Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda v Turíně? To není dobrý nápad

  10:34aktualizováno  10:34
Na každém nároží piemontského města Turína vlaje olympijský prapor s pěti propojenými kruhy. Křičí z něj nápisy: „Vítejte v Turíně! Tady žije vášeň!“ Skutečně. Svižným krokem si pod olympijskou reklamou vykračují houfy chlapíků ke stadionu. Mají na sobě černo-bílé barvy. Barvy Juventusu, fotbalového klubu, který má právě před zápasem s mužstvem AC Parma. A to je přece velká událost. Že to se zimní olympiádou nemá nic společného?

ZOH TURÍN 2006
AKTUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ ...zde

Zimní olympiáda ve stínu ligového fotbalu
Nu, nemá. Ale přesně tak to je. Italové opravdu žijí vášní. Fotbalovou vášní. Nikoli tou olympijskou. "Nedivte se, fotbal zajímá Italy určitě víc než olympiáda," vysvětluje dva dny před začátkem her Michele, jeden z mnoha pořadatelských dobrovolníků.

"Zimní olympiáda u nás, to podle mě není zas tak dobrý nápad. To letní olympiáda by byl tahák, o tom jsem přesvědčený. Už kvůli fotbalu."

Koneckonců i Češi mohou být fotbalu vděční. V Turíně stačí říct, že jste krajany fotbalisty Pavla Nedvěda, a máte vyhráno. Hvězda Juventusu funguje jako magické zaklínadlo.

PIAZZA CONSOLATA

Náměstí, na kterém stojí nejobdivovanější turínský chrám. Na jeho místě byla stavba z 11. století zasvěcená svatému Ondřejovi. Z ní zbyly pouze fragmenty, například zvonice z červených cihel. Fasáda s prvky neoklasicismu byla přidána v 19. století.

"Pokud jste Češi jako Grande Paolo, pak vás taxikář vezme skoro zadarmo," vypráví se smíchem Jiří Kynos, ekonom české olympijské mise. To při vyslovení jmen Janda, Neumannová, Valenta rozhodně neuspějete.

Ne že by obyvatelé města nebrali olympiádu na vědomí. Ulicemi se toulá hodně dobrovolníků, jako je Michele. Když vypadáte jako cizinec v potížích, ochotné pomoci se jistě dočkáte. Na tom si Turíňané opravdu zakládají. Taky se rádi smějí.

Už proslulý je neodolatelný úsměv v situaci, když něco nefunguje, jak by mělo. Dočkáte se ho často. Zvyknete si a vlastně se na ty milé lidi ani nemůžete zlobit.

"Oni už jsou takoví. V zimě nepracují a v létě tančí," žertuje masér českého hokejového týmu Pavel Vlašic.

PIAZZA CASTELLO

Historické turínské náměstí, srdce města. Svou slávu započalo v 70. letech 16. století. Jednou z dominant je Palazzo Madama na jižní straně. Budova s krásnou barokní fasádou, která však v sobě spojuje hned několik architektonických stylů.

Město se kvůli hrám pustilo do oprav
Ale pozor - i když se to třeba nezdá, místní olympiádě věnovali dost píle. Dřív zašedlé a nezajímavé místo procitlo. Kvůli olympiádě se celé rozkopalo, včetně náměstí San Carlo, které prozřelo ve své staré barokní kráse a už nebude do budoucna parkovištěm pro automobily.

"Turíňané měli z tak velké akce strach. Hodně se do toho investovalo, přebudovávala se doprava. Dost lidem se to nelíbilo. Až teď pomalu začínají chápat, že olympiáda je ohromný vklad do budoucnosti země," říká dobrovolník Michele. Italové sami přiznávají: Snad budeme mít víc hotelů a méně skládek.

LINGOTTO

Dříve nevzhledná tovární čtvrť proslulé značky Fiat. Najdete ji na jih od centra. Nyní je v ní třeba automobilové muzeum. Nedaleko leží ledová aréna Palavela, kde během olympiády mají své centrum rychlobruslaři a krasobruslaři.

"Olympijské hry jsou důležité," tvrdí starosta Sergio Chiamparino. "Ale důležité je i to, co po nich přijde. Až olympiáda skončí, budeme moci nové stavby využít jako sportovní a hudební amfiteátry, přibudou i nové koleje a byty."

Olympijské vlajky zakrývají nedodělky
Vlajky a plachty s olympijskými kruhy se často snaží zakrýt, co se už nestihlo poklidit. Leckdy marně. Někdy je navíc nedostatek až příliš patrný. Jako když se z Turína vyrazí za dalšími disciplínami do hor.

Do Sestriere je to 94 kilometrů. Zprvu po pohodlné dálnici, poté po klikatících se silničkách mezi masivy. Žaludek se z toho svírá, kolony aut se navíc pohybují jen velmi pomalu. Krajnice bývá nezpevněná, na vozovce díry.

VIA ROMA

Nejlepší ulice na nákupy. Vede na Piazza San Carlo, hojně navštěvované náměstí vybudované v 17. století Carlem di Castellamonte. Najdete tu spoustu malebných kaváren a taky muzeí.

"Už na začátku 90. let, když Sestriere kandidovalo na mistrovství světa sjezdařů, jsme jim doporučovali s touhle silnicí něco provést. Ale dodnes se nestalo nic," kroutí hlavou šéf českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Přitom mezi Turínem a horami pendluje 1000 autobusů, 600 minivanů, 3000 aut a 40 vlaků. Očekává se milion diváků. Ohromná zátěž.

Místní olympiáda bude zkrátka asi jako ta úterní jízda autobusem ze sportovního centra v Lingottu do novinářské vesnice v Mortaře.

Splašená a potřeštěná. Plná bodrého vtipkování řidiče. Okázale hlasitá, s troubícím klaksonem a mizernou diskotékovou muzikou puštěnou na plné pecky. Zběsile kvapící, neohlížející se na hluboké výmoly na cestě. Ignorující zírajícího policajta při projíždění na červenou. Hlavně když se nakonec dojede. A ono se dojede.

DOMINANTA Pozadí města, kde se vyrábí italský automobil Fiat, vytvářejí vrcholky Alp, kde se uskuteční většina ze soutěží letošních olympijských her.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Najdete na iDNES.cz