Letecká přeprava je čím dál oblíbenější a nebojíme si ani připlatit za pohodlí.

Letecká přeprava je čím dál oblíbenější a nebojíme si ani připlatit za pohodlí. | foto: AP

Jak létají Češi. Letenka za 300 tisíc a cesty kolem světa

  • 16
Kolik jste ochotni zaplatit za letenku na vysněnou dovolenou či pracovní cestu? Český rekord za poslední půlrok drží letenka za bezmála tři sta tisíc korun. Nejkomplikovanější letenky si pak kupují lidé, kteří cestují kolem světa. Tyto trasy jsou oblíbené především mezi seniory.

Nejdražší letenkou za poslední rok, který si koupil zákazník v Česku, je lístek do First Class z Los Angeles do Prahy. Zákazníka vyšel celkem na 293 701 Kč. „To je ale spíše výjimečná záležitost,“ říká ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Běžně se však prodávají letenky do první třídy s odletem z Prahy za ceny do 150 000 Kč za zpáteční letenku. Nejčastější destinací jsou v tomto případě Maledivy, Thajsko nebo Mauritius.

Cesta kolem světa jako splněný sen

Ze statistik za posledních 12 měsíců také vyplývá, že vzrůstá počet cestujících, kteří jsou ochotni si za pohodlí a služby připlatit.

Letenka za 300 tisíc

I když cena vypadá na let super třídou do exotického města, ve skutečnosti se jednalo o „obyčejný“ let do Los Angeles s Lufthansou „standardní“ první třídou. Tolik tento typ letenky mezi LA a Prahou prostě stojí - v závislosti na termínu i víc.

Catering:
Co se jídla týče, vše je v ceně. Cestující si může dát třeba kaviár. Menu připravují kuchaři z podniků s michelinskou hvězdou (včetně regionálních specialit podle místa odletu). K dispozici je vinný lístek, o který se stará sommelier, nechybí ani karafy se třemi druhy vody.

Pohodlí:
Samozřejmostí je lůžková úprava, video a audio technika, telefon a internet. Ve First Class Lounge je navíc také možné využít koupelnu se sprchou i vanou, postel, knihovnu, lázeňskou a wellness část, dokonce je tu i žehlicí služba.

Asistence:
V ceně jsou standardně tři zavazadla. Cestující má rovněž k ruce osobního asistenta, který mu pomůže s odbavením, přestupem i vyzvednutím zavazadel. Pokud letadlo nestojí u brány, bývá zajištěn i převoz limuzínou.

„Valná většina, přes 94 procent pasažérů, sice pořád cestuje v ekonomické třídě, ve srovnání s rokem 2015 jich přeci jenom nepatrně ubylo. V byznys a první třídě množství narostlo o několik desetin procenta,“ dodává Trejbal.

Ne každý ovšem létá z bodu A do bodu B. Mezi nejkomplikovanější letenky vůbec patří ty, které si lidé kupují na cestu kolem světa. Takové „výlety“ jsou oblíbené zejména mezi seniory, kteří si tak plní sen. Často se také jedná o svatební cestu čerstvých novomanželů. Běžně mívá podobná trasa okolo osmi zastávek a několik přestupních bodů.

Jen letos prodala Letuška.cz letenky do celkem 1 267 destinací. Nejčastější přitom byla Praha, která je cílem nejen pro Čechy žijící v zahraničí, ale také pro zahraniční hosty, obchodníky a návštěvníky kongresů.

Evropa, exotika i Island

Létání po světě je prostě trend a Češi nejsou pozadu. Nejčastěji létáme do Londýna, Paříže, Bruselu a Amsterdamu, zájem je také o Moskvu, Tel Aviv, Barcelonu a Lisabon.

Z dálkových destinací je pak velmi populární Dubaj, Hanoj, New York nebo Bangkok. Skokany roku se staly chorvatský Split a bulharský Burgas.

Nelákají však jen evropské metropole a blízká či vzdálená exotika – Češi jeví stále větší zájem například o islandský Reykjavík. Napomáhá tomu mimo jiné i nižší průměrná cena letenek, která klesla z 9 145 na 6 250 korun.

„Protože na Island přibudou letos v létě ještě dvě nové přímé linky, dá se předpokládat, že ceny letenek ještě klesnou a dále vzroste i návštěvnost,“ vysvětluje Josef Trejbal. V centru pozornosti Čechů začíná být také Střední Amerika. Dlouhodobě je na vzestupu především hlavní město státu Panama nebo venezuelský Caracas.

Letušky rozdávají prvotřídní čokoládové bonbóny.
Ovládací pultík mého trůnu má tolik tlačítek, až mě napadne, jestli jimi taky...

Komfortnější cestování zahrnuje také prvotřídní jídlo po celou cestu i spoustu technických vymožeností.

Proč se Češi tak rozlétali?

Lákají je především levnější letenky. Ty má na svědomí hlavně sílící konkurence mezi aerolinkami, zejména na nejvytíženějších trasách, která tlačí ceny dolů. „Průměrná cena letenky klesla pod 9 500 korun, tedy asi o 10 % oproti loňsku,“ potvrzuje Josef Trejbal.

Stále dostupnějšímu cestování na palubách letadel napomáhá také posilující koruna, nízká cena ropy a velká kapacita míst, která se bude ještě navyšovat – kupříkladu i proto, že teď v srpnu vstupuje na český trh nový dopravce Qatar Airways.

Nakupujte letenky chytře

Pokud nechcete za lístek do letadla utratit majlant, zbytečně neotálejte. Obecně platí, že čím dál nebo v čím frekventovanějším období se chystáte letět, tím dříve je třeba shánět letenky.

„Akce na letenky spouštíme s leteckými společnostmi většinou šest až osm týdnů před odletem, u nízkonákladových společností zhruba čtyři týdny do odletu, ale nemusí to být pravidlem,“ vysvětluje Trejbal.

Záleží také na tom, jestli upřednostňujete ekonomickou třídu, nebo si raději připlatíte za pohodlí. Nejdříve jsou samozřejmě pryč ty nejlevnější letenky.

U pravidelných letů mohou místa na poslední chvíli zdražovat, ale například u charterových letů se doprodává volná kapacita v letadle, a to je pak šance ulovit levnou letenku i na poslední chvíli.

Podle Trejbala se také vyplatí kupovat letenky na nová spojení, která jsou právě vložená do rezervačních systémů. V takovém případě chce aerolinka zaplnit prázdná letadla za jakékoliv ceny,

Někdy může být výhodné letenky nejprve pouze rezervovat a nákup potvrdit teprve tehdy, když budete mít jistotu, že určitě poletíte. U nízkonákladových přepravců ale předběžná rezervace není možná a tyto aerolinky zpravidla neumožňují ani storno či přebookování již zakoupené letenky. I to je daň za nižší cenu.

Na cesty s chlupáčem i „mrtvolou“

Do cílových destinací samozřejmě často míří se svými pány i jejich čtyřnozí miláčci. Nejčastěji se podle Trejbala přepravují psi a kočky. „Kromě běžných malých zvířecích miláčků, kteří mohou cestovat dokonce na palubě letadla, se poslední dobou setkáváme s požadavky i na převoz činčil nebo třeba ptáků,“ říká Trejbal. Větší zvířata, například psi, nejčastěji cestují v zavazadlovém prostoru.

GIGANT. Airbus A380 dokážou odbavit jen vybraná světová letiště - pražská...

„Přepravujeme i předměty pro sportovní účely, a to včetně ,mrtvol ́, jak se slangově nazývá vak s asi 30 hokejkami, který opravdu vypadá jako fusak s mrtvým tělem,“ dodává Trejbal. Kromě hokejek si sebou berou sportovci a jejich týmy také kupříkladu masážní lehátka, brusky na brusle, skokanské tyče, závodní či sportovní zbraně nebo kajaky.

Letecky transportovat se dá opravdu téměř cokoliv. „V jednom případě jsme řešili převoz spermatu z Ruska do Prahy. Převážela jej žena vojáka, který byl dlouhodobě v Rusku,“ říká Josef Trejbal.

Vzpomíná si i na jednu originální reklamaci. Nedávno prý jedna dáma stornovala letenku, protože slyšela, že na jejím cílovém letišti jsou dlouhé nehty brány jako zbraň, a ona odmítá jejich ostříhání.

Oblíbené destinace

podle počtu vyhledávání

1. Praha - 15 788 072
2. Split - 1 627 348
3. Budapešť - 1 074 951
4. Londýn - 934 537
5. Dubrovník - 761 293
6. Barcelona - 686 692
7. Záhřeb - 629 243
8. Bangkok - 596 031
9. Řím - 589 012
10. Paříž - 587 565
11. New York - 575 237
12. Amsterdam - 503 780
13. Karlovy Vary - 441 906
14. Miami - 424 844
15. Los Angeles - 410 044

údaje za posledních 12 měsíců, zdroj: letuška.cz

,