Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda v Turíně? To není dobrý nápad

  10:34aktualizováno  10:34
Na každém nároží piemontského města Turína vlaje olympijský prapor s pěti propojenými kruhy. Křičí z něj nápisy: „Vítejte v Turíně! Tady žije vášeň!“ Skutečně. Svižným krokem si pod olympijskou reklamou vykračují houfy chlapíků ke stadionu. Mají na sobě černo-bílé barvy. Barvy Juventusu, fotbalového klubu, který má právě před zápasem s mužstvem AC Parma. A to je přece velká událost. Že to se zimní olympiádou nemá nic společného?

ZOH TURÍN 2006
AKTUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ ...zde

Zimní olympiáda ve stínu ligového fotbalu
Nu, nemá. Ale přesně tak to je. Italové opravdu žijí vášní. Fotbalovou vášní. Nikoli tou olympijskou. "Nedivte se, fotbal zajímá Italy určitě víc než olympiáda," vysvětluje dva dny před začátkem her Michele, jeden z mnoha pořadatelských dobrovolníků.

"Zimní olympiáda u nás, to podle mě není zas tak dobrý nápad. To letní olympiáda by byl tahák, o tom jsem přesvědčený. Už kvůli fotbalu."

Koneckonců i Češi mohou být fotbalu vděční. V Turíně stačí říct, že jste krajany fotbalisty Pavla Nedvěda, a máte vyhráno. Hvězda Juventusu funguje jako magické zaklínadlo.

PIAZZA CONSOLATA

Náměstí, na kterém stojí nejobdivovanější turínský chrám. Na jeho místě byla stavba z 11. století zasvěcená svatému Ondřejovi. Z ní zbyly pouze fragmenty, například zvonice z červených cihel. Fasáda s prvky neoklasicismu byla přidána v 19. století.

"Pokud jste Češi jako Grande Paolo, pak vás taxikář vezme skoro zadarmo," vypráví se smíchem Jiří Kynos, ekonom české olympijské mise. To při vyslovení jmen Janda, Neumannová, Valenta rozhodně neuspějete.

Ne že by obyvatelé města nebrali olympiádu na vědomí. Ulicemi se toulá hodně dobrovolníků, jako je Michele. Když vypadáte jako cizinec v potížích, ochotné pomoci se jistě dočkáte. Na tom si Turíňané opravdu zakládají. Taky se rádi smějí.

Už proslulý je neodolatelný úsměv v situaci, když něco nefunguje, jak by mělo. Dočkáte se ho často. Zvyknete si a vlastně se na ty milé lidi ani nemůžete zlobit.

"Oni už jsou takoví. V zimě nepracují a v létě tančí," žertuje masér českého hokejového týmu Pavel Vlašic.

PIAZZA CASTELLO

Historické turínské náměstí, srdce města. Svou slávu započalo v 70. letech 16. století. Jednou z dominant je Palazzo Madama na jižní straně. Budova s krásnou barokní fasádou, která však v sobě spojuje hned několik architektonických stylů.

Město se kvůli hrám pustilo do oprav
Ale pozor - i když se to třeba nezdá, místní olympiádě věnovali dost píle. Dřív zašedlé a nezajímavé místo procitlo. Kvůli olympiádě se celé rozkopalo, včetně náměstí San Carlo, které prozřelo ve své staré barokní kráse a už nebude do budoucna parkovištěm pro automobily.

"Turíňané měli z tak velké akce strach. Hodně se do toho investovalo, přebudovávala se doprava. Dost lidem se to nelíbilo. Až teď pomalu začínají chápat, že olympiáda je ohromný vklad do budoucnosti země," říká dobrovolník Michele. Italové sami přiznávají: Snad budeme mít víc hotelů a méně skládek.

LINGOTTO

Dříve nevzhledná tovární čtvrť proslulé značky Fiat. Najdete ji na jih od centra. Nyní je v ní třeba automobilové muzeum. Nedaleko leží ledová aréna Palavela, kde během olympiády mají své centrum rychlobruslaři a krasobruslaři.

"Olympijské hry jsou důležité," tvrdí starosta Sergio Chiamparino. "Ale důležité je i to, co po nich přijde. Až olympiáda skončí, budeme moci nové stavby využít jako sportovní a hudební amfiteátry, přibudou i nové koleje a byty."

Olympijské vlajky zakrývají nedodělky
Vlajky a plachty s olympijskými kruhy se často snaží zakrýt, co se už nestihlo poklidit. Leckdy marně. Někdy je navíc nedostatek až příliš patrný. Jako když se z Turína vyrazí za dalšími disciplínami do hor.

Do Sestriere je to 94 kilometrů. Zprvu po pohodlné dálnici, poté po klikatících se silničkách mezi masivy. Žaludek se z toho svírá, kolony aut se navíc pohybují jen velmi pomalu. Krajnice bývá nezpevněná, na vozovce díry.

VIA ROMA

Nejlepší ulice na nákupy. Vede na Piazza San Carlo, hojně navštěvované náměstí vybudované v 17. století Carlem di Castellamonte. Najdete tu spoustu malebných kaváren a taky muzeí.

"Už na začátku 90. let, když Sestriere kandidovalo na mistrovství světa sjezdařů, jsme jim doporučovali s touhle silnicí něco provést. Ale dodnes se nestalo nic," kroutí hlavou šéf českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Přitom mezi Turínem a horami pendluje 1000 autobusů, 600 minivanů, 3000 aut a 40 vlaků. Očekává se milion diváků. Ohromná zátěž.

Místní olympiáda bude zkrátka asi jako ta úterní jízda autobusem ze sportovního centra v Lingottu do novinářské vesnice v Mortaře.

Splašená a potřeštěná. Plná bodrého vtipkování řidiče. Okázale hlasitá, s troubícím klaksonem a mizernou diskotékovou muzikou puštěnou na plné pecky. Zběsile kvapící, neohlížející se na hluboké výmoly na cestě. Ignorující zírajícího policajta při projíždění na červenou. Hlavně když se nakonec dojede. A ono se dojede.

DOMINANTA Pozadí města, kde se vyrábí italský automobil Fiat, vytvářejí vrcholky Alp, kde se uskuteční většina ze soutěží letošních olympijských her.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Najdete na iDNES.cz