Okřikl lyžaře, skončil v nemocnici

  12:39aktualizováno  12:39
Dva polští lyžaři v sobotu v Karlově na Bruntálsku surově napadli šedesátiletého muže a jeho dceru. Muž byl s několika zraněními převezen do rýmařovské nemocnice, jeho dcera byla zraněna lehce. Do nemocnice musel s tržnou ránou i muž, který se napadeným vydal na pomoc. Co se vlastně stalo?

Z výpovědi napadeného muže vyplývá, že dva polské lyžaře, jedoucí vlekem na svah, napomenul, aby se zařadili do stopy. Muži si na něj nahoře počkali, sekli jej do hlavy lyží a zkopali jej.

Dcera napadeného muže se otce snažila krýt, ale dostala ránu do ledvin. Podobně dopadl i muž, který oběma přiběhl na pomoc. "Má rozbitou hlavu a roztržené obočí. Skončil i se mnou v rýmařovské nemocnici," říká napadený lyžař.

Až když se k bitce seběhli další lidé a začali křičet, že zavolají policii, nechali násilníci muže ležet a zmizeli. "Nikdo neví, kam utekli. Byl to děsivý zážitek," říká zraněný muž, který si dva dny pobyl v rýmařovské nemocnici. Na hlavě má dvanácticentimetrovou hlubokou ránu od čela až skoro po temeno, utrpěl zlomeninu žebra a má pohmožděný bok.

"Najednou začali natahovat lano vleku a vyjíždět čtyři až pět metrů stranou ze stopy. Okřiknul jsem je, ať toho nechají a vrátí se do stopy." Odpovědí na napomenutí byly nadávky a něco v tom smyslu, že se nahoře ještě uvidí. "Když jsme s dcerou vyjeli nahoru, oba muži už měli sundané lyže," vypověděl zraněný učitel. Pak nabraly události rychlý spád. "Jeden z těch lyžařů vzal lyži a seknul mě s ní do hlavy jako s mačetou. Spadl jsem na zem a začali do mě v lyžákách kopat."

Možná by pomohla lyžařská "policie", myslí si Jiří Holec, lyžař a spolumajitel jednoho rekreačního střediska. Více ZDE.

"Lyžuji už desítky let. Od roku 1967 pořádám pro děti lyžařské kurzy, ale tolik bezohlednosti jako nyní jsem ještě na svazích nezažil," říká napadený muž, který se již v domácím léčení vzpamatovává z šoku. "Připadá mi, že na sjezdovkách je teď mezi lyžaři stále více agresivity a bezohlednosti. To dříve nebývalo."

Podobný názor má i vlekař z Bílé Jaroslav Vrzgula. "Nedávno tady kvůli opilým lyžařům zasahovala policie, ale agresivity přibývá zejména při jízdě na sjezdovkách," říká Jaroslav Vrzgula. Tvrdí, že s tím, jak jsou kvalitnější sjezdovky, přibývá také lyžařů, kteří jezdí tak, že jsou nebezpeční pro svoje okolí.

"Myslím, že speciální skupinou návštěvníků jsou Poláci. Jsou velmi svérázní, často i neomalení," říká Vrzgula. Protože však polští návštěvníci tvoří rozhodně nezanedbatelné procento hostů v Bílé, snaží se provozovatelé vleků s nimi vyjít. "Někdy musíme překousnout, když se chovají drzeji než domácí návštěvníci."

Nedávno museli vlekaři v Bílé čelit vzteku lyžařů, kteří se rozčílili kvůli výpadku proudu, jenž zastavil vleky. "Nezajímalo je, že za to nemůžeme, málem nám rozbili pokladny, chtěli vrátit své peníze."

Šéf Ski Alpinu Pustevny Jan Mikeska si nemyslí, že by mezi návštěvníky Pusteven přibývalo agresivity. "Je pravda, že lyžaři jezdí stále rychleji, ale s tím moc nenaděláme. Bitky ve frontách u vleků jako před deseti lety už nyní rozhodně neřešíme. Možná i proto, že letos fronty nebyly."

Vlekař z Morávky Robert Volný míní, že někteří lyžaři ohrožují své okolí. "Stává se, že i méně zdatný lyžař, který má špičkové vybavení, si připadá a zkouší jet jako král sjezdovek."

***Setkali jste se také s agresivitou na sjezdovkách? Čím si to vysvětlujete? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v diskuzi. Pokud máte obsáhlejší příhodu, pošlete nám ji ke zveřejnění na adresu: libuse.tomanova@idnes.cz

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

Skialpy vám dají svobodu. Ale bez respektu to nejde, říká horský vůdce

Gabo Adamec na Haute Route, slavné cestě mezi francouzským střediskem Chamonix...

Gabo Adamec je jedním z největších propagátorů skialpinismu u nás. V dobách, kdy v bývalém Československu chybělo...

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Za pár hodin po kolena sněhu. Rázovité lyžování pro pohodáře v Bulharsku

Turistické příručky slibují v Pamporovu až 270 slunečních dní, ale nedostatkem...

Bazény, sauny, lázně. A hromada sněhu pro lyžování. Hotelový komplex v bulharském Pamporovu byl sice postaven před...

Najdete na iDNES.cz