Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrov gurmánů, vína i dávno zaniklých civilizací

aktualizováno 
Řekne-li se Malta, vybaví se většině lidí Řád maltézských rytířů. Ti jsou sice důležitou, nikoliv však jedinou částí historie souostroví, které se nachází jižně od Sicílie. Magické ostrovy ve Středomoří toho ale návštěvníkům nabízejí mnohem víc.

FOTKY Z MALTY SI PROHLÉDNĚTE ZDE

I když je Maltská republika součástí starého kontinentu a členem Evropské unie, dýchne tu na vás úplně jiná atmosféra. Není se také čemu divit: na ostrovech zanechala své stopy řada dávných civilizací - Féničany počínaje a Turky konče. Značný je zde vliv arabského světa.

První věcí, které si všimnete, jakmile vystoupíte z letadla, jsou domy. Jedno- či dvoupodlažní stavby z vápence s rovnými střechami si jsou podobné takřka jako vejce vejci. Zajímavostí je, že každý dům má své jméno.

Pro Středoevropana nezvyklá je rovněž jízda aut vlevo - jasný pozůstatek minulosti ostrova. Ještě před 42 lety totiž Malta byla součástí britského impéria. Na koloniální kořeny tu narazíte téměř na každém kroku.

Vyberte si: potápěčskou lahev nebo opalovací krém

Země návštěvníky láká svojí svéráznou krajinou. Pravda - nenajdete zde žádná pohoří (nejvyšší bod ostrovů se tyčí zhruba 250 nad hladinou moře) ani divoké řeky.

O co chudší je vnitrozemí ostrova, o to více nabízí turistům pobřeží. Zátoky s průzračně modrou vodou, z níž až do výše desítek metrů vystupují skalní útesy, si oblíbili především potápěči. Pro ty je doslova rájem na Zemi ostrov Gozo. Zdejší členité pobřeží nabízí řadu skvělých příležitostí pro bádání v hlubinách moře.

Na své si ale přijdou i ti, kteří rádi tráví čas lenošením na pláži. Těch písečných zde moc nenajdete, ale o to větší zážitek nabízejí koupaliště vytesaná do skal. Máte-li raději písek, vydejte se do oblasti Mellieha na severozápadě ostrova. Pohybujete-li se na Gozu, neměli byste vynechat pláž v Ramla Bay.Jednu z nejkrásnějších maltských pláží najdete na ostrově Gozo

Své kouzlo má ale středozemní skvost i pro ty, kdo vodě zrovna neholdují. Kopcovitý terén doslova vybízí k výletům na kolech. Ostrovy jsou poměrně malé, ale klikaté silnice vinoucí se podél pobřeží dají zabrat i zdatnějším cyklistům. Odměnou za vynaložené úsilí bude nevšední zážitek.

7000 let historie

Navzdory všem lákadlům přírody ale Malta nabízí především jedinečný výlet do minulosti.

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT PŘED CESTOU

Úřední jazyk: maltština (směsice italštiny, angličtiny a arabštiny), angličtina

Náboženství: římskokatolické (98 %)

Měna: Maltská libra (1 Lm je asi 67 Kč)
více informací najdete ZDE

Již tisíce let před Kristem se totiž souostroví mezi Sicílií a severem Afriky stalo domovem záhadné starověké kultury. Na její pozůstatky lze narazit na více místech ostrova.

Zřejmě nejúchvatnější výpravu do minulosti nabízí Hypogeum - prehistorické pohřebiště skryté přímo mezi uličkami městečka Paola. Chodbičky Hypogea jsou úzké a stropy nízké. Navzdory stísněným podmínkám se stačí zaposlouchat do výkladu průvodkyně a člověk se přenese o tisíciletí zpět. Malťané jej střeží jako oko v hlavě.

