Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pánem drsné Sonorské pouště v Arizoně je kaktus

aktualizováno 
- Desetimetrový ramenatý kaktus saguaro - Cereus giganteus - je symbolem americké Arizony. Právě poušť Sonora, která se táhne z jihozápadní části země hluboko do Mexika, je domovem těchto kaktusových gigantů. První osamělí ostnatí velikáni se tyčí už od hranic Arizony s Kalifornií kolem dálnice číslo osm.

Husté kaktusové lesy - rezervace Organ Pipe Cactus National Monument a Saguaro National Monument - jsou kolem hranic s Mexikem, jižně od města Tuscon. Sonorská poušť je drsným, nehostinným krajem, ve kterém se ani na konci dvacátého století člověk necítí zrovna pánem. Jakkoli i sem již dokázal pro sebe položit asfaltový koberec, více si zdejší přírodu nepodmanil. Je to území nikoho - tedy kaktusů, pouštních rostlin a živočichů. Ospalé městečko Ajo je směrem ke kaktusovému ráji Organ Pipe National Monument poslední závorou za vymoženostmi, jako je benzinová pumpa, cola s ledem a postel na přespání.
Dál každého čekají jen drsné rozeklané skály, planiny porostlé trnitým křovím a kaktusy, vyschlá koryta řek a vzduch chvějící se horkem. Organ Pipe National Monument dostal své jméno podle druhého největšího kaktusu, jehož až šestimetrové stonky připomínají píšťaly varhan. Na území 330 000 akrů roste ještě dalších třicet druhů kaktusů. Nejimpozantněji však působí právě největší z nich, který se dostal do znaku státu Arizona. Tento saguaro se může dožít až dvou set let. Mezi saguary rozpřahují svá chapadla šlahounovité několikametrové kaktusy ocotillo, povalují se legrační chlupaté soudky - Barrell Cactus -, z nichž lze opravdu čepovat a na rozdíl od jiných druhů požívat šťávu. Na dálku hebké a chlupaté kaktusy získaly v angličtině i roztomilá jména - jahodový ježek (Strawberry Hedgehog), medvídek (Teddy Bear Cholla), ostnatá hruška (Prickly Pear) či rybářský háček (Fishhook Cactus).
Chuti pohladit si je je třeba odolat, jejich zahnuté ostny se rády zabodnou když ne do ruky, tak alespoň do nohy. Na první pohled je kaktusová poušť pustým a nehostinným místem a hýbe se tu jen horký vzduch. Před denním žárem a neznalým okem turisty jsou však dobře ukryty stovky živočišných druhů. Turistické průvodce nabádají, že opatrnost zde není zbytečná vlastnost. Pravděpodobněji než s jedovatým chřestýšem se však setkáte se strážcem parku - rangerem. Je zde totiž přísně zakázáno trhat rostliny a ulamovat i odumřelé části kaktusů. Všechny informace, plány, mapy, expozice o životě v poušti, jakož i toaletu a pokladnu najdete ve Visitor centru, kam vás dovede jediná silnice uprostřed rezervace. Vedou odsud i dvě poznávací trasy - dvouhodinové po Ajo Mountains a půldenní po Puerto Blanco Drive. Důležitá je doba, kdy se přijede. V létě je delší pobyt nad lidské síly - teploty vystupují nad 40 stupňů. I při krátkém pobytu je třeba chránit se nejen před pichlavci, ale i před spalujícím sluncem vhodným oblečením a dostatečnou zásobou vody.

VSTUPNÉ:
 Do rezervace je pro celou osádku auta dvacet dolarů. Za padesát dolarů si ovšem lze pořídit Golden Eagle Passport, který platí pro všechny národní parky ve Spojených státech na dobu jednoho roku.

INFORMACE:

O národním parku Organ Pipe Cactus lze získat informace na adrese: Route 1, Box 100, Ajo, Arizona 85321, USA. Saguaro National Monument má adresu Route 8, Box 695, Tuscon, Arizona 85730, USA.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Najdete na iDNES.cz