Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrov větrných mlýnů? Například Mallorka

aktualizováno 
- Kdyby se dala parafrázovat slova z básně guatemalského spisovatele Asturiase, pro něhož byl na Mallorce "den za dnem rájem", mohla by znít možná i takhle: "den za dnem další mlýn". Největší z baleárských ostrovů je totiž bohatým domovem větrných mlýnů, které patří mezi symboly této části Španělska. Symboly různé velikosti, tvaru, barev, současného využití a také nejrůznějšího stupně zachovalosti.

Existovaly a existují dva druhy mlýnů - na mletí mouky a na čerpání vody. Některé nadále slouží svému účelu, tedy na čerpání vody. Mouka se v těch dalších už ale nemele. Další byly přestavěny na restaurace či obchody, jiné slouží jako jakési architektonické dekorace" vysvětluje prezident mallorské Asociace přátel větrných mlýnů Barnardo Rabassa Oliver.
A některé... Z některých zbyly jenom větší či menší hromady kamení. Žádný Don Quijote de la Mancha zde sice proti nim nebojoval, ale zub času a vpád modernějších strojů byly neúprosnější než slavný rytíř.
Kolik tedy na Mallorce větrných mlýnů vlastně je?
"Ano, spočetli jsme to. Na mletí mouky bylo vystavěno 895 mlýnů, z nichž už 200 neexistuje. Na čerpání vody jich bylo mezi třemi až čtyřmi tisíci. Tísícovka z nich je dodnes funkční a další se rekonstruují," říká pan Oliver. Jenom v okolí dnešního letiště San Joan - na něž přilétají i desetitisíce českých turistů - jich bylo kdysi kolem 1400.
"Větrné mlýny jsou neodmyslitelnou součástí ostrova a jistým koloritem zdejší krajiny. Dotváří její půvab, vhodně zapadají do přírody a především dokazují její přirozený vývoj. Jsou i známky historie. Přitom téměř paradoxně působí tyto technicky zastaralé stroje v blízkosti moderních hotelů a letovisek," soudí Dalibor Čiak, zástupce cestovní kanceláře Fischer na Mallorce.
Přestože větrné mlýny jsou na Mallorce prakticky na každém kroku, turisté je mnohdy při svých návštěvách ani nevnímají, protože je většinou nepovažují za žádnou atrakci o níž si mohou přečíst v každém průvodci. Žádná mimořádná atrakce to skutečně není, ale je to symbol ostrova, který dotváří obraz Mallorky a proto je pro návštěvníka zajímavý. Navíc jsou některé mlýny - a to důležité pro turisty je - velmi fotogenické.

JAK SE TAM DOSTAT:
Na Mallorku pořádá zájezdy mnoho cestovních kanceláří. První větrné mlýny spatříte už při příletu z letadla. Při cestě za nimi může být výchozím místem například správní centrum Palma. Z ní vyrazit po silnici C 715 směrem na Manacor či po C 717 na Campos. Právě zde na nížině Es Pla je nejvíce těchto staveb. Ostrov není velký a tak se dá k nim dojet z jakéhokoli místa prakticky za velmi krátkou dobu.

POČASÍ:
Ideální dobou pro poznávací pobyty, k nímž by i shlédnutí mlýnů mohlo patřit, je jaro či podzim. Průměrné denní teploty dosahují v dubnu 19 stupňů, v květnu 22. V červnu je to 26, v červenci 29, v srpnu 30 a v září 27. V hlavní letní sezoně však trpí Mallorka určitou turistickou přelidněností.

INFORMACE:
V České republice v cestovních kancelářích, na Mallorce ve dvacítce turistických informačních centrech, které jsou ve všech větších městech a letoviscích.

Větrný mlýn...Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Najdete na iDNES.cz