Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rožnov otevírá rozhlednu, kterou navrhl Dušan Jurkovič před 116 lety

  17:44aktualizováno  17:44
Jednatřicet metrů vysoká rozhledna, kterou koncem 19. století načrtl slavný architekt Dušan Jurkovič, se poprvé po dokončení otevírá. Novou stavbu na Karlově kopci nad skanzenem v Rožnově pod Radhoštěm ve čtvrtek místní slavnostně představili, lidé mohou na vyhlídku poprvé vystoupat v sobotu, kdy se otevře veřejnosti.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Dušan Jurkovič, jehož stavby obdivují například návštěvníci na Pustevnách nebo v Luhačovicích, vyhlídkovou věž navrhl v roce 1896, tedy 116 let před tím, než se jeho návrh stal skutečností.

Otvírací doba a vstupné

Jurkovičova rozhledna se veřejnosti poprvé otevře v sobotu 28. dubna.

Poté bude přístupná denně od 9:00 do 17:00 hodin.

Základní vstupné je 30 Kč. Děti do 6 let zdarma, od 6 do 15 let 15 Kč, senioři nad 60 let 15 Kč.

Do současnosti se dochoval obrázek rozhledny, kterého se nakonec ujal Antonín Závada, meziříčský architekt, který se specializuje na dřevostavby a lidovou architekturu.

"Myšlenkou postavit rozhlednu podle Jurkoviče jsem se zabýval 35 let. Zbyla po něm jen kolorovaná kresbička. Musel jsem původní návrh rozpracovat tak, aby odpovídal dnešním požadavkům," řekl před časem MF DNES.

Nová věž, jejíž vyhlídková plošina je ve výšce 19 metrů nad okolním terénem, je z kamene a dřeva. Stavebníci při práci používali řadu dobových řemeslných postupů.

Zajímavostí také je, že kresba s původním návrhem byla pouze jednobarevná. Autoři proto nakonec zvolili barevné řešení, které odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Celkem rozhledna stála přes 12 milionů korun.

O tom, že postaví rozhlednu na Karlově kopci, definitivně rozhodli na rožnovské radnici v listopadu 2010. Rozhledna se zařadí mezi Jurkovičova díla, jako jsou Maměnka, Libušín nebo domy v Luhačovicích.

Dušan Jurkovič

Architekt a návrhář (1868-1947) byl výrazným představitelem secesní architektury. Vytvořil si velmi osobitý styl výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Říkali o něm, že je básník dřeva.

Jurkovič navrhl budovy a pohádkovou lázeňskou kolonádu v Luhačovicích, podle jeho návrhu byl opraven zámek v Novém Městě nad Metují.

"Měl jsem to štěstí, že jsem o tom projektu věděl, a začali jsme se původními plány zabývat. Jurkovičův nákres ležel sto let ladem. Byla by škoda ho nevyužít," uvedl v průběhu stavby Daniel Drápala, radní Rožnova, etnograf a historik.

"Je to splnění dluhu vůči významným osobnostem. Jde o naplnění přání Jurkoviče i původního ředitele Valašského skanzenu Rudolfa Bečáka," upozornil také radní.

Jurkovič měl totiž koncem 19. století v plánu postavit rozhlednu v Brňově u Meziříčí, což se mu ale nesplnilo. O desítky let později uvažoval o stavbě stejné věže u muzea právě Rudolf Bečák, který řídil Valašské muzeum v přírodě v 60. letech.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Najdete na iDNES.cz