Oliva - základ evropské civilizace

  17:12aktualizováno  17:12
Nejlepší přítel člověka je prý pes; není ale sám, Řekové říkají to samé o olivách. Olivová ratolest je symbolem míru - věnce z ní uvité nosili vítězové olympijských her i vojevůdci. Olej z oliv opěvoval Homér jako tekuté zlato. V dlouhé éře zhruba od 5000 do 1400 let př.n.l. se pěstování oliv rozšířilo z Kréty do celého východního Středomoří.

Kréťané ostatně dodnes zkonzumují 30 kilo oliv na hlavu, zatímco na průměrného Řeka připadá pouze 16 kilogramů.

"Moje babička vždycky říkávala, že šest oliv dá člověku stejnou sílu jako hovězí steak," vypráví Anasthos Pangalos, majitel malé taverny.

Podle mytologie zasadila první olivovník bohyně Athéna na kamenité Akropoli a díky tomu se stala patronkou hlavního řeckého města. Zatím nejstarším nálezem. zkamenělého olivovníku - po 20 milionech let - se však pyšní italské Livorno.

Oliv si cenili od počátku vládcové - olej se používal při balzamování jejich těl, olivové ratolesti je doprovázely na poslední cestě a byly vnímány jako symbol božské síly - což doložil i jejich nález v Tutanchamónově hrobce. Není proto divu, že velký židovský král David si cenil této plodiny natolik, že háje olivovníků bedlivě hlídali vojáci.

Olivy léčí
Olivy opěvují nejen gurmáni pro aromatickou chuť, ale i lékaři a bylinkáři, kteří jim přičítají léčivé a omlazovací účinky. Nejspíš proto, že olivovník sám o sobě projevuje udivující životaschopnost - daří se mu i na jinak nehostinných a neúrodných místech a stále roste a plodí, i když horká léta vystřídají tuhé zimy.

Jejich pěstitelé však tvrdí, že nejlepší plody, z nichž se pak lisuje panenský olivový olej extra, dávají háje vysázené v blízkostí moře: Úroda je tu prý až o dvacet procent lepší.

Olivový olej pak představuje samostatnou kapitolu. Používal se také jako lék nebo léčivá mast - směsí oleje a citrónové vody se ošetřovaly popáleniny. Hippokrates například doporučoval olivový olej i na léčení cholery, svalových bolestí a vředů.

A nejen to - ve Středomoří se s ním i svítilo. Dodnes hraje například významnou roli při židovském svátku Chanuka, kdy osvětluje Menorah. Plamen z olivového oleje je ceněn jako čistý.

Španělky také ve středověku věřily, že olivová větévka v domácnosti posiluje manželovu věrnost a udržuje manželku v pozici paní domu. Cikáni si pak olivového oleje považovali jako prostředku pro udržení vysokého lesku vlasů.

"Její chuť je starší než maso; její chuť je starší než voda," tak opěvoval olivu básník. Jen málokterá plodina se může pyšnit takovým významem, takovými symboly. Přestože roste pouze v jedné části Evropy, rychle si získala oblibu na celém kontinentě. Stěží by se dala najít rostlina, která charakterizuje hloubku, kontinuitu i rozmanitost evropské civilizace. 

Autoři: ,


Témata: Řecko

Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz