Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ohňostroje přílákaly desetitisíce lidí

  18:05aktualizováno  18:05
Brno - Poslední rachejtle dohasla, třídenní podívaná skončila. Ohromující ohňostroje na Kraví hoře, na brněnské přehradě a nad hradem Špilberk opět uvedly mnohé diváky v úžas. Zejména na brněnskou přehradu se v pátek vydaly desetitisíce lidí, zvědavých, jak vyzní rej světlic v kombinaci s odrazem ve vodní hladině. Podívejte se na fotogalerii z ohňostroje na brněnské přehradě.

BALONOVÉ ŽÁROVKY
Hned čtvrteční pětidílné představení Prométheův sen o létajícím ohni, které nad Kraví horou předvedlo Sdružení brněnských ohňostrůjců, mělo tuzemskou premiéru. "Při přípravě našeho programu jsme využili letité spolupráce s piloty horkovzdušných balonů Aviatