Oregonské pobřeží je královstvím mostů

  17:38aktualizováno  17:38
Pobřeží Oregonu sice není tak známé a navštěvované jako kalifornské, rozhodně však stojí za podívání. Díky většímu množství srážek je tato oblast mnohem bohatší na vegetaci. Oproti vyprahlým kalifornským břehům je prakticky celé oregonské pobřeží zelené. A hlavně - je tady tolik krásných mostů, že je nestihnete fotit!
Na rozdíl od slavné Pacific Coast Highway - silnice č. 1, táhnoucí se od Los Angeles ještě stovky kilometrů nad San Francisko podél azurově modrých, sluncem zalitých vln Pacifiku -  je oregonská pobřežní “Stojednička” jiná: zachmuřenější, melancholičtější, nepřístupnější.

Povětšinou vede vysoko nad divokým kamenitým pobřežím, bičovaným příbojem nebo zpovzdálí shlíží na opuštěné pláže, lemované ocelově šedou hladinou oceánu.

Oproti Kalifornii je v Oregonu větší množství srážek a oblast má tedy bohatší vegetací. Při pohledu do silniční mapy zjistíte, že oproti vyprahlé Kalifornii je prakticky celé oregonské pobřeží zelené - lemuje ho jeden státní park za druhým.

Moře mostů v Oregonu
Jsou zde také četné rybářské osady, vesnice a městečka, soustředěná většinou kolem ústí řek, vlévajících se do Pacifiku. Díky jim tu stojí velké množství mostů, jimiž je oregonská pobřežní silnice charakteristická. Velice jsem si je oblíbil. Dva stejné mosty tu nenajdete.

Napřed jsem si je poctivě fotil, ale po nějaké době jsem to vzdal, bylo jich příliš mnoho - od zeleně natřených ocelových konstrukcí s oblouky nad vozovkou přes tradiční obloukové mosty až po moderní betonové stavby na úzkých nosnících. A všechny působí elegantně.

Pobřeží Oregonu: velryby, tuleni a motokáry

Slavná Oregonská štreka
Oregonské pobřeží bylo konečnou zastávkou na slavné Oregon Trail, Oregonské štrece, táhnoucí se přes tři tisíce kilometrů od města Independence ve státě Missouri až k řece Columbia.

Po této cestě, která tvoří hranici mezi Oregonem a Washingtonem, táhly před více než stoletím vozy amerických průkopníků, směřujících na západ za lepším živobytím. Cesta tehdy trvala čtyři až šest měsíců a byla plná útrap a nejrůznějšího nebezpečí.

Některé její úseky už dlouho předtím používali místní Indiáni a lovci kožešin, ale pro americkou veřejnost tyto oblasti objevila až počátkem 19. století výprava slavných badatelů Lewise a Clarka.

Ti se z pověření tehdejšího prezidenta Thomase Jeffersona vydali prozkoumat americký Severozápad. Vzhledem k průchodu indiánským územím s sebou výprava měla šošonskou tlumočnici, jejíž přítomnost nejednou pomohla přesvědčit nedůvěřivé Indiány o přátelských úmyslech expedice. Občas prý měla plné ruce práce, jako v situaci, kdy Lewis chtěl na Šošony udělat dojem a začal na ně v jejich jazyce omylem volat: “Jsem váš nepřítel!”

Z kalifornské strany je prvním oregonským městem Brookings, navštěvované hlavně pro své parky a pláže, které patří mezi nejčistší ve státě.  Tato oblast je navíc známá coby "banánová zóna" díky svému mírnému klimatu. Bývá zde příjemně i v lednu.

Byla polovina dubna a já jsem spal v autě na jednom z odpočivadel pro motoristy (známé Rest Areas) hned za městem. Musím říci, že ač ve dne jsou všichni rangeři, strážci parku, i policisté ti nejpříjemnější a nejochotnější lidé na světě, v noci vůbec nevidí rádi, když se jim v okrsku někdo potlouká nebo jen spí na veřejném prostranství. I kdyby to bylo ve vlastním autě.

Tyto situace jsem zažil prakticky všude na území kontinentálních USA.  Aljaška a Havaj jsou tradičně tolerantnější, možná díky pohodovějšímu obyvatelstvu. Amerika se prostě bojí a asi není divu.       

Pobřeží jižně od Newportu

Pobřeží jižně od Newportu

Autor:

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

Další z rubriky

Na konci roku chtějí Češi do Paříže, Londýna nebo za teplem do Dubaje

Vánoční Paříž je letos nejoblíbenější destinací Čechů

Kam nejraději lítají Češi na konci roku? Nejčastějšími destinacemi v období Vánoc a Nového roku je Paříž, Londýn,...

Kapské město: v dokonalé přírodě se snoubí slumy s evropským luxusem

Kapské město

Jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších měst světa najdeme na samém jihu Afriky. Málokterá metropole se může...

Nejezte labutě a nesvlékejte se v horách! Bizarní zákony ve světě

Krmení labutí

Zákaz žvýkání či provozování orálního sexu mezi homosexuály. Zapovězená jízda na kole bez toho, aby se nohy dotýkaly...

Najdete na iDNES.cz