Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památky lákají stále více turistů

  9:23aktualizováno  9:23
Turistická sezona ještě neskončila a kasteláni pečující o památky v Plzeňském kraji si už zálibně mnou ruce. Vždyť jen objekty ve správě Státního památkového ústavu v Plzni navštívilo už nyní o dvacet tisíc lidí více, než loni za celou sezonu. Velkou radost ze statistik návštěvnosti má ředitel Státního památkového ústavu v Plzni Karel Drhovský. "Mám pocit, že návštěvníci dávají svým rostoucím zájmem najevo, že si cení naší snahy nabídnout každý rok nějakou novinku," říká Karel Drhovský.

Zámek Kozel u Štáhlavic, který je atraktivní nejen jako ukázkový lovecký zámek, těží z výhodné polohy nedaleko Plzně a slouží i jako výletní a rekreační centrum pro Plzeňany. "Na prohlídky interiérů jsme sice prodali už téměř 150 tisíc vstupenek, ale odhaduji, že nejméně půldruhého milionu lidí přijde v sezoně hledat pohodu a rekreaci do zámeckého parku," říká kastelán Karel Bobek.

Zatímco prohlídka expozic na Kozlu je placená, do anglického parku je vstup zdarma. "Navíc v podzámčí vyrostl rekreační areál s dětskými hřišti, minigolfem a restaurací. Nechybí ani zázemí pro turisty s parkovišti," vysvětluje Bobek oblíbenost Kozlu. Zámek nabízí také reprezentační prostory ke komerčnímu využití a k pořádání svateb. "Pronajímáním sálů si vyděláme ročně přibližně tolik, jako prodejem vstupného," vysvětluje Bobek.

Velká návštěvnost areálu s sebou však přináší i negativa. "Problémem je vandalismus, krádeže a devastace parku. Lidé nám klidně vykopávají ze záhonů vysázené rostliny," zlobí se Bobek.

Příliv návštěvníků však pocítil i odlehlý hrad Kašperk, ačkoliv k němu vede z parkoviště za Kašperskými Horami přibližně půldruhého kilometru dlouhá turistická stezka. "Zatímco loni na hrad přišlo přes 37 tisíc lidí, letos je jich už o pět tisíc více. Stále máme denně otevřeno a hrad budeme mít přístupný i po Vánocích. Lidé opět začínají cestovat po Česku," těší Zdeňka Svobodu, kastelána na Kašperku.

Pořádání kulturních akcí je osvědčenou metodou, jak přilákat návštěvníky. "Důležité je také objevit se v některém z celostátních médií. Například když televize letos odvysílala v pořadu Putování po vlastech českých dokument o našem klášteře, ihned jsme zaznamenali příliv návštěvníků," přiznává Jiří Skalický, kastelán z plaského kláštera.

V letošní sezoně nejvíce potěšilo Karla Drhovského otevření rekonstruované kaple svatého Antonína Paduánského na zámku v Nebílovech. "Kaple je vysvěcená a máme opravené i přilehlé prostory, sloužící jako zázemí například pro účinkující při koncertech," upozorňuje Drhovský. Nebílovský zámek si prohlédlo přes 17 tisíc lidí, což je už nyní o tisícovku více, než na konci loňské sezony.

Návštěvnost vybraných památkových objektů v západních Čechách

OBJEKT

1999 2000 2001
Kozel 130 814 135 110 145 000
Kynžvart 33 945 76 580 70 798
Rabí 56 637 36 337 57 500
Horšovský Týn 28 625 29 404 31 981
Velhartice 40 853  32 335 30 000
Bečov 25 516  20 629 23 638
Švihov  35 300 30 065 23 112
Kladruby 22 815 21 519 21 329
 Nebílovy 12 347 16 478 17 300

Zámek Kozel

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Najdete na iDNES.cz