Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Orleans - není až tak bez ducha

  10:36aktualizováno  10:36
Je to město s nevýraznou atmosférou - píše se v turistickém průvodci. O kousek dál ale stojí: Nicméně není až tak bez ducha. Řeč je o francouzském Orleans, vzdáleném něco přes sto kilometrů na jih od Paříže. Průvodce přesně vystihuje charakter města, které je spojováno s francouzskou národní hrdinkou Johankou z Arku. Obyvatelé Orleansu si rádi připomínají slavnou bitvu z roku 1429, kdy francouzská vojska pod velením legendární spasitelky a mučednice porazila na hlavu anglickou armádu a učinila tak rozhodující krok pro vítězství ve stoleté válce mezi Francií a anglicko-burgundskými spojenci.

Každý rok, a to 29. dubna a začátkem května, se na počest Johanky, panny Orleánské, konají velkolepé oslavy. Lidé slaví osvobození města od Angličanů alegorickým průvodem a požehnáním v místní katedrále. Akce stojí za shlédnutí.
Kdo slavnosti "nestihne", může se aspoň vyfotografovat u monumentální jezdecké sochy Johanky v centru města na náměstí Place du Martroi a kousek od památníků si prohlédnout dům, v němž dívka několik dní přebývala. Tenkrát jí scházely jen dva roky života. V roce 1430 byla Johanka zajata, předána Angličanům, kteří jí obvinili z kacířství a o rok později v Rouenu upálili.

Centrum Orleansu velmi utrpělo při 2. světové válce, kdy bylo celé zničeno, takže prakticky všechny historické budovy jsou replikami. I slavný hrázděný dům Maison Jeanne d´Arc, kde v roce 1429 francouzská hrdinka bydlela, je kopií toho původního.  Vznikl v roce 1965, ale stojí na stejném místě, jako dobová budova.

Každý návštěvník by si neměl nechat ujít také obrovitánskou Cathédrale Sainte-Croix, jejíž stavba začala už ve třináctém století. Když budete stát před kousek od ní, budete muset hodně zvednout hlavu, abyste dohlédli až na vrcholek.

Při návštěvě Orleansu ale není třeba držet v ruce průvodce a chodit od jedné památky k druhé. Mnohem příjemnější je pomalá procházka po městě na Loiře a pomalé vstřebávání ducha tohoto historického sídla.

Kdo byla Johanka z Arku

Jako malá dívka poznala hrůzy takzvané stoleté války mezi Anglií (podporované Burgundskem) a Francií. Angličané byli zpočátku velmi úspěšní a obsadili prakticky celou severní část Francie, zastavili se až na řece Loiře, kde sváděli bitvu o strategický Orleans. Když už se situace zdála kritická, vstoupila na válečné pole Johanka. Tvrdila, že slyšela boží hlas, který jí přemlouval, aby se postavila do čela francouzského vojska a vyhnala Angličany ze země.

Přesvědčila Karla VII., který si dělal nárok na francouzský trůn, a skutečně v roce 1429 porazila anglické šiky u Orleansu. Poté si Karel VII. nechal v Remeši posadit na hlavu královskou korunu. O dva roky později ale Johanka skončila na hranici jako čarodějnice. Po téměř pěti stech letech, v roce 1920, byla Johanka očištěna a prohlášena za svatou.

Most přes Loiru

Katedrála v Orleans

Starobylý dům v Orleans

Radnice v Orleans

Jezdecká socha Johanky v Orleans

Starobylý dům v Orleans

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

VIDEO: Přes Alpy na skákacím míči. Šílený nápad vznikl u bezdomovce

Brit překonal Alpy na skákacím balónu

Celkem sedmnáct dní mu trvalo, než na trase dlouhé 76 kilometrů proskákal přes Alpy z Itálie do Francie. Steven Payne...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz