Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památky lákají stále více turistů

  9:23aktualizováno  9:23
Turistická sezona ještě neskončila a kasteláni pečující o památky v Plzeňském kraji si už zálibně mnou ruce. Vždyť jen objekty ve správě Státního památkového ústavu v Plzni navštívilo už nyní o dvacet tisíc lidí více, než loni za celou sezonu. Velkou radost ze statistik návštěvnosti má ředitel Státního památkového ústavu v Plzni Karel Drhovský. "Mám pocit, že návštěvníci dávají svým rostoucím zájmem najevo, že si cení naší snahy nabídnout každý rok nějakou novinku," říká Karel Drhovský.

Zámek Kozel u Štáhlavic, který je atraktivní nejen jako ukázkový lovecký zámek, těží z výhodné polohy nedaleko Plzně a slouží i jako výletní a rekreační centrum pro Plzeňany. "Na prohlídky interiérů jsme sice prodali už téměř 150 tisíc vstupenek, ale odhaduji, že nejméně půldruhého milionu lidí přijde v sezoně hledat pohodu a rekreaci do zámeckého parku," říká kastelán Karel Bobek.

Zatímco prohlídka expozic na Kozlu je placená, do anglického parku je vstup zdarma. "Navíc v podzámčí vyrostl rekreační areál s dětskými hřišti, minigolfem a restaurací. Nechybí ani zázemí pro turisty s parkovišti," vysvětluje Bobek oblíbenost Kozlu. Zámek nabízí také reprezentační prostory ke komerčnímu využití a k pořádání svateb. "Pronajímáním sálů si vyděláme ročně přibližně tolik, jako prodejem vstupného," vysvětluje Bobek.

Velká návštěvnost areálu s sebou však přináší i negativa. "Problémem je vandalismus, krádeže a devastace parku. Lidé nám klidně vykopávají ze záhonů vysázené rostliny," zlobí se Bobek.

Příliv návštěvníků však pocítil i odlehlý hrad Kašperk, ačkoliv k němu vede z parkoviště za Kašperskými Horami přibližně půldruhého kilometru dlouhá turistická stezka. "Zatímco loni na hrad přišlo přes 37 tisíc lidí, letos je jich už o pět tisíc více. Stále máme denně otevřeno a hrad budeme mít přístupný i po Vánocích. Lidé opět začínají cestovat po Česku," těší Zdeňka Svobodu, kastelána na Kašperku.

Pořádání kulturních akcí je osvědčenou metodou, jak přilákat návštěvníky. "Důležité je také objevit se v některém z celostátních médií. Například když televize letos odvysílala v pořadu Putování po vlastech českých dokument o našem klášteře, ihned jsme zaznamenali příliv návštěvníků," přiznává Jiří Skalický, kastelán z plaského kláštera.

V letošní sezoně nejvíce potěšilo Karla Drhovského otevření rekonstruované kaple svatého Antonína Paduánského na zámku v Nebílovech. "Kaple je vysvěcená a máme opravené i přilehlé prostory, sloužící jako zázemí například pro účinkující při koncertech," upozorňuje Drhovský. Nebílovský zámek si prohlédlo přes 17 tisíc lidí, což je už nyní o tisícovku více, než na konci loňské sezony.

Návštěvnost vybraných památkových objektů v západních Čechách

OBJEKT

1999 2000 2001
Kozel 130 814 135 110 145 000
Kynžvart 33 945 76 580 70 798
Rabí 56 637 36 337 57 500
Horšovský Týn 28 625 29 404 31 981
Velhartice 40 853  32 335 30 000
Bečov 25 516  20 629 23 638
Švihov  35 300 30 065 23 112
Kladruby 22 815 21 519 21 329
 Nebílovy 12 347 16 478 17 300

Zámek Kozel

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Najdete na iDNES.cz