Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hotovo. Nejslavnější chatě Jizerských hor se vrátil dávný lesk

  16:10aktualizováno  16:10
Po roční přestávce znovu od prosince uvítá turisty legendární Prezidentská chata v Jizerských horách. Během uzavírky prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která jí do značné míry navrátila původní podobu. Do budoucna tam plánují také upravit půdu a sklepy, kde by mohlo vzniknout relaxační centrum.

Umístění štítu na nejslavnější chatu Jizerských hor. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chata je potěchou pro unavené tělo i hladový žaludek.

"Chceme nabízet to, na co tady byli lidé zvyklí: milé prostředí a tradiční kuchyni. Budeme vařit obyčejná jídla, v jídelním lístku nikdo nenajde něco, čemu by nerozuměl," říká Petr Šmaus.

Prezidentskou chatu má v nájmu už přes dvacet let a zůstal na své pozici i poté, co chatu koupil Dalibor Dědek, majitel elektronického gigantu Jablotron, a jeho choť.

Za výsledek rekonstrukce by všichni, kdo se na ní podíleli, zasloužili jedničku s hvězdičkou. Všechny novinky a úpravy se dají popsat dvěma slovy: citlivé a nenásilné.

Fotogalerie

"Po úvahách jsme se rozhodli, že chatu zanecháme v původním stavu. Všechno jsme rozebrali, vyměnili izolace a zase složili zpátky dohromady," shrnul Šmaus.

Atmosféra staré chaty zůstala nezměněná a horské stavení ještě zkrásnělo. Repasovaná stará okna a dveře doplňují nová a není mezi nimi skoro viditelný rozdíl.

"Tohle je z vinylu," ukazuje Šmaus na podlahu v restauraci. Od dřeva k nerozeznání. Pozoruhodným prvkem jsou malebně obroušené dřevěné desky jídelních stolů. "Jsou vyrobené ze starých podlahových prken," upozornil Šmaus. Na Prezidentské tak lze doslova jíst z podlahy.

Na prknech a trámech jsou k vidění obrysy zatřených původních německých nápisů. "Časem je chceme pro dokreslení atmosféry obnovit," dodává Šmaus. Opravy Prezidentské totiž ještě nekončí.

Chata se jmenuje po prezidentovi Svobodovi

V plánu jsou další etapy rekonstrukcí. "V té první hodláme upravit půdu a sklepy, v nichž by mohlo být nějaké relaxační centrum, třeba sauna," naznačil Šmaus. "A ve druhé zbouráme všechny přístavky v okolí chaty a postavíme nové, stylově dřevěné."

Kvůli těmto akcím už chata nezavře, dělníci na nich budou pracovat za provozu.

Jak vlastně přišla Prezidentská chata ke svému názvu? Od roku 1956 ji sice využívala jako rekreační středisko Kancelář prezidenta republiky, ale to není ten pravý důvod. "Je to proto, že tu rád pobýval bývalý prezident Ludvík Svoboda," prozradil Šmaus.

Dříve podléhala chata maximálnímu utajení, i mapy o její existenci mlčely. "Opodál je dodnes betonový plac. Tam přistával vrtulník, kterým Svoboda létal," vzpomíná Šmaus.

Po revoluci si od prezidentské kanceláře chatu pronajali manželé Šmausovi. "Zakazovali nám tenkrát používat název Prezidentská chata, prý to bylo s něčím v rozporu, už nevím ani s čím. Nevzdali jsme se, sepsali petici a pak nám to nakonec povolili," usmál se Šmaus.Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

S balonem do oblak. Co všechno musí pilot zkontrolovat před startem?

Příprava horkovzdušného balonu ke startu

Ve čtvrtém díle seriálu S balonem do oblak vás seznámíme se všemi kroky, které musí pilot provést, než se vůbec dostane...

Najdete na iDNES.cz