Kypr

Kypr - Kypr, Afroditina skála | foto: Profimedia.cz

Ostrov lásky, kam znalci jezdí na podzim

  • 20
Ostrov Kypr ve východním Středomoří bývá v létě turisty doslova obležen a hodně vysoké teploty, nezřídka překračující čtyřicítku, jsou prubířským kamenem výdrže návštěvníků z celé Evropy. Na podzim ale už tento ostrov odpočívá a vydechuje atmosféru nesmírné pohody a klidu. Právě proto opravdoví znalci jezdí na Kypr v říjnu a klidně až do půlky listopadu.

Moře je příjemně teplé, šikmé paprsky slunce nepálí, ale hřejí, a pobřeží je spíše opuštěné, takže přímo vybízí k dlouhým pohodovým procházkám podél moře. Právě takové procházky jsou tím pravým lékem na středoevropský stres, zapříčiněný neustálým hlukem a shonem běžného života.

Místní lidé jsou nesmírně pohostinní a milí, avšak zatímco v rušných letních měsících nemají příliš mnoho času na posezení s cizinci, na nezávazný rozhovor a na klidnou sklenku proslaveného kyperského vína, po hlavní sezóně je tomu právě naopak.

Panenská příroda a kláštery

Ostrov Kypr se může pochlubit dlouhou a velice bohatou historií, jejíž stopy jsou tu na každém kroku. Zachovalé antické památky a historickými klenoty nabitá archeologická muzea hovoří samy za sebe.

Velice populární je ale i  návštěva Afroditiny skály, místa, kde se z mořské pěny zrodila bohyně Afrodíté (bájná bohyně krásy a lásky). Proto má také Kypr svoji slavnou přezdívku – Afroditin ostrov.

Nejkrásnější výlety na Kypru vedou do pohoří Trodos, do panenské přírody, v níž se skrývají velké pravoslavné kláštery. Turisté však  mají přístup jen do některých z nich, ženy pak mohou – patřičně oděny -  vidět jen největší a nejslavnější z nich,  klášter Kykko. Ten však za delší cestu z pobřeží  určitě stojí. Výlet vede krásnou přírodou a jeho vyvrcholením je klášter, v němž  byl kdysi novicem  i arcibiskup Makarios, první kyperský prezident (nad klášterem je jeho hrobka).

Klášter byl založen v roce 1100  a je v něm ikona Bohorodičky, kterou prý namaloval evangelista svatý Lukáš. Tuto madonu považují historici umění za jeden ze tří posledních dochovaných obrazů apoštola Lukáše. Na zvláštní expozici pravoslavných ikon se platí vstupné, zdejší "svatí muži" dobře vědí, že světem vládnou peníze. Samotný klášter patří k nejbohatším subjektům na ostrově, vlastní řadu výnosných nemovitostí (včetně hotelů) a obrovské pozemky.

Kypr

Klášter sv. Barnabáše v severním Kypru

Velice populární je nejvyšší vrcholek Kypru – Olympos, ležící ve výšce téměř 2000 metrů nad mořem,  na který se dá vyjet autem. Místní tu často pořádají pikniky, v zimě tu někdy dokonce  padá sníh a dá se tady také lyžovat.

Disneylandu v Omodosu se vyhněte

V "srdci Kypru", jak domorodci pohoří Trodos nazývají, je řada malebných horských vísek. Ještě donedávna byla tou nejkrásnější vesnička Omodos, která je doslova vystlána krajkami a výšivkami. Precizní ruční práce zdejších žen  jsou vystaveny ve všech křivolakých  uličkách vesnice a jsou také vítanými typickými suvenýry.

Ovšem turistický ruch udělal své a z Omodosu se stal jakýsi folklorní "disneyland" s velkým parkovištěm pro autokary a místo typických kyperských taveren jsou tu fast foody včetně hamburgerů. Omodosu se raději vyhněte a vyberte si během cesty k odpočinku kteroukoliv jinou vísku.

NEJHEZČÍ PLÁŽE

Hezká a velmi příjemná je pláž u letoviska Aja Napa (Ayia Napa). Je organizovaná, se slunečníky a lehátky a možností půjčit si sportovní vybavení.

Menší skalnaté zátoky a krásné písečné pláže (např. Kermia) a jeskyně jsou severněji od Aja Napa na mysu Greco. K nim se dá dostat ovšem jen pěší túrou po stezkách kolem porostů jalovců, divokých mečíků, narcisů a orchidejí. Na tyhle plážičky si musíte vzít všechno sami!


Ponor do peněženky

Kyperská libra je bůhví proč nadhodnocená, takže se návštěvníci ze zahraničí se musí připravit na hlubší ponor do peněženek než jinde ve Středomoří, a to jak při koupi zájezdu. tak třeba při návštěvě restaurace. Za to ovšem mají stoprocentně zaručené počasí (Kypr má v průměru 300 slunečných dní v roce), krásnou přírodu, báječné terény pro potápění (korálové útesy, vraky lodí, želví a mořské rezervace), antické i pravoslavné pamětihodnosti.

Za kilometr jízdy taxíkem dáte 75 korun, auto na týden stojí asi šest tisíc korun, ale platí se i za každý ujetý kilometr. Pozor, na Kypru se jezdí vlevo! Chcete-li po vlastní ose do hlavního města Nikósie, připravte se na pořádný 'záhul'!

Kypr

Víno a chobotnice

Mezi nejlepší zdejší  kulinářské suvenýry patří slavné kyperské víno, které stálo kdysi i u zrodu pravého francouzského šampaňského.

Právě z Kypru byly totiž do Francie přivezeny sazenice nejlepší vinné révy. Když Markus Antonius předával vládu nad Kyprem egyptskému panovnickému domu, a tím i Kleopatře, vyslovil  se  galantně v tom smyslu, že Kleopatra je tak sladká, jako kyperské víno.

Kapitolou samou o sobě je také vynikající kyperská kuchyně, která je ovlivněna středomořskými a orientálními vlivy. Snad nikde jinde ve Středomoří se nedělají tak vynikající chobotnice na červeném víně jako  právě na Kypru.  A pokud si je dáte v podvečer, kdy zapadá slunce za obzor a pijete k tomu rubínové víno, pak k dokonalému zážitku z ostrova bohyně Afrodíté už nechybí vůbec nic.

Kypr

Pozor na mýty!

Podle jedné z legend je prý ve vodách kolem Afroditiny skály zakleto kouzlo věčného mládí. Ten, kdo se tu o půlnoci za svitu úplňku nahý vykoupe, prý zkrásní a omládne. S podzimkem vám však spíše po této proceduře hrozí revma, v lepším případě pořádná rýma. Ani jedno vám ke kráse zrovna nepřispěje.

Štěstí s toaleťákem?

Na tomto místě také uvidíte na stromech přivázány stuhy z papírových kapesníků nebo dokonce z toaletního papíru (naštěstí nepoužitého). Přivážete mašli, něco si přejete a když pak někdy stuha ze stromu spadne, přání se vám vyplní. Na pohled chudinky stromy vypadají dost strašně a vázat životní touhy z toaleťáku taky není zrovna to pravé ořechové. Nicméně pláž u Afroditiny skály (Kypřané jí říkají Římanova skála) je krásná a romantická, a alespoň za jednu koupel (za svitu slunce!) určitě stojí.