Nedaleko Hypogea lze najít Tarxienské chrámy. Historické záznamy vyprávějí o tom, že si počátkem 20. století jistý rolník stěžoval na kameny na poli. Odborníci při prozkoumávání půdy objevili trojici unikátních staveb, jejichž vznik datovali až do 4. tisíciletí před naším letopočtem.Tarxienské chrámy nabízejí neobvyklý pohled na život před mnoha tisíciletími

Metropole nese jméno velmistra

Hlavním městem Malty je Valletta ležící na severovýchodě ostrova. Město, které od roku 1566 nese jméno velmistra řádu rytířů Jeana Parisota de la Vallette, bylo vybudováno se zcela jasným záměrem. Vše bylo naplánováno do nejmenšího detailu - Vallettu tvoří síť rovných (a na sebe kolmých) ulic. Žádná zákoutí či místa, kde by se mohl schovat nepřítel.

KDE HLEDAT NA WEBU

Malta.co.uk
VisitMalta.com
SearchMalta.com
Holiday-Malta.com
AboutMalta.com

Také proto je maltská metropole architekty považována za urbanistický skvost. To ostatně potvrdilo i UNESCO, které město zařadilo na seznam památek kulturního dědictví.

Návštěvníky zaujme Katedrála sv. Jana. Monumentální sakrální stavba z konce 16. století (nese jméno patrona řádu Maltézských rytířů) ukrývá například skvosty v podobě obrazů italského barokního mistra Caravaggia.Dávné války dodnes připomíná mohutné opevnění

Za shlédnutí ale stojí i další místa ostrova. Především Mdina - pro stařičkou arabskou pevnost jsou typické úzké a klikaté uličky, v nichž se dá snadno zabloudit. Právě Mdina byla před vznikem Valletty centrem veškerého dění na ostrově. Turisté by neměli opomenout ani Trojměstí.

Důležitou roli v životě Malťanů hraje víra. Katolicismus je zde zakotven v ústavě. I proto země nabízí nepřeberné množství církevních staveb - celkem tady lze shlédnout přes 360 kostelů.

Většina kostelů má dvoje hodiny. Zajímavostí ale je, že jedny jdou vždy špatně. Věřící to zdůvodňují tím, že tak chtějí zmást Ďábla. Zda se jim to daří, se neví.

Gozo "mluví" arabsky

Specifickým místem Malty je nedaleký ostrov Gozo. Řada místních lidí ho vnímá jako únik před každodenním shonem. S trochou nadsázky by se dalo říci, že zatímco Češi utíkají na chalupy, Malťané o víkendech míří na Gozo.

Výlet na ostrov nabízí poutavou cestu do historie. Dominantou ostrova je rabatská citadela. Majestátná pevnost se tyčí nad ostrovem a připomíná dávné časy, kdy ostrov Maltu osídlili Arabové.

Středověkou obranu připomínají na Gozu děla

Rabatskou citadelu do dnešních dnů "střeží" děla

GURMÁNI SI MALTU ZAMILUJÍ

Takřka povinností každého návštěvníka "výspy Evropy" by měla být ochutnávka místní kuchyně. Její nedílnou součástí je zelenina. Samotní Malťané tvrdí, že mají nejlepší rajčata na světě (to samé ovšem tvrdí i o jahodách). A proto je dávají takřka do každého jídla.

Místní obyvatelé jsou přeborníky v úpravě králičího masa. Za vyzkoušení stojí především králík na černém pivě. Chybět by na tabuli neměly ani ryby. Za lahůdku je možno považovat i různé druhy ovčích či kozích sýrů. Obzvláště kozí sýr gbejniet, který je dochucen pepřem a bylinkami. Výtečný je rovněž místní chleba.

Vše lze "spláchnout" pintou osvěžujícího piva Cisk nebo sklenicí některého ze zdejších vín. To Malťané pěstují na prosluněných svazích. Doporučil bych Cabernet Syrah z oblasti. Pro příznivce bílého vína je zde Chardonnay.

reklama

Malta, ostrov Gozo

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Najdete na iDNES.cz