Písek je nádherné město, kterým by byla škoda jen projet a nezastavit se. | foto: Profimedia.cz

Okruh kolem Písku: perla na každém kilometru

  • 12
Jihočeský Písek je sám o sobě natolik krásný, že by byla škoda ho na cyklotrase po jižních Čechách minout. Ovšem jeho okolí si v ničem nezadá. Zlatonosná řeka, malebné vesničky a krásné lesy.

Kliknutím na mapu si stáhněte trasu cyklovýletu

Kde v Písku začít jinde než na Kamenném mostě? Odstartujeme tedy naši vyjížďku na pravém břehu Otavy v centru středověkého města.

Tohle město stojí za podrobnou prohlídku! Vyšetříme si tedy čas před nebo po cyklistické túře, abychom z tohoto architektonického klenotu viděli co nejvíc.

Stačí krátký výčet Top 5: nejstarší kamenný most ve střední Evropě, starší než pražský Karlův most. Právě rekonstruovaná obrovská Sladovna. Obnovené parkány. Prácheňské muzeum na hradě, které je podle UNESCO jedno z nejlepších na světě. Historická elektrárna stále v chodu.

Po cestě okolo zlatonosné řeky Otavy vyjedeme z Písku po šotolinové cestě směrem na Havírky. Název se zachoval jako upomínka na těžbu zlata možná už od Keltů.

Když byly na začátku středověku vyrýžovány zlatonosné písky na mělčinách Otavy a jejích přítoků, vrhli se horníci do nitra země. Bylo to v době Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého. Z Písecka pochází jeho ekonomická moc, kterou využil k ovládnutí velké části tehdejší Evropy.

Pískem protéká řeka Otava, na které se kdysi rýžovalo zlato.

Polní asfaltkou přijíždíme do Nového Dvora, jednoho ze státních hřebčínů. O kus dál projíždíme městečkem Putim, kteroé tolik proslavila písnička Když jsem já šel tou Putimskou branou...

Když piaristé museli opustit Klatovy, přestěhovali spolu s řádovým gymnáziem také nápěv německé písně. Písečtí studenti ho otextovali po svém a nechali nám půvabné dílko. Putimská brána je sice zbořená, piaristé už dávno nevyučují, ale písnička se pořád zpívá.

Stále se střídají dobré polní a lesní cesty se silničkami, nemusíme zdolávat velká převýšení a můžeme obdivovat jednu malebnou jihočeskou vesničku za druhou. Přes Čížovou a Chrastiny se pomalu vracíme do Písku.

Také se vám zdají dubové, bukové a habrové lesy na Písecku krásné? Ony jsou také zdravé, dobře druhově poskládané, vzorně obhospodařované a pro cykloturisty je důležité, že v nich vede síť solidních lesních cest.

Schwarzenbergové a Lobkovicové si byli dobře vědomi, že tady mají zásobu nejkvalitnějšího dřeva pro voroplavbu. Když potom lesy částečně odkoupila města, nic se naštěstí nezměnilo a lesy jsou dodnes zachovalé.

Kamenný most v Písku je nejstarší ve střední Evropě.

Tipy z Písku

Určitě si prohlédněte nejstarší kamenný most ve střední Evropě a malebné jihočeské vesničky na trase.

Itinerář cesty

Odkud kam: okruh okolo Písku přes Putim a Čížovou
Délka: 56 km
Obtížnost: střední
Typ kola: trekkingové
Proč tam jet: Písek je nejzachovalejší a nejzajímavější středověké město v jižních Čechách.

Mapku s popisem trasy si stáhněte zde