Ozdobou Grabštejna je kaple sv. Barbory

  • 1
Hrad Grabštejn (Grafenstein), přestavěný na zámek, stojí na vrcholu vysokého ostrohu, obtékaného Václavickým potokem, jež se nedaleko odtud vlévá do Lužické Nisy. Založen byl v polovině 13. století. V roce 1256 jej daroval král Přemysl Otakar II. míšeňským pánům z Donína.

Za husitských válek byl několikrát dobýván vojsky lužických měst. Naposledy roku 1450 byl na hradě obležen Václav z Donína za to, že jeho posádka kořistila v Lužici, a hrad byl dobyt.

Po roce 1562, kdy Grabštejn držel císařský rada Jiří Mehl ze Střelic, byla provedena renesanční přestavba, jež v zásadě určila jeho dnešní podobu. Protestantské pány z Černous (Tschernhaus) vystřídal po Bílé hoře Albrecht z Valdštejna.

Vojenský význam Grabštejna se naposledy projevil v letech 1645-1648, kdy se stal základnou švédských vojsk. Ve druhé polovině 17. století patřil Trautmannsdorffům.

Od roku 1704 drželi Grabštejn Gallasové (Clam-Gallasové), kteří provedli barokní úpravy interiéru (1782) a po roce 1843 klasicistní přestavbu. V roce 1818 vznikl adaptací staršího objektu pod hradem empírový Nový zámek s přilehlým parkem.

Hrad Grabštejn si dosud uchoval raněgotické jádro lichoběžného půdorysu s válcovým, volně stojícím bergfritem v čele, a s obdélným trojprostorovým palácem na odvrácené straně při severní obvodové hradbě.

V pozdní gotice byla dosud volná plocha nádvoří zastavěna dalšími objekty, do prostoru mezi věž a starý palác byla vložena kaple.

Otázka: Kterému vladaři se stal císařským radou Jiří Mehl ze Střelic?
Zpět na hlavní
stránku soutěže

K hradu bylo přihrazeno předhradí na jižní straně, zajištěné dvěma půlkruhovými, dovnitř otevřenými baštami, jehož areál byl postupně zaplňován obvodovou zástavbou.

Bezesporu nejpůsobivějším interiérem hradu je kaple sv. Barbory zmiňovaná již roku 1387. V dnešní podobě je výsledkem renesanční přestavby Jiřího Mehla ze Střelic.

Jednolodní kaple s hřebínkovou klenbou je vybavena kruchtou a vyzdobena nástěnnou malbou pokrývající stěny i klenbu. Pochází z doby po roce 1569 a je výjimečná svou ucelenou koncepcí.

Ústředním motivem neznámého mistra je složitá kompozice Posledního soudu ve vrcholu klenby, dále jsou zde zobrazeny výjevy ze života Krista a Panny Marie rámované medailony, alegorie Ctností a Neřestí, postavy apoštolů, evangelistů a andělů. Doplňkové ornamentální motivy tvoří kartuše, rozviliny a grotesky, zcela zaplňující plochu stěn.

Přestože v objektu zámku probíhají rekonstrukce, na jeho nádvoří se každoročně konají oblíbené benefiční představení, v interiéru výstavy výtvarného umění a fotografie.

HRAD GRABŠTEJN

Otevřeno: duben–říjen 9-16 hod. (denně kromě Po, Út), květen-září 9-18 hod. (denně kromě Po), tel.: 048/283 43 01

(texty použity z publikace autorů V. Brycha, V. Přenosilové a J. Rendka Hrady a zámky Libereckého kraje, kterou v červnu vydává nakladatelství KNIHY 555, Liberec)

Hrad Grabštejn - kaple svaté Barbory