Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Orlí sídlo nad krajem, hrad Vysoký Chlumec

aktualizováno 
- Důstojně a s okázalou samozřejmostí se vypíná hrad Vysoký Chlumec nad zaoblenou krajinou středního Povltaví. Sídlo, přes pět set let náležející šlechtickému rodu Lobkowiczů, si zachovalo do dnešních dnů charakter nepřístupné středověké bašty. Kdo přijíždí k hradu od Sedlčan, má orientaci jednoduchou - již od kraje města upoutá jeho vznosná silueta, přirozeně dominující kraji.

Úzká okreska začne stoupat až těsně pod tmavými hradbami a dá vozidlu trochu zabrat.
Hrad těžil především ze dvou příznivých okolností: po celých pět set let byl majetkem jediného rodu a v průběhu věků jej majitelé opatrovali s velkou pečlivostí.
Na jeho malebném profilu se jen minimálně podepsala nepřátelská děla či necitlivé přestavby.
Počátky jeho vzniku sahají až do čtrnáctého století, kdy byl založen pány z Janovic. Od nich později zakoupili hrad Lobkowiczové, kteří dali sídlu renesanční tvář.
Pozdější plány na barokní úpravy ve stylu monumentálního baroka padly s tím, jak rod Lobkowiczů přesunul těžiště moci do Roudnice nad Labem. Vysoký Chlumec se musel spokojit se statutem střediska správy pro rozsáhlý rodový majetek.
Obě těžiště moci dnes reprezentují v restauraci na hradbách dvě pivní značky - roudnické a chlumecké pivo. Výsledek je v podstatě nerozhodný, vyhrává především skvostný výhled do kraje, který rozežene i občasnou rozmrzelost z lenivé obsluhy.
Z venkovního pohledu je hrad nejpůsobivější, vnitřní prostory již zdaleka tolik neohromí. Ve zpřístupněném patře najde návštěvník skromnou ukázku kameniny, historizujících napodobenin dobového nábytku a portrétní galerii rodiny Lobkowiczů.
Prohlídka je příjemně osobní záležitost, málokdy se sejdou mocné davy návštěvníků, známé z jiných, notoricky navštěvovaných objektů. Malebná vesnička pod hradem je dobré místo pro nedělní oběd, stejně jako množství podniků v nedalekých Sedlčanech.

JAK SE TAM DOSTAT: Vysoký Chlumec se nachází 65 kilometrů na jih od Prahy. Autem by mohla vést cesta z hlavního města například po trase Benešov, Olbramovice, Sedlčany, tam odbočit na Vysoký Chlumec.

KDY JE OTEVŘENO: V dubnu až říjnu jenom v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodiny. V květnu až září zavřeno v pondělí, otvírací hodiny stejné. Polední přestávka mezi 12 až 13 hodinou.

VSTUPNÉ: Dospělí 30 Kč, studenti, děti a důchodci 15.

INFORMACE: Lze získat na telefonu 0304/65226.

Vysoký Chlumec, dominanta Sedlčanska

Autor:


Témata: Důchodci, Pivo, Roudnice

Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Zapomenutá legenda českého outdooru. Eugen Freud a jeho osudový uzel

Eugen Freud miloval hory, vybudoval jednu z největších outdoorových firem v...

Horolezec Eugen Freud se po listopadu 1989 vrhl na podnikání a vybudoval tehdy největší outdoorovou firmu v Česku. Pak...

Hračky i záchodová sedátka. Záplava plastů v Pacifiku prudce roste

Žralok velrybí. Vědci zjistili, že plast spolklo 73 procent ryb, což je jeden z...

Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody Tichého oceánu za poslední roky mnohonásobně vzrostlo. Tvrdí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Najdete na iDNES.cz