Ostrovy Pakleni - ráj nudistů a snílků

  • 39
Pokud chcete uniknout městskému ruchu, pokud toužíte po naprostém klidu a ničím nerušeném šplouchání vln, zátokách, kde za celý den nepotkáte živáčka (maximálně se na obzoru objeví nějaký ten člun), pak byste neměli v Chorvatsku minout ostrovy Pakleni. Ráj nudistů a snílků se rozprostírá u ostrova Hvar.

Bohem zapomenuté ostrovy
Ostrovy Pakleni jakoby hlídají příjezd do Hvaru, hlavní metropole stejnojmenného ostrova. "A především chrání město Hvar před větrem," říká Riki, majitel motorového člunu stejného jména, se kterým se vydáváme na průzkum tohoto neobydleného koutu.

Protože to jsou bohem zapomenuté ostrovy, dostanete se k nim z Hvaru jen díky lodnímu taxi. V přístavu na promenádě čeká až třicet taxíků a za poplatek mezi dvaceti a čtyřiceti kunami (85 až 170 Kč) lze vyrazit na výlet.

"Nejčastěji se jezdí na Jerolim, který také leží nejblíže, pak také na Palmižanu," říká náš kapitán, když zvedáme kotvy.

Z majitele člunu Rikiho se vyklube dobrý průvodce. Kdo jiný než tito hvarští rybáři, kteří zde přes léto provozují taxi, dokáže o ostrovech prozradit více. Riki zná každou zátoku, každou plážičku. "V létě vozím lidi na ostrovy, v zimě vyrážím na ryby," prozrazuje o sobě asi padesátiletý muž.

22 smaragdových ostrovů
Pakleni tvoří dvaadvacet ostrovů, vysvětluje Riki. Nejlépe si je můžete prohlédnout, když ve Hvaru vystoupáte ke Španělské pevnosti tyčící se nad městem.

V jemném oparu a odlescích slunce na hladině moře se před vámi rozprostřou jako na dlani. Sytě zelená (jasný důkaz toho, že ostrovy jsou stále zalesněné a neprůstupné) se utápí v modři Jadranu.

S jeho borovicemi souvisí i název ostrovů. Je odvozen od pryskyřice, jež se dříve získávala z těchto stromů a užívala se k impregnaci lodí.

Ráj nudistů
To už však míjíme malý ostrůvek s majákem a před námi se rozprostírá ostrov Jerolim, podle místních ráj nudistů. Ti často míří také na ostrov Marinkovac na pláž Stipanova.

Na Marinkovaci si lze udělat přestávku. V zátoce Ždrilca se nacházejí čtyři restaurace, které svádějí k romantickému obědu či večeři. K dispozici je i několik apartmánů pro náročnější klientelu. Míjíme jednu zátoku za druhou, skoro v každé z nich se na velkých kamenech opalují dvojice či celé rodinky. Někde kotví motorový člun, jinde jachta, na jiném místě jsou turisté osamocení. Jejich průvodce je vyzvedne až k večeru.

PŘEČTĚTE SI O CHORVATSKU

Plitvice: kudy cválal Vinnetou

Hvar: nejslunečnější ostrov Dalmácie

Brijuni: zakleté ostrovy ožívají

Korčula: Marko Polo i vysoké ceny

Rovinj: inspiroval i Julese Verna

Dubrovník: stále na kolenou

Za další zátokou se objeví políčko vinné révy. Vždyť právě víno pěstované na břehu moře patří v Chorvatsku mezi ta nejvíce ceněná. "Tamhle vzadu, ten malý ostrůvek, to je Pločice. Za ním pak vidíme Stambedar," vykládá Riki a začíná nad námi roztahovat plátěnou střechu, aby nás ochránil před nemilosrdným sluncem.

Připlouváme k ostrovu Svatého Klementa, k části, která se nazývá Palmižana. V jedné ze zátok Palmižany se v klidném větříku pohupuje několik soukromých jachet. Jde o ACI MARINU Palmižana. "Uprostřed léta tady kotví až 150 jachet. Už jsem tady viděl i lodě od vás, z České republiky," vysvětluje Riki.

Je po poledni a slunce nemilosrdně pálí, namáčíme si čepice do vody a prosíme našeho průvodce o krátkou pauzu na koupání.

OSTROVY VELKÉHO TICHA. Kdo má rád klidnou dovolenou, měl by zamířit na Pakleni.

,