Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrov větrných mlýnů? Například Mallorka

aktualizováno 
- Kdyby se dala parafrázovat slova z básně guatemalského spisovatele Asturiase, pro něhož byl na Mallorce "den za dnem rájem", mohla by znít možná i takhle: "den za dnem další mlýn". Největší z baleárských ostrovů je totiž bohatým domovem větrných mlýnů, které patří mezi symboly této části Španělska. Symboly různé velikosti, tvaru, barev, současného využití a také nejrůznějšího stupně zachovalosti.

Existovaly a existují dva druhy mlýnů - na mletí mouky a na čerpání vody. Některé nadále slouží svému účelu, tedy na čerpání vody. Mouka se v těch dalších už ale nemele. Další byly přestavěny na restaurace či obchody, jiné slouží jako jakési architektonické dekorace" vysvětluje prezident mallorské Asociace přátel větrných mlýnů Barnardo Rabassa Oliver.
A některé... Z některých zbyly jenom větší či menší hromady kamení. Žádný Don Quijote de la Mancha zde sice proti nim nebojoval, ale zub času a vpád modernějších strojů byly neúprosnější než slavný rytíř.
Kolik tedy na Mallorce větrných mlýnů vlastně je?
"Ano, spočetli jsme to. Na mletí mouky bylo vystavěno 895 mlýnů, z nichž už 200 neexistuje. Na čerpání vody jich bylo mezi třemi až čtyřmi tisíci. Tísícovka z nich je dodnes funkční a další se rekonstruují," říká pan Oliver. Jenom v okolí dnešního letiště San Joan - na něž přilétají i desetitisíce českých turistů - jich bylo kdysi kolem 1400.
"Větrné mlýny jsou neodmyslitelnou součástí ostrova a jistým koloritem zdejší krajiny. Dotváří její půvab, vhodně zapadají do přírody a především dokazují její přirozený vývoj. Jsou i známky historie. Přitom téměř paradoxně působí tyto technicky zastaralé stroje v blízkosti moderních hotelů a letovisek," soudí Dalibor Čiak, zástupce cestovní kanceláře Fischer na Mallorce.
Přestože větrné mlýny jsou na Mallorce prakticky na každém kroku, turisté je mnohdy při svých návštěvách ani nevnímají, protože je většinou nepovažují za žádnou atrakci o níž si mohou přečíst v každém průvodci. Žádná mimořádná atrakce to skutečně není, ale je to symbol ostrova, který dotváří obraz Mallorky a proto je pro návštěvníka zajímavý. Navíc jsou některé mlýny - a to důležité pro turisty je - velmi fotogenické.

JAK SE TAM DOSTAT:
Na Mallorku pořádá zájezdy mnoho cestovních kanceláří. První větrné mlýny spatříte už při příletu z letadla. Při cestě za nimi může být výchozím místem například správní centrum Palma. Z ní vyrazit po silnici C 715 směrem na Manacor či po C 717 na Campos. Právě zde na nížině Es Pla je nejvíce těchto staveb. Ostrov není velký a tak se dá k nim dojet z jakéhokoli místa prakticky za velmi krátkou dobu.

POČASÍ:
Ideální dobou pro poznávací pobyty, k nímž by i shlédnutí mlýnů mohlo patřit, je jaro či podzim. Průměrné denní teploty dosahují v dubnu 19 stupňů, v květnu 22. V červnu je to 26, v červenci 29, v srpnu 30 a v září 27. V hlavní letní sezoně však trpí Mallorka určitou turistickou přelidněností.

INFORMACE:
V České republice v cestovních kancelářích, na Mallorce ve dvacítce turistických informačních centrech, které jsou ve všech větších městech a letoviscích.

Větrný mlýn...
Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Najdete na iDNES.cz