Zámek Letovice. Ocelový šlechtický kočár si dobře rozumí se zelení trávníku

Zámek Letovice. Ocelový šlechtický kočár si dobře rozumí se zelení trávníku | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Originální zámek, kde vás přivítá tank a Kristus s Husákem. Výlet do Letovic

  • 23
Zapomeňte na zámecká nablýskaná benátská zrcadla, intarzované šperkovnice, hedvábí a růžové tapety. Tady na nádvoří trůní zrezivělý tank. Vítejte v jihomoravském zámku Letovice, jehož nekonvenčně zařízené interiéry vám vyrazí dech.

Odepsaná památka

Výrazná dominanta šlechtického sídla zdobí panorama tohoto městečka už od středověku. Během historického vývoje prodělala několik proměn: z gotického hradu přes renesanční a poté barokní zámek, později ještě přibyly drobné novogotické úpravy.

Před příchodem milénia ovšem zámku Letovice mnoho nechybělo, aby se stal ruinou, podobnou líbivé potěmkinovské kulise. Objekt tehdy držely pohromadě snad jen obvodové zdi. Restituční spory památce také příliš nepomohly: poslední majetkový transfer tu proběhl v roce 2004. S novým vlastníkem ale přišel do Letovic i svěží impulz a vstupní brána se otevřela návštěvníkům.

Z dálky není dlouhodobé zanedbávání letovického zámku příliš poznat

Z dálky není dlouhodobé zanedbávání letovického zámku příliš poznat.

Strašidelné sklepení

Zpovzdálí nic nesvědčí o tom, že by se zámek nějak vymykal standardu: střecha i omítky do dáli září novotou, kupky materiálu či lešení svědčí o tom, že venkovní rekonstrukce doposud neskončila a pěkně upravený je i přilehlý trávník.

Zarazíte se až na nádvoří, kam míří hlaveň zrezivělého tanku. Kde se tu vzal? Dobrá, ne vždy musí park krášlit tančící prsaté barokní nymfy… Poté míjíte pečlivě obnovenou kapli a vinné sklepy s vyrovnanými řadami sudů.

Druhé sklepení začíná maličko vybočovat: z hlubin se nese sténání mučených nešťastníků, tlumené osvětlení a bizarní drastické aranže navozují atmosféru hororu. Mnohé návštěvníky může zaujmout speciální nabídka – strávit noc na dně hladomorny.

Zámek Letovice, středověká mučírna

Středověká mučírna

Kristus, Husák a mandelinka bramborová

Bodrý průvodce na rozhraní malebného nádvoří a vchodu do bývalých obytných prostor ještě dodá poslední instrukce a poté začne kolotoč. Co místnost, to směs vysloužilých školních pomůcek, kýčovitých svatých obrázků či obskurních historických předmětů. Vše nainstalováno do absurdních kombinací.

Nábytek je očividně přinesený ze zaprášených kůlen a pravděpodobně také smetišť. Za rozvrzaným křídlem klavíru zírá unifikovaná fotografie Gustáva Husáka, obklopená svatozáří diplomů brigád socialistické práce, o kus dál soupeří instruktážní obraz vývoje mandelinky bramborové s kýčovitou alpskou krajinou.

Zámek Letovice. Meditační zákoutí, aneb vítejte v komunách šedesátých let

Meditační zákoutí aneb vítejte v komunách šedesátých let.

Ze stěn povrchově upravených nátěrem ve stylu "váleček" trčí svazky drátů, avšak přehlídka poškrábaných pianin, dekorovaných vypelichanými vycpaninami opeřenců dává chodbě punc ulítlé vznešenosti.

Chaotická přehlídka destrukce, prorostlé nesmírnou tvůrčí energií. Vše na pomezí gigantického vetešnictví, skládky, dadaismu i surrealismu. Kam se na letovické interiéry hrabe dílo jistého ředitele jedné naší velevýznamné galerie.

Zámek Letovice, detail krbu a fragmentů elektroinstalace

Detail krbu a fragmentů elektroinstalace

Zámek Letovice. Originální výstavní expozice

Originální výstavní expozice

Pomyslný vrchol se dostaví v nejvyšším patře: prostornému sálu vévodí rozměrný Kristus, kterému u nohou sekundují flekatá křesla.

O zvukovou kulisu se starají šustící igelitové výplně oken a křik ptactva kroužícího kolem zámecké vížky.

Zámek Letovice, útulný dětský pokojíček

Útulný dětský pokojíček

Zámek Letovice, přírodovědná pracovna

Přírodovědná pracovna

A pokud návštěvník správně následuje směrovky, tak ho z tohoto panoptika vyplivne točité schodiště přímo k výčepu načančané zámecké restaurace.

V přilehlém hospodářském objektu je možné jako bonus shlédnout expozici zemědělské techniky. Ta je pojata zcela identicky.

Zámek Letovice - sochařská výzdoba interiéru

Sochařská výzdoba interiéru

Letovice, zámecká knihovna – na pravé straně vidíte zdejší unikátní způsob umístění knih

Zámecká knihovna

Příležitost pro svatební noc

Před koncem prohlídky ale můžete spatřit i počátek vize, jakým směrem se pravděpodobně bude rekonstrukce zámku ubírat. Dvě síně se honosí čistě vymalovanými stěnami a vůní dřeva nových parket. Vedle nich leží i vyšperkovaná ložnice, kde můžou šťastné páry strávit svatební noc. V romantickém duchu, podobném ostatním zámkům.

Zámek Letovice, svatební ložnice

Svatební ložnice

Novému majiteli zámku se již podařilo zrekonstruovat kromě novomanželského apartmá, nádvoří, kaple a hladomorny i zámecké sklepy. V současné době také probíhá sbírka na záchranu památky. S dalším postupem obnovy začne pomaloučku mizet i nezvyklá a provizorní, nicméně jedinečná výzdoba. Pokud tedy chcete zažít originální atmosféru, kterou jinde na českých hradech a zámcích nenajdete, udělejte si do Letovic v údolí Svitavy výlet.

Zámek letovice

Hrad v Letovicích s největší pravděpodobností existoval již od poloviny 13. století, první písemná zmínka však pochází až z roku 1360 (někdy též 1366).

Poté, co ho zničili husité, byl přestavěný v duchu pozdní gotiky. Za pánů z Hardeka se změnil na renesanční zámek a rozšířil.

Poškodili ho Švédové, následně byl několikrát barokně upraven. Koncem 19. století, za Kálnokyů, byly provedeny drobnější pseudogotické změny, po roce 1945 sloužil jako byty a internát. Část areálu využívalo místní JZD.

Změna režimu nejprve zchátralou památku zasáhla restitučními spory, jejichž následkem byla vrácena hraběti Alexandru Kálnokymu. Tehdy ve spolupráci s Městem Letovice započaly první záchranné práce. V roce 2004 prodal hrabě Kálnoky zámek současnému majiteli – Bohumilu Vavříčkovi.

Jak se tam dostat
Letovice leží u železničního tahu Praha - Česká Třebová – Brno a na hlavní silniční komunikaci Svitavy – Brno.
Vstupné: dospělí 60 kč, děti 40 Kč
Více na: www.zamekletovice.cz

Zdroj: Mapy © PLANstudio