Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Omšelá okázalost královských Versailles

aktualizováno 
- "Návštěvníci procházející obrovským zámkem či rozlehlými zahradami určitě pochopí, proč bylo toto místo pýchou krále Slunce," píše se o Versailles v jednom z průvodců. Ano, návštěvník jistě pochopí, ale ve vytržení být zrovna nemusí. Proč? Versailles jsou místo skutečně proslavené, místo nesmírně zajímavé, místo, které stojí za návštěvu. Ale může být i místem určitého zklamání.

Okázalost zámku i přilehlých staveb a zahrad je fascinující, jenže udržování tak velkého sídla stojí mnoho peněz a těch se zjevně nedostává. Parky by proto potřebovaly ještě pečlivější ruku zahradníků, budovy by potřebovaly ještě více lesku a interiér nesrší takovým bohatstvím, jaké by se zde dalo očekávat. I s dávkou velké tolerance se proto dá říci, že Versailles jsou sice okázalá, ale i trochu omšelá.
Velkým zklamáním může být pro turistu i to, že zajímavé fontány v zahradách jsou v provozu jenom v některých hodinách. Pokud se do nich návštěvník netrefí, je rázem připraven o jedno z kouzel Versailles.
Zámek a okolí začal budovat Ludvík XIV. v roce 1668, kdy se rozhodl přestavět otcův lovecký zámeček na největší palác Evropy.
Z vnitřních místností jsou nejzajímavější soukromé pokoje krále a královny. Vyvrcholením prohlídky bývá návštěva Zrcadlového sálu se 17 ohromnými zrcadly odrážejícími vysoká klenutá okna.
Venkovní zahrady zaujmou především svým symetrickým uspořádáním. V parku jsou i další dva menší zámečky - Malý a Velký Trianon.

JAK SE TAM DOSTAT:
Z Paříže je do blízkých Versailles nejlepší jet vlakem, kde jsou dvě nádraží, z nich po dobře označených ulicích dojdete za několik minut k zámku. Cesta i s přestupem z metra stojí kolem 15 franků. Vlaky jezdí téměř každých 15 minut po celý den.

VSTUPNÉ:
Nejlepší je koupě kombinované vstupenky za 70 franků, na niž máte možnost vstoupit do několika oddělených částí zámku. V některých částech má mládež do 18 let vstup zdarma, jinde se slevou. Do zahrad je vstup zdarma.

KDY JE OTEVŘENO:
V květnu až září od 9,00 do 18,30 (poslední prohlídka 30 minut před zavřením), v říjnu až dubnu je otevírací doba o hodinu kratší. Zavírací den je pondělí. Každý návštěvník obdrží naslouchátko ve zvoleném jazyce (francouzština, angličtina, němčina, atd.) a uslyší velmi podrobný výklad.

INFORMACE:
Přímo v zámku na telefonu 00331/30847400. Na místě je možné zakoupit různé publikace.Témata: Francie, Paříž, Vlak

Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Jak vidět Neapol a nezemřít. Návod na dovolenou po italsku

Amalfinská riviéra. Pohled na Positano

Báječné moře, nádherné scenérie, světově proslulé vykopávky, slavné ostrovy i trocha jižní dekadence, to všechno...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz