Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Orleans - není až tak bez ducha

  10:36aktualizováno  10:36
Je to město s nevýraznou atmosférou - píše se v turistickém průvodci. O kousek dál ale stojí: Nicméně není až tak bez ducha. Řeč je o francouzském Orleans, vzdáleném něco přes sto kilometrů na jih od Paříže. Průvodce přesně vystihuje charakter města, které je spojováno s francouzskou národní hrdinkou Johankou z Arku. Obyvatelé Orleansu si rádi připomínají slavnou bitvu z roku 1429, kdy francouzská vojska pod velením legendární spasitelky a mučednice porazila na hlavu anglickou armádu a učinila tak rozhodující krok pro vítězství ve stoleté válce mezi Francií a anglicko-burgundskými spojenci.

Každý rok, a to 29. dubna a začátkem května, se na počest Johanky, panny Orleánské, konají velkolepé oslavy. Lidé slaví osvobození města od Angličanů alegorickým průvodem a požehnáním v místní katedrále. Akce stojí za shlédnutí.
Kdo slavnosti "nestihne", může se aspoň vyfotografovat u monumentální jezdecké sochy Johanky v centru města na náměstí Place du Martroi a kousek od památníků si prohlédnout dům, v němž dívka několik dní přebývala. Tenkrát jí scházely jen dva roky života. V roce 1430 byla Johanka zajata, předána Angličanům, kteří jí obvinili z kacířství a o rok později v Rouenu upálili.

Centrum Orleansu velmi utrpělo při 2. světové válce, kdy bylo celé zničeno, takže prakticky všechny historické budovy jsou replikami. I slavný hrázděný dům Maison Jeanne d´Arc, kde v roce 1429 francouzská hrdinka bydlela, je kopií toho původního.  Vznikl v roce 1965, ale stojí na stejném místě, jako dobová budova.

Každý návštěvník by si neměl nechat ujít také obrovitánskou Cathédrale Sainte-Croix, jejíž stavba začala už ve třináctém století. Když budete stát před kousek od ní, budete muset hodně zvednout hlavu, abyste dohlédli až na vrcholek.

Při návštěvě Orleansu ale není třeba držet v ruce průvodce a chodit od jedné památky k druhé. Mnohem příjemnější je pomalá procházka po městě na Loiře a pomalé vstřebávání ducha tohoto historického sídla.

Kdo byla Johanka z Arku

Jako malá dívka poznala hrůzy takzvané stoleté války mezi Anglií (podporované Burgundskem) a Francií. Angličané byli zpočátku velmi úspěšní a obsadili prakticky celou severní část Francie, zastavili se až na řece Loiře, kde sváděli bitvu o strategický Orleans. Když už se situace zdála kritická, vstoupila na válečné pole Johanka. Tvrdila, že slyšela boží hlas, který jí přemlouval, aby se postavila do čela francouzského vojska a vyhnala Angličany ze země.

Přesvědčila Karla VII., který si dělal nárok na francouzský trůn, a skutečně v roce 1429 porazila anglické šiky u Orleansu. Poté si Karel VII. nechal v Remeši posadit na hlavu královskou korunu. O dva roky později ale Johanka skončila na hranici jako čarodějnice. Po téměř pěti stech letech, v roce 1920, byla Johanka očištěna a prohlášena za svatou.

Most přes Loiru

Katedrála v Orleans

Starobylý dům v Orleans

Radnice v Orleans

Jezdecká socha Johanky v Orleans

Starobylý dům v Orleans

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Najdete na iDNES.cz