Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pánem drsné Sonorské pouště v Arizoně je kaktus

aktualizováno 
- Desetimetrový ramenatý kaktus saguaro - Cereus giganteus - je symbolem americké Arizony. Právě poušť Sonora, která se táhne z jihozápadní části země hluboko do Mexika, je domovem těchto kaktusových gigantů. První osamělí ostnatí velikáni se tyčí už od hranic Arizony s Kalifornií kolem dálnice číslo osm.

Husté kaktusové lesy - rezervace Organ Pipe Cactus National Monument a Saguaro National Monument - jsou kolem hranic s Mexikem, jižně od města Tuscon. Sonorská poušť je drsným, nehostinným krajem, ve kterém se ani na konci dvacátého století člověk necítí zrovna pánem. Jakkoli i sem již dokázal pro sebe položit asfaltový koberec, více si zdejší přírodu nepodmanil. Je to území nikoho - tedy kaktusů, pouštních rostlin a živočichů. Ospalé městečko Ajo je směrem ke kaktusovému ráji Organ Pipe National Monument poslední závorou za vymoženostmi, jako je benzinová pumpa, cola s ledem a postel na přespání.
Dál každého čekají jen drsné rozeklané skály, planiny porostlé trnitým křovím a kaktusy, vyschlá koryta řek a vzduch chvějící se horkem. Organ Pipe National Monument dostal své jméno podle druhého největšího kaktusu, jehož až šestimetrové stonky připomínají píšťaly varhan. Na území 330 000 akrů roste ještě dalších třicet druhů kaktusů. Nejimpozantněji však působí právě největší z nich, který se dostal do znaku státu Arizona. Tento saguaro se může dožít až dvou set let. Mezi saguary rozpřahují svá chapadla šlahounovité několikametrové kaktusy ocotillo, povalují se legrační chlupaté soudky - Barrell Cactus -, z nichž lze opravdu čepovat a na rozdíl od jiných druhů požívat šťávu. Na dálku hebké a chlupaté kaktusy získaly v angličtině i roztomilá jména - jahodový ježek (Strawberry Hedgehog), medvídek (Teddy Bear Cholla), ostnatá hruška (Prickly Pear) či rybářský háček (Fishhook Cactus).
Chuti pohladit si je je třeba odolat, jejich zahnuté ostny se rády zabodnou když ne do ruky, tak alespoň do nohy. Na první pohled je kaktusová poušť pustým a nehostinným místem a hýbe se tu jen horký vzduch. Před denním žárem a neznalým okem turisty jsou však dobře ukryty stovky živočišných druhů. Turistické průvodce nabádají, že opatrnost zde není zbytečná vlastnost. Pravděpodobněji než s jedovatým chřestýšem se však setkáte se strážcem parku - rangerem. Je zde totiž přísně zakázáno trhat rostliny a ulamovat i odumřelé části kaktusů. Všechny informace, plány, mapy, expozice o životě v poušti, jakož i toaletu a pokladnu najdete ve Visitor centru, kam vás dovede jediná silnice uprostřed rezervace. Vedou odsud i dvě poznávací trasy - dvouhodinové po Ajo Mountains a půldenní po Puerto Blanco Drive. Důležitá je doba, kdy se přijede. V létě je delší pobyt nad lidské síly - teploty vystupují nad 40 stupňů. I při krátkém pobytu je třeba chránit se nejen před pichlavci, ale i před spalujícím sluncem vhodným oblečením a dostatečnou zásobou vody.

VSTUPNÉ:
 Do rezervace je pro celou osádku auta dvacet dolarů. Za padesát dolarů si ovšem lze pořídit Golden Eagle Passport, který platí pro všechny národní parky ve Spojených státech na dobu jednoho roku.

INFORMACE:

O národním parku Organ Pipe Cactus lze získat informace na adrese: Route 1, Box 100, Ajo, Arizona 85321, USA. Saguaro National Monument má adresu Route 8, Box 695, Tuscon, Arizona 85730, USA.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Dá se proti útoku žraloka bránit? Odpoví host Rozstřelu Steve Lichtag

Seychely (23. dubna 2016) - Potápění s tvůrci filmu Aldabra.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz