Otevřete Brány Slunce ve švýcarských Alpách

  11:36aktualizováno  11:36
- Krájíte bílou sjezdovku v rychlých obloučcích a zároveň na vás z čistého nebe útočí paprsky? Tak to jste s velkou pravděpodobností vstoupili do Bran Slunce, Portes du Soleil. Tuto lyžařskou oblast na hranicích Švýcarska a Francie najdete na mapě pod Ženevským jezerem.

Srdcem Portes du Soleil je vesnička Champéry, jejíž jméno se však musí vyslovovat mazlivě, po francouzsku "šampéri". To "r" prosím malinko jako byste ráčkovali.

Před pár desítkami let spisovatel Paul Guiton o tomhle koutě Alp básnil, že je to "kraj hlubokých roklin, kde louky prosvítají z šumících lesů. Samotné Champéry má monumentální vzduch i v uličkách, které cloní protáhlé střechy domů. Údolí od údolí tu ženy nosí jako muži kalhoty a stejně jako oni kouří i dýmku".

Příjemná atmosféra
Jak to tady vypadá dnes? Přestože samotné Champéry se ze zemědělské vísky změnilo na turistické středisko, kde na tisíc obyvatel připadá asi 15 000 turistů, uchovalo si tradiční ráz a ohavné prosklené železobeton-monstr-hotely tu nenajdete.

Převažují malé hotýlky, penziony a hlavně chaty, které jsou také přes sezónu beznadějně plné. Z nich se každé ráno vyhrnou lyžaři a rozptýlí se po 650 kilometrech sjezdovek se spoustou lanovek a pom.

Terén je spíše pro dobré lyžaře a navíc musíte počítat, že se tu a tam připlete do cesty Holanďan nebo Brit (převládající klientela), kteréžto národy nepatří mezi zdatné lyžaře a často ani neznají základní pravidla provozu na sjezdovkách.

Portes du Soleil

Detailní informace o skiareálu včetně cen skipasů najdete ZDE.

V Portes du Soleil si na své přijdou i snowboardisté, pro které je tady k dispozici 7 snowboardových parků a 4 U-rampy. V okolí se dá využít na 250 km upravených běžeckých tratí.

Sluníčko je tady v 1600 metrech opravdu intenzivní a ochrání vás jen vysoký ochranný faktor. Možná i díky těm oslepujícím paprskům (sluneční brýle jsou také nezbytné) ani nevíte jak a ze švýcarské strany se rázem ocitnete v zemi "galského kohouta".

Pasová kontrola není obvyklá, ale přesto se prý někdy stává, že tu a tam policie někoho namátkově zkontroluje. Už v minulosti to byl kraj pašeráků, ale dnes se tu místo potravin a alkoholu či jiného normálního zboží pašuje marihuana nebo extáze. Ve Švýcarsku, které má poněkud liberálnější přístup k drogově závislým, jsou totiž některá narkotika levnější a dostupnější než ve Francii.

Gurmánské zážitky
Helvécie se ovšem vyznačuje i jinými opiáty. Místní kamenné salaše, které se těsně tulí ke svahům, se u hlavních sjezdovek mění na příjemné hospůdky, kde si můžete dopřát skvělé kozí sýry - úplně čerstvý tvarohový, nebo ten s bylinkami, či ten uleželý s mírně pikantním aroma, který se tak znamenitě hodí k vínu. Ti, kdo mají víc peněz, si mohou dopřát i drahou sušenou šunku jambo.

No a pak se večer po tradiční raclette se sklenkou vína postavíte v Piano Baru k panu Gadgetovi, doktorovi přes blues, který se svým originálním černošským témbrem zpívá do noci hity jako Hello Dolly či New York, New York. Champéry nad ránem usíná, Brány Slunce se nadobro uzavírají, ale za pár hodin je znovu den.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Proč Mars? Lidé by jednou mohli osídlit Špicberky, říká český polárník

Biolog Josef Elster je šéfem špicberského Centra polární ekologie...

Na Špicberky se biolog Josef Elster vrací už třicet let. „Studuji tu nástup života po odlednění. Má to dost společného...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Jak fotit podzim. Mlha a nízké slunce umí čarovat, naučte se to taky

Foťte proti slunci a najděte si takovou pozici, kdy je slunce ideálně zakryto...

Podzim patří k fotograficky nejvděčnějším ročním obdobím. Zejména krajináře láká k výpadům do terénu vybarvené listí,...

Další z rubriky

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...

VIDEO: Nádherná polární záře osvítila nebe nad Finskem

Polární záře rozzářila nebe nad Finskem

Finské Rovaniemi patří mezi jedno z vůbec nejlepších míst na světě, kde se dá pozorovat polární záře. Nádherné barevné...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...Najdete na iDNES.cz