Ostrovním liškám, kalifornské raritě, hrozí vyhynutí

Kalifornie se potýká s problémem vyhubení vzácných ostrovních lišek, které osídlily ostrov již před 16.000 lety a žily zde bez většího nepřítele. Dnešní situace je ale radikálně odlišná.

Unikátním savcem Kalifornie, který žije pouze na ostrovech poblíž západního amerického pobřeží a nikde jinde na světě, je ostrovní liška. Těmto liškám, velkým asi jako kočka domácí, však hrozí vyhynutí, píše agentura AP. Jejich počet poklesl ze 6000 kusů v roce 1990 na současných 1600. Na ostrově San Miguel například žije pouhých 15 kusů těchto zvířat. Ekologickou rovnováhu ostrovů narušil, tak jako na mnoha jiných místech planety, člověk.

Ostrovy s útesy bičovanými větrem a pokrytými stále zelenými trnitými křovinami jsou přístupné pouze lodí nebo letadlem. Lišky osídlily ostrovy asi před 16.000 lety a unikli přitom kojotům, horským lvům a jiným šelmám, jejichž kořistí se mohly stát. Vědci se domnívají, že se mohly přeplavit z pevniny na kusu dřeva. Obyvateli ostrovů se stali také orli, ale ti hledali kořist ve vlnách oceánu. Lišky žily tisíce let na ostrovech bez přirozeného nepřítele a časem přestaly být opatrné. Podle biologa Tima Coonana ze správy zdejšího národního parku jsou ostrovní lišky velmi důvěřivé. Na rozdíl od ostatních druhů jsou také více aktivní ve dne. Největším nebezpečím je pro ně v současné době orel zlatohlavý, pro kterého jsou neopatrné lišky snadnou kořistí. V padesátých letech došlo v důsledku chemických postřiků půdy k vyhynutí původní populace orla holohlavého a jeho nahrazení orlem zlatohlavým, který kořist hledá převážně na pevnině. Na ostrovy ho přilákala kolonie divoce žijících prasat, potomků prasat domácích, které sem přivezli španělští osadníci v 18. století. Farmáři zde chovali také ovce a jiná domácí zvířata, jejichž potrava obsahovala i semena různých trav. Tyto trávy se postupem času rozšířily po ostrovech a téměř vytlačily původní křovinatý porost. Husté zelené křoviny bývaly přirozeným úkrytem lišek. Budoucnost ostrovních lišek závisí na tom, zda se podaří najít peníze na mnohamiliónový záchranný projekt. Americká vláda zájem na financování programu zatím neprojevila. Minulý měsíc však obdržela petici se žádostí zařadit lišky na listinu ohrožených druhů. Přírodovědci plánují na červenec společné setkání, aby se dohodli, jak pomoci liškám přežít.

U nás se sice nevyskytují ostrovní lišky, ale liška obecná je v lese k vidění často.