Papyrus, vzpomínka na Egypt

aktualizováno 
- Když k turistovi na káhirské ulici přistoupí muž a začne se přátelsky ptát, jestli by si nechtěl promluvit, protože on, prostý Egypťan, se chce pocvičit v angličtině, nesmí se oslovený nechat zmást. Vzápětí totiž dostane nabídku prohlédnout si jeho "papyrusovou továrnu".

Polapeni

"Je to hned tady, pane," usmívá se náhončí a už otvírá nejbližší dveře. Stroje tu však nevrčí a dělníci nekmitají. Je to obchod. Na stěnách jsou vystaveny desítky replik výjevů ze Starého Egypta okopírovaných na papyry hlavně ze stěn chrámů v Luxoru a hrobek v Údolí králů. U nás neobvyklá forma získávání zákazníků může někoho zaskočit nebo dokonce odradit, ale papyrus je nakonec přece jen "nejegyptovatější" suvenýr.
"Vyrábíme papyrus stejně jako před čtyřmi tisíci lety," dušuje se prodavač, a ukazuje postup, při němž z papyrusové třtiny vzniká předchůdce papíru.

První list na světě

Zrod listů z papyru sahá do druhého nebo možná i třetího tisíciletí před Kristem a výrobní postup se od té doby nezměnil: Nejprve se z potřebného počtu papyrových stonků sloupne kůra a dužina se rozřeže na úzké pásky. Ty se skládají vedle sebe na kus látky. První vrstva s požadovanými rozměry se pak překryje druhou, z pásků poskládaných křížem v pravém úhlu přes ty první.
Závěrečná fáze spočívá ve vyklepání vzniklého listu dřevěnou palicí (dnes ji nahrazuje lis). Z třtiny se tak uvolní škrob, který jednotlivé proužky vlastně slepí dohromady a to velmi pevně. Po uschnutí je list na světě.
"Podívejte, vůbec ho nelze zmačkat," říká s nadšením "majitel továrny" a muchlá bez zábran papyrový list, který se pak narovná bez známek újmy. To mu nejspíš k radosti archeologů pomohlo přečkat celé věky. Nejdelší nalezený svitek měří přes 40 metrů.

Kupuj, kupuj, kupuj

Po turistovi se však v "továrně" hlavně chce, aby koupil. Nejlevnější papyrový suvenýr vyjde asi za 20 korun - jsou to papyrusové záložky do knih. Ručně malované obrázky se pak pohybují už spíše v řádu tisíců korun. Obchodem krouží ochotní prodavači, kteří se zákazníky zapřádají přátelský hovor a doporučují "opravdu výhodnou koupi".
Samozřejmě papyrový suvenýr lze pořídit i levněji - podle tvrdosti smlouvání za pár desítek korun. Ovšem na ulici, a obrázky nejsou již malované, ale pouze tištěné. A pozor - místo papyru šidí pokoutní prodejci cizince listy z banánových vláken. Proto je dobré prohlédnout si list proti světlu, zda je vidět charakteristická mřížka a případně provést zkoušku zmačkáním.
Pokud je vše jak má být, může si návštěvník Egypta připomínat zemi faraonů i papyrem zobrazujícím dávno mrtvé panovníky a zaniklá božstva, nebo - protože papyrus sloužil hlavně ke psaní - číst tisíce let staré pohřební verše:

Hle, smrt na mne čeká,
aby zhojila bolest
a já vyšel ven
po dlouhém trápení
Dnes smrt mne čeká
a celá voní myrhou

Papyrus - nejegyptovatější suvenýr

Autor:
Témata: Egypt

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Nejezte labutě a nesvlékejte se v horách! Bizarní zákony ve světě

Krmení labutí

Zákaz žvýkání či provozování orálního sexu mezi homosexuály. Zapovězená jízda na kole bez toho, aby se nohy dotýkaly...

Další z rubriky

Kapské město: v dokonalé přírodě se snoubí slumy s evropským luxusem

Kapské město

Jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších měst světa najdeme na samém jihu Afriky. Málokterá metropole se může...

Brusle, lokše a horký punč. Advent v Bratislavě vám bude chutnat

Vánoční trhy na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě

Vůně svařáku a medoviny, mastná pusa od lokší se škvarky, zelím nebo bryndzou. Vyzdobené ulice a laskavá náruč bezpočtu...

Na konci roku chtějí Češi do Paříže, Londýna nebo za teplem do Dubaje

Vánoční Paříž je letos nejoblíbenější destinací Čechů

Kam nejraději lítají Češi na konci roku? Nejčastějšími destinacemi v období Vánoc a Nového roku je Paříž, Londýn,...

Najdete na iDNES.cz