Oslo: výkladní skříň Norska

  15:39aktualizováno  15:39
Jste-li milovníci nápadité architektury, pak Oslo nebude vaším šálkem kávy. Pokud však milujete historii Vikingů a rádi se necháte unést kouzlem severské přírody, pak je hlavní město Norska vaší destinací. Oslo je tak trochu výkladní skříní norského charakteru: nehraje si nabubřele na něco, čím není, ale zároveň je pyšné na to, co má, a právem.

Málokteré velkoměsto se může chlubit tolika lesy s bezpočtem pěších a běžkařských stezek jako právě Oslo. Ty jsou v zimě pocukrované sněhovými závějemi a ozdobené běžkaři. V létě je zase opanují mrštné nohy milovníků turistiky.

Světově známý skokanský můstek Holmenkollen nenechá nikoho na pochybách, že Oslo je hlavním městem všech zimních středisek.

Historii a tvář města zásadně poznamenal velký požár, který je v roce 1624 v podstatě do základů zničil. Královským patentem bylo rozhodnuto o přemístění města a král Christian IV. mu dal také jiné jméno, jak jinak než Christiania. Až po osvobození od nadvlády Švédů 1905 se místu na konci rozložitého fjordu vrátilo jeho původní jméno.

Z Oslofjordu odplouvají v pravidelných intervalech malé trajekty na vyhlídkové plavby. Lze se také převézt jen na druhou stranu, kde jsou jak na dlani muzea Vikingů, Lidové muzeum či Muzeum Kon-Tiki.

Oslo bohužel neuniklo pokusům architektů o "skvosty" připomínající socialistický realismus - viz krabicová budova radnice postavená v roce 1950 a hledící čelem do Oslofjordu. Podél vody v posledních letech vyrostly moderní skleněné budovy s restauracemi a obchody, které se snaží přivést do této části města život.

Společenský život pulzuje také o kousek dál v samém centru Osla na hlavní třídě Karla Johana. Tento král nechal v polovině devatenáctého století vystavět Královský palác, jenž leží na úplném konci promenády. Ta je centrem kulturního akademického života, je tu Národní divadlo i univerzita.

Procházka po OsluMuzeum Edvarda Muncha

MUZEUM EDVARDA MUNCHA
Jeden z nejznámějších Norů, Edvard Munch, má v Oslu své muzeum, které nabízí rozsáhlou expozici jeho nejvýznamnějších děl. Proslulý symbol expresionistického malířství "Křik" však visí v Národní galerii. Působivý je také dokument, který se pravidelně promítá pro návštěvníky. Dokládá umělcovy životní kotrmelce, které vysvětlují i Munchovu zálibu v ponurých scénách. Muzeum Vikingů

MUZEUM VIKINGŮ
Před tisíci lety se psaly asi nejslavnější dějiny Norů. Vikingové tehdy pořádali výpady po severní Evropě, směrem přes Atlantik až do Severní Ameriky. Vikingové prosluli svým odhodláním a neohrožeností, která děsila okolní Evropany. Muzeum vystavuje dokonalé vikinské lodě, které se užívaly jako hroby. 
Oslo je více les než město

VÍCE LES NEŽ MĚSTO
Oslo je zelené město. 55 procent jeho plochy tvoří les, který mnohým obyvatelům města doslova končí u domovních dveří. Nabízí bezpočet možností pro sportovní aktivity lyžařů, cyklistů či milovníků pěších túr. 

 Vigelandův park

VIGELANDŮV PARK
Tento park plný soch je poznávacím znamením Osla a jeho autorem je Gustav Vigeland narozený v druhé polovině 19. století. Nejznámější je Most se sochami. Nahé bronzové figury znázorňují dramatické i poklidné scény z denního života. Na kopci uprostřed parku stojí sloup, na jehož povrchu jsou vytesána lidská těla, jak postupně stárnou od dětského věku až do smrti. Pevnost Akerhus

PEVNOST AKERHUS
Připomínka středověku - pevnost Akerhus - ční na skalním ostrohu nad Oslofjordem. Procházka po uličkách vydlážděných kameny podél hradeb nabízí kouzelný pohled na lodě kotvící v zálivu Oslofjord. Atmosféru dokreslují barevně vystrojené stráže střežící hlavní vchod. Sály uvnitř hradu slouží jako vládní reprezentační místnosti.
 

MŮŽE SE HODIT
Co byste měli vědět
Oslo je drahé. Proto asi "nejlacinější" způsob dopravy je zakoupení Oslo Passu. Kromě městské dopravy vás dostane do muzeí, garantuje bezplatné parkování, slevy na pronájem auta či půjčení bruslí a jiného vybavení. Jeden lístek platí čtyřiadvacet hodin a stojí 180 norských korun (cca 750 Kč).

  

Budova parlamentu Stortinget v neoromantickém stylu pochází z roku 1866

MUZEUM EDVARDA MUNCHA. Jeden z nejznámějších Norů, Edvard Munch, má v Oslu své muzeum, které nabízí rozsáhlou expozici jeho nejvýznamnějších děl. Proslulý symbol expresionistického malířství "Křik" však visí v Národní galerii. Působivý je také dokument, který se pravidelně promítá pro návštěvníky. Dokládá umělcovy životní kotrmelce, které vysvětlují i Munchovu zálibu v ponurých scénách.

MUZEUM VIKINGŮ. Před tisíci lety se psaly asi nejslavnější dějiny Norů. Vikingové tehdy pořádali výpady po severní Evropě, směrem přes Atlantik až do Severní Ameriky. Vikingové prosluli svým odhodláním a neohrožeností, která děsila okolní Evropany. Muzeum vystavuje dokonalé vikinské lodě, které se užívaly jako hroby.

VÍCE LES NEŽ MĚSTO. Oslo je zelené město. 55 procent jeho plochy tvoří les, který mnohým obyvatelům města doslova končí u domovních dveří. Nabízí bezpočet možností pro sportovní aktivity lyžařů, cyklistů či milovníků pěších túr.

VIGELANDŮV PARK. Tento park plný soch je poznávacím znamením Osla a jeho autorem je Gustav Vigeland narozený v druhé polovině 19. století. Nejznámější je Most se sochami. Nahé bronzové figury znázorňují dramatické i poklidné scény z denního života. Na kopci uprostřed parku stojí sloup, na jehož povrchu jsou vytesána lidská těla, jak postupně stárnou od dětského věku až do smrti.

PEVNOST AKERHUS. Připomínka středověku - pevnost Akerhus - ční na skalním ostrohu nad Oslofjordem. Procházka po uličkách vydlážděných kameny podél hradeb nabízí kouzelný pohled na lodě kotvící v zálivu Oslofjord. Atmosféru dokreslují barevně vystrojené stráže střežící hlavní vchod. Sály uvnitř hradu slouží jako vládní reprezentační místnosti.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...Najdete na iDNES.cz