Oprava Karlova mostu se zdrží

  18:38aktualizováno  18:38
Jedna z nejvýznamnějších pražských památek, Karlův most, se letos velké opravy nedočká. Po odstoupení Jana Kasla z čela radnice totiž jeho nástupce vidí věci jinak. První etapa rekonstrukce by nicméně měla začít v polovině července.

Exprimátor Jan Kasl byl horlivým zastáncem rekonstrukce Karlova mostu a zároveň také iniciátorem veřejné sbírky, která by měla pomoci financovat tuto středověkou památku.

Odmítnutý dar České pojišťovny
Po Kaslově rezignaci je rekonstrukce gotického mostu nejistá. Pražští radní nyní odmítli milionový příspěvek od Nadačního fondu, který na rekonstrukci prvořadé památky založila Česká pojišťovna.

Fond se nabídl financovat doplňující průzkumy stavu mostu nejnovějšími radarovými a tomografickými metodami, které na mostě začaly minulý týden.

Proč magistrát dar odmítl, se ředitel fondu Filip Hrnčíř zatím může jen dohadovat. Oficiální důvod odmítnutí zatím nemá. "Zřejmě vůči nám nechtějí mít žádné závazky. Měli bychom totiž mnohem silnější pozici, pokud by se zase někde zbytečně proinvestovalo tři sta tisíc a my bychom protestovali," míní Hrnčíř.

Náměstek primátora Petr Švec si však nevzpomíná, že by rada zamítla jakýkoli finanční dar. "Asistentka bývalého primátora má nyní za úkol zpracovat veškeré podklady, abychom rozhodli, jak dále naložit se sbírkou na most," řekl Švec. Peníze na opravu Karlova mostu mohlo město získat i z Evropské unie, ale podle Aleny Bechtoldové - asistentky bývalého primátora Kasla - je tato možnost nyní nejistá.

"Banka Evropské unie hledala památkový objekt pro financování grantového projektu a jednání o Karlově mostě měla začít těsně před odstoupením pana primátora. Pokud by jednání dopadla dobře, mohla být oprava mostu průhledně zajištěna. Nyní není jisté nic," uvedla Bechtoldová.

První etapa rekonstrukce v červenci
Město zatím na rekonstrukci vyčlenilo z vlastního rozpočtu pětapadesát milionů korun. První etapa prací musí podle platného stavebního povolení začít do poloviny července.

"Právě nyní děláme výběrové řízení na dodavatele. Ten začne s opravou schodů do Saské ulice a k hotelu U Tří pštrosů, u něhož se opraví také opěrná zídka," řekl mluvčí Technické správy komunikací Libor Sosnovec.

Podle Sosnovce dodavatel zatím kvůli nevyjasněnému rozsahu opravy do mostní konstrukce vůbec nezasáhne. Do konce měsíce by také měly skončit doplňující průzkumy. Jejich úkolem je mimo jiné zjistit, jaký je stav a ukotvení železobetonové desky uvnitř mostu. Právě ona a její současný stav jsou totiž předmětem sporu odborníků.

Karlův most

Autoři: ,


Nejčtenější

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...



Proč Mars? Lidé by jednou mohli osídlit Špicberky, říká český polárník

Biolog Josef Elster je šéfem špicberského Centra polární ekologie...

Na Špicberky se biolog Josef Elster vrací už třicet let. „Studuji tu nástup života po odlednění. Má to dost společného...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Jak fotit podzim. Mlha a nízké slunce umí čarovat, naučte se to taky

Foťte proti slunci a najděte si takovou pozici, kdy je slunce ideálně zakryto...

Podzim patří k fotograficky nejvděčnějším ročním obdobím. Zejména krajináře láká k výpadům do terénu vybarvené listí,...

Další z rubriky

Nejnavštěvovanějším městem světa je Bangkok, Praha spadla na 26. místo

Turisté na prohlídce Královského paláce v Bangkoku.

Praha byla loni 26. nejnavštěvovanějším městem na světě. Meziročně si na žebříčku pohoršila o šest pozic. Vyplývá to ze...

Zaniklé tratě v Česku. Podkováňka se proplétala hlubokým údolím

Lokomotiva BS 200 při zkouškách na trati Skalsko - Chotětov. 50.4008883N,...

Ve dvanáctém díle seriálu Zaniklé tratě zamíříme na sever středních Čech, do okolí Mladé Boleslavi. Podíváme se na...

Nestárnoucí klenoty Nízkého Jeseníku. Pět zaručených tipů na víkend

Pasecký vodopád

Drsné náhorní pláně Nízkého Jeseníku skýtají na rozlehlém území nepřeberné množství úžasných míst, která nemají nikde...



Najdete na iDNES.cz