor - místo papyru šidí pokoutní prodejci cizince listy z banánových vláken. Proto je dobré prohlédnout si list proti světlu, zda je vidět charakteristická mřížka a případně provést zkoušku zmačkáním.
Pokud je vše jak má být, může si návštěvník Egypta připomínat zemi faraonů i papyrem zobrazujícím dávno mrtvé panovníky a zaniklá božstva, nebo - protože papyrus sloužil hlavně ke psaní - číst tisíce let staré pohřební verše:

Hle, smrt na mne čeká,
aby zhojila bolest
a já vyšel ven
po dlouhém trápení
Dnes smrt mne čeká
a celá voní myrhou

Papyrus - nejegyptovatější suvenýr

Autor:


Témata: Egypt

Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...Najdete na iDNES.cz