Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Panorama, trumf Crans-Montany

  18:21aktualizováno  18:21
- Po výjezdu na Planinu smrti, do výšky 3000 metrů, je majestátný Matterhorn jako na dlani. Pak stačí pootočit hlavou doprava a před očima defiluje Mont Blanc, nejvyšší vrchol Alp. Ostrý, mimořádně čerstvý vzduch, se zařezává do plic. Jsme nad proslulým švýcarským střediskem Crans-Montana.

"Panorama je skutečně největší předností a láká k nám statisíce lidí z celého světa," říká také Bruno Huggler z místního turistického úřadu.

Crans-Montana, kde byl první hotel postaven v roce 1893 (jmenoval se Hotel du Parc), se už dávno změnila z poklidného místa na bobtnající středisko, kde kromě panoramatických výhledů nechybí ani betonové stavby, které už tak panaromatické nejsou a také stovky často velmi luxusních, obchodů a butiků.

Je to místo, kde se v zimě jezdí na lyže či snowboard a v létě na ledovec či hrát například golf.

Crans-Montana, která se vlastně skládá ze dvou propojených středisek Crans a Montana, není nijak gigantická, ale je tady až 40 tisíc postelí na přenocování.

A k tomu 80 restaurací (kromě místních i čínská, libanonská nebo mexická), dále patnáct barů, třináct horských restaurací, osm diskoték. Zahrát si však můžete i kuželky či curling.

Pro zimní sporty je zde 160 kilometrů sjezdovek, z nichž je celá polovina červených, tedy středně těžkých. Černých je dvacet kilometrů.

Šest různých tratí v délce padesát kilometrů je v Crans-Montaně upravených pro běhání na lyžích. Běžkaři se v zimě například prohánějí areálem golfového hřiště, svoje síly si ale mohou vyzkoušet i na Plaine Morte (Planině mrtvých) ve výšce 3000 metrů.

Dávno pryč jsou i časy, kdy se sem jezdilo převážně na léčení horních cest dýchacích. Zdejší vzduch ale stále má "blahodárné účinky". To je další místní trumf.

MŮŽE SE HODIT

JAK SE TAM DOSTAT:
Nejrychlejší je cesta letadlem z Prahy do Curychu a pak vlakem do Sierre, odkud dojedete do Montany lanovou dráhou. Do střediska lze dojet i autem, ale cesta z České republiky určitě zabere zhruba deset hodin. Vzdálenost z Prahy: 939 km

Trasa: Praha - Plzeň - Waidhaus(B14/E50) - Norimberk 267 km (A6/E50) - Weinsberg (A81/E41) - Stuttgart(A81/E41)-Rottweil (A81/E41-směr Schwenningen - B27/B33) - B27-B314-B34/E54 - přechod Waldshut-Tiengen - Aarau(road 5- A1)-Bern 751 km A1/E25/E27 - A12/E27) -Vevey (A9/E27/E62) - Saint Moritz - Sion (A9/E62) - Cranz-Montana Dálnice: Bern, Thun, Kandersteg, Goppenstein, Sierre

SKIPASY:
Kombinovaný skipas na sedm dní platící v Cransu, Montaně (včetně vrcholové Planiny smrti) a Aminoně stojí 295 švýcarských franků / 197 euro, pro děti od 6 do 15 let je cena 175 franků / 117 euro (do šesti let se neplatí).

Pokud skipas platí na více než tři dny, potřebujete pro jeho vydání i fotografii. Člen rodiny (minimálně to musí být tři lidé) získá skipas na 7 dní za 265 franků.

INFORMACE:
http://www.crans-montana.ch

Crans-Montana Tourisme
Case postale 372, CH-3962 Crans-Montana
telefon: 004127/4850 404/  fax: 004127/4850 460
e-mail: information@crans-montana.ch
rezervace hotelů: 004127/4850 444

DŮLEŽITÁ ČÍSLA:
Policie - 111, záchranná služba - 144, hasiči - 118.

CO OCHUTNAT:
Místní speciality jako je například sýrové fondue, samozřejmě další sýry, houby, různé sladkosti. Náš tip: vynikající horské zařízení Café-Restaurant de Merbé, které je na mezistanici lanovky Crans-Merbé-Cry d'Er.

Paragliding je v Montaně oblíbený sport
Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Nové lanovky, zasněžování i restaurace. Skiareály lákají lyžaře v Česku

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Stovky milionů korun investovali majitelé a správci lyžařských areálů v Čechách a na Moravě po loňské úspěšné zimní...

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...

Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

Nejvýše položená otáčivá restaurace na světě Drehrestaurant Mittelallalin leží...

Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů...Najdete na iDNES.cz