Panoramatické sjezdovky, bruslení i termály. To jsou trumfy Zell am See

  7:00aktualizováno  7:00
Horské středisko a lázeňské městečko Zell am See se trochu vymyká ostatním rakouským areálům. Sezona tady totiž běží, na rozdíl od většiny center, v zimě i v létě. Pro lyžaře z toho plynou výhody jako např. kvalitní infrastruktura, spousta skvělých mimolyžařských aktivit i zázemí informačních kanceláří.

Rakousko, Zell am See. Kostelík na nejvyšším bodu střediska Schmittenhohe | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Kromě lyžování si tu v zimě můžete užívat například bruslení, curling nebo snowkitting na zamrzlém jezeře, pro zajímavost jednom z nejčistších v Rakousku. Můžete relaxovat i v nových Tauernských lázních v nedalekém Kaprunu nebo se prostě jenom procházet malebnými uličkami Zell am See.

Nejstarší lanovka v Salcbursku

Schmittenhöhe je hora zdvihající se přímo nad Zell am See do výšky 2 000 metrů. Vzhledem k nadmořské výšce města, což je 750 metrů, tak lyžování v oblasti Schmitten nabízí sjezdy o převýšení až 1 250 m.

Najdete tu celkem 77 km sjezdovek, z toho je 25 km černých a zbylých 52 km tvoří tratě mírně až středně těžké obtížnosti.

Zell am See. Panoramatické pohledy na Vysoké Taury

Panoramatické pohledy na Vysoké Taury

Zell am See

Zell am See

Nástup si můžete vybrat ze tří možností. Původní a nejstarší lanovka Schmittenhöhebahn vedla z údolí Schmittental a byla postavena roku 1927 jako vůbec první lanovka v Salcbursku a pátá v celém Rakousku. Dnes vedle ní paralelně vede moderní kabinková lanovka transXpress, která však končí těsně pod vrcholem. Dostanete se sem buď autem po zhruba 2 km dlouhé silnici nebo skibusem přímo z centra Zell am See.

Přímo v Zell am See můžete také nastoupit na kabinku cityXpress, což je varianta vhodná pro lyžaře ubytované ve městě bez možnosti auta.

Poslední nástupiště najdete v cca 3 km vzdáleném Schüttdorfu mezi Zell am See a Kaprunem. Tady vás nahoru vyveze kabinka Areitbahn, která má celkem 3 úseky a vede těsně pod vrchol Schmittenhöhe.

Zell am See. Moderní šestisedačka na Schmittenhohe

Zell am See. Moderní šestisedačka na Schmittenhohe

Panoramatické lyžování

Lyžování je v Zell am See velmi příjemné. Převažují široké panoramatické sjezdovky s dalekými výhledy na okolní hory. Za hezkého počasí si rozhodně vyjeďte na nejvyšší bod střediska, 2 000 m vysoký Schmittenhöhe, na jehož vrcholu stojí stejnojmenný berghotel a malebný kostelík. Odtud budete mít půlku Salcburska jako na dlani. Jižním směrem můžete pohlédnout na bratrské středisko Kitzsteinhorn a za hezkého počasí uvidíte i nejvyšší horu Rakouska Grossglockner. Vše potom korunuje výhled na jezero Zeller See v údolí pod vámi.

Svoje sjezdovky si tu najdou lyžaři všech úrovní. Začátečníkům můžeme doporučit jižní svah nad první mezistanicí lanovky Areitbahn, což je konec modré panoramatické sjezdovky č. 1. Tuto loučku, zvanou místními pro výhled na nejvyšší horu Rakouska též Grossglockner wiese, obsluhuje čtyřsedačková lanovka. O něco náročnější trasa č. 2 potom vede k horní stanici lanovky CityXpress a je ideální pro mírně pokročilé.

Zell am See. Středisko nabízí dostatečnou kapacitu restaurací přímo na svazích

Středisko nabízí dostatečnou kapacitu restaurací přímo na svazích

Zell am See. Cvičná sjezdovka "Grossglockner Wiese"

Cvičná sjezdovka "Grossglockner Wiese"

Velký výběr červených sjezdovek uspokojí i náročnější sportovní lyžaře. Příznivci carvingového lyžování se mohou projet po hranách například na dlouhé červené sjezdovce číslo 10 nebo vyzkoušet slalomové jižní svahy pod vrcholem Sonnkogel. Dokonce i snowboardisté najdou přímo pod Schmittenhöhe Glocknerbahn dva dobře vybavené lyžařské parky.

Až dolů do údolí Schmittental vedou dvě dlouhé černé sjezdovky č. 13 a 14 s náročnými úseky vedoucími lesem. Pokud parkujete tady, mějte se na pozoru, protože na lyžích se sem můžete vrátit právě jenom po černých tratích.

Středisko spolu s nedalekým Kaprunem nabízí dále cca 200 km tratí pro běžkaře. Hlavní oblast s okruhy najdete v údolí mezi obcemi Schüttdorf a Bruck, kde je i noční osvětlený okruh o délce 3,2 km. Kdo nechce lyžovat, může se projít po některé ze zimních vycházkových tras nebo si zajezdit na saních.

