Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oslavte keltský svátek Samhain třeba v novém skanzenu v Nasavrkách

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Na noc z 31. října na 1. listopad připadá jeden z nejdůležitějších keltských svátků, Samhain. Pohanský Nový rok je svátkem ohně a očistných rituálů a zároveň jediná noc v roce, kdy se svět živých a mrtvých přibližují na dosah ruky. Oslavte Samhain společně s portálem Kudy z nudy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nový keltský skanzen v Nasavrkách si poprvé prohlédnete právě při oslavě Samhainu v sobotu 5. listopadu. | foto: Kudy z nudy

Tradiční svátek Samhain pro Kelty nebyl jen poděkováním za úrodu, sklizeň a uplynulý zemědělský rok, ale také začátkem dlouhé temné zimy, kdy vzpomínali na své mrtvé. Keltové věřili, že při svátku Samhain se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých; ti na pár hodin znovu získají své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapálí – podobně jako když na začátku listopadu zapalujeme svíčky na Dušičky.

Oslavte letošní Samhain v Nižboru mezi Kelty

Na nižborské slavnosti se představí keltská společnost Vousův kmen, která...

Na nižborské slavnosti se představí keltská společnost Vousův kmen, která buduje vlastní keltský skanzen v Jivjanech na Domažlicku.

Svátek ohně a očistných rituálů do nejmenších podrobností můžete poznat při návštěvě zámku Nižbor, kde již více než deset let sídlí Informační centrum keltské kultury. Poblíž navíc leží slavné oppidum Stradonice a také se tu pořádají nejrůznější akce. Oslavy velkých keltských svátků patří k těm nejnavštěvovanějším, a tak i vy se letos v sobotu 22. října přijeďte podívat na Samhain. Oslavy vypuknou v pravé poledne a připomenou jak vyspělou keltskou kulturu a řemesla, tak archeologii, která nám informace o Keltech zprostředkovává.

Pro děti bude nachystaná archeologická dílna, pro dospělé bohatý kulturní program, od tanců skupiny Gall-Tír přes ukázky keltských soubojů v podání bojovníků Vousova kmene (kteří budují keltský skanzen v Jivjanech na Domažlicku) až po ochutnávání tradičních pokrmů a nápojů.

Odpolednem vás budou provázet svižné rytmy hudebních skupin Dick O ́Brass, Vintage Wine, Rookery a Fear Darrig, večer se pak společně s Kelty vydáte vstříc světu duchů v magickém rituálu plném ohně. Vstupenka pro dospělé na celý program stojí 100 Kč, pro děti 50 Kč a pro celou rodinu pouze 200 Kč.

Halloween ve Stonetownu

Zámek v Nižboru seznamuje s atmosférou keltského světa.

Zámek v Nižboru seznamuje s atmosférou keltského světa.

Že keltský svátek má stejné magické kořeny jako Dušičky a Halloween, zjistíte v sobotu 29. října ve westernovém městečku Stonetown na Vysočině. Oslavy podle keltských zvyků a obyčejů, zábavné hry a soutěže budou probíhat celý den. Do městečka se ovšem dostanete pouze v dobovém oblečení a se zvláštním povolením; podrobnosti se dozvíte u organizátorů.

Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách

S Kelty se neseznámíte jen v zámecké expozici v Nasavrkách, ale také v novém keltském skanzenu. Otvírá se právě oslavami Samhainu v sobotu 5. listopadu. Od 10 hodin si můžete prohlédnout nejenom první dokončené dvorce keltského „města“ s dílnami kováře a koženáře, ale hlavně si užít pestrý program.

Samhain je svátkem ohně a očistných rituálů.

Samhain je svátkem ohně a očistných rituálů.

Chystá se kovářský workshop, děti budou v dílničkách vyrábět lampiony a ochutnáte keltskou kuchyni. Odpoledne v 15 hodin se chystá slavnostní přípitek k otevření skanzenu, večer proběhne lampionový průvod, vykřesání novoročního ohně a oslava keltského nového roku ve skanzenové krčmě. Dospělí zaplatí vstupné 120 Kč, děti 80 Kč.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipu a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!
Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Deset výstav s překrásnými betlémy

Na řadě míst v Česku se konají vánoční výstavy betlémů.

Máte rádi betlémy? Pak vám udělají radost vánoční výstavy, které se konají na řadě míst v Česku. Někde uvidíte betlémy...

Zábava na lyžích: dálkové běhy, závody s dětmi i jízda s pochodněmi

Špičák nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy.

Lyžařská sezona je v plném proudu ve všech českých i moravských areálech. Ačkoli tomuto týdnu kralují silvestrovské...

Netradiční adventní a zimní výlety

Během plavby kolem Olomouce si vyslechnete poutavé příběhy o historii města.

Potrpíte si na opravdu netradiční zážitky? Pak právě pro vás jsme na portálu Kudy z nudy nachystali pestrou všehochuť...