Oxford: nejslavnější univerzita na světě

Oxford je vlastně takové městečko obklopené velkým sídlištěm - nečekejte, že se v něm někdy úplně vyznáte. Zvláštností tohoto sídliště je, že bylo z převážné části vystavěno v době mezi 13. a 17. stoletím a že je místem zrození zřejmě nejslavnější univerzity na světě.

Oxfordská univerzita je zároveň nejstarší univerzitou v Anglii. Proč se právě sem rozhodli v roce 1167 jít francouzští učenci, aby ji zde založili?

Město bylo odjakživa strategickým místem na cestě anglickým vnitrozemím do Londýna a z Londýna. Už jeho název napovídá, o co tu v dávných dobách hlavně šlo: Oxford znamená v překladu zhruba "brod pro voly".

Právě tady se dvě říčky - Cherwell a Temže, zde zvaná Isis, spojují v nejmohutnější anglickou řeku, vodní tepnu Londýna.

Paradoxně přes tento dnes trochu pejorativní název města odtud už devět století vycházejí - nebo by měli vycházet - největší intelektuálové Anglie, potažmo celého světa.

Postupně se z univerzitního areálu vytvořil mohutný komplex dlouhých a širokých tříd s vysokými, monumentálními budovami, kterým dominuje řada věží chrámů, kostelů, věžiček divadel a knihoven.

Dnes má Oxfordská univerzita téměř čtyřicet kolejí. Vzhledem k tomu, že vlastně až donedávna bylo vzdělání a vzdělávání "vlastnictvím" církve, vypadají jednotlivé univerzitní areály jako kláštery obklopené nádhernými zahradami. Přestože už jsou na nich místo zahrad často fotbalová, kriketová, ragbyová a bůhví jaká ještě hřiště, svůj původní vzhled i romantiku si město a univerzita stále udržují.

Ne všechny koleje jsou přístupné veřejnosti, údajně nejkrásnější, Magdallen's College, však ke zhlédnutí je...

Procházka po Oxfordu

MARTYRS' MEMORIAL
Památník třem protestantským mučedníkům Latimerovi, Ridleyovi a Cranmerovi, kteří byli upáleni za svou víru.

 

 

OLD ASHMOLEAN
Dnes je zde Muzeum historie a vědy, v době vzniku v roce 1683 však měla budova sloužit k vystavení sbírky kuriozit Eliase Ashmolea. Jistou dobu tu vznikal slavný Oxfordský slovník. V té době tu pracoval i J. R. R. Tolkien, autor Pána prstenů.

 

BROAD STREET
Už podle názvu opravdu široká ulice, spojující město s univerzitními komplexy. Dnes je to spíš náměstí plné obchodů a kypící životem. Jejímu východnímu konci dominuje Sheldonian Theatre.

 

BRIDGE OF SIGHS
Neboli most vzdechů. Replika známého mostu v Benátkách, vybudovaná v roce 1914. Zde se však neklene nad vodním kanálem, ale přetíná ulici a spojuje staré a nové budovy Hertford College.

 

RADCLIFFE CAMERA
Klasicistní rotunda postavená v roce 1748 je nejvýraznější dominantou Oxfordu. Nyní je v ní čítárna Bodleian Library (Bodleyovy knihovny).

 

 

SHELDONIAN THEATRE
První budova, kterou postavil Christopher Wren (1632-1723), slavný architekt, tvůrce současné podoby Londýna po požáru v roce 1666.




 

Balliol College v Oxfordu

BRIDGE OF SIGHS. Neboli most vzdechů. Replika známého mostu v Benátkách, vybudovaná v roce 1914. Zde se však neklene nad vodním kanálem, ale přetíná ulici a spojuje staré a nové budovy Hertford College.

MARTYRS' MEMORIAL. Památník třem protestantským mučedníkům Latimerovi, Ridleyovi a Cranmerovi, kteří byli upáleni za svou víru.

SHELDONIAN THEATRE. První budova, kterou postavil Christopher Wren (1632-1723), slavný architekt, tvůrce současné podoby Londýna po požáru v roce 1666.

OLD ASHMOLEAN. Dnes je zde Muzeum historie a vědy, v době vzniku v roce 1683 však měla budova sloužit k vystavení sbírky kuriozit Eliase Ashmolea. Jistou dobu tu vznikal slavný Oxfordský slovník. V té době tu pracoval i J. R. R. Tolkien, autor Pána prstenů.

BROAD STREET. Už podle názvu opravdu široká ulice, spojující město s univerzitními komplexy. Dnes je to spíš náměstí plné obchodů a kypící životem. Jejímu východnímu konci dominuje Sheldonian Theatre.

RADCLIFFE CAMERA. Klasicistní rotunda postavená v roce 1748 je nejvýraznější dominantou Oxfordu. Nyní je v ní čítárna Bodleian Library (Bodleyovy knihovny).

Pohled na Brasenose College v Oxfordu, napravo "vyčuhuje" jeden z mnoha obdivovaných "chrličů".

,