Zell am See. Pohled na Hochkonig, v popředí červené sjezdovky pod Sonnkogelem

Zell am See. Pohled na Hochkonig, v popředí červené sjezdovky pod Sonnkogelem

Relax u jezera

V Zell am See se nebudete nudit ani po lyžování. Desetitisícové lázeňské město leží na poloostrově, vybíhajícím do nádherného jezera. Klid v jeho ulicích můžete vychutnávat i díky šest kilometrů dlouhému tunelu odvádějícím dopravní ruch mimo centrum.

Největší pohoda panuje na pěší zóně, kde se můžete procházet, zajít na kávu nebo nakupovat. Projít se můžete i po nábřeží jezera a pokud je zamrzlé, vyzkoušet například curling nebo si zabruslit.

Večerní centrum Zell am See

Večerní centrum Zell am See

Druhé největší lázně v Rakousku

Nedaleký Kaprun leží 7 km jižně od Zell am See a kromě lyžování na ledovci Kitzsteinhorn tu můžete využít nově vybudované lázně Tauern Spa, které jsou druhým největším lázeňským komplexem v Rakousku. Najdete tu vnitřní a venkovní bazény s různými teplotami, vodopády, bazén s tryskovým prouděním, sauny, parní lázně, solárium, vodní masáže, relaxační whirlpool, samostatný prostor pro děti se skluzavkou, vodní svět, pískoviště, fitness, atd...

Pobyt v Zell am See ocení sportovní lyžaři, pohodáři i milovníci společenského života. A až na jaře sluníčko rozpustí sníh na sjezdovkách, můžete se sem vypravit třeba s kolem, in-line bruslemi nebo batohem.

může se hodit

Jak se tam dostat

Nejrychlejší cesta z Prahy vede přes Mnichov, kratší varianta přes Linec (Linz) a Salcburk měří 480 km a trvá cca 6 hodin 20 minut. Přímo do Zell am See můžete dojet i vlakem, cesta přes Linec a Salcburk trvá 8-9 hodin a budete na ní minimálně 2x přestupovat.

Doprava na místě

Kromě vlastního vozu můžete využít skibusů, které propojují veškerá nástupní místa na lanovky, a stejně tak i Zell am See s Kaprunem.

Ubytování

Řadu hotelů a penzionů najdete přímo v Zell am See, pokud chcete ušetřit, ubytovat se můžete mimo centrum nebo v některé z okolních obcí.

Skipasy

Základní skipasy platí pro oblast Zell am See a Kaprun (střediska Schmitten, Maiskogel a Kitzsteinhorn), zakoupit ale můžete i skipasy kombinující lyžování v Zell am See s nedalekým střediskem Saalbach-Hinteglemm a rozšířit si tak možnosti o dalších 200 km tratí.

Užitečné weby

www.zellamsee-kaprun.com

Zell am See

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Na španělském ostrově Tenerife vlny zničily balkony hotelu

Vlny na Tenerife zničily balkóny hotelu (20.11.2018)

Obrovské vlny na španělském ostrově Tenerife poničily o víkendu přímořské hotely, ze kterých musela policie evakuovat...

VIDEO: Kyslík jen za příplatek. Vtipná instruktáž rozesmála cestující v letadle

Vtipná palubní posádka bavila celé letadlo

Bezpečnostní instrukce patří k nejnudnější části cestování před vzletem letadla. Zpříjemnit pasažérům dlouhou chvíli se...

Sova nic neuloví, tetřívek nepřeběhne. Nové sjezdovky škodí Krkonoším

Ilustrační snímek

Rok po vzniku Krkonošského národního parku se tam lyžovalo na 65 hektarech sjezdových tratí. Po více než padesáti...

Nejnebezpečnějšími zeměmi pro turisty jsou Afghánistán, Somálsko a Libye

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Organizace International SOS Control Risks aktualizovala světovou mapu zemí, kde hrozí cestovatelům největší nebezpečí,...

Blesk nepotřebujete. Zaručené tipy jak udělat parádní fotografii v noci

Poměrně ojedinělý záběr na zasněžený Karlův most je fotografován časně ráno,...

Noční fotografování má mnoho kategorií, disciplín a podob. I když jde o poměrně náročnou disciplínu, o to více budeme...

Další z rubriky

Skipasy ve větších areálech zdraží. Při nákupu přes internet ušetříte

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Skipasy ve větších českých lyžařských střediscích zdraží o 3,5 procenta na 599 korun pro dospělého, pro dítě na 428...

První lyžování v Česku začíná. Monínec zasněžuje i při teplotách nad nulou

Na Monínci se chystají spustit lyžařskou sezonu, rolby rozhrnují uměle...

Rekreační areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku se v sobotu otevírá lyžařům. Lyžovat se zatím bude na šest set...

Budou mít Alpy a Dolomity dost sněhu? Slibnou sezonu dopředu neodhalíte

Vyšší ceny v Zermattu vyvažují skvělé služby a také nižší hustota návštěvníků.

Každý meteorolog vám řekne, že předpověď počasí na delší období se pomalu rovná věštění z křišťálové koule. Opravdu...

Najdete na iDNES.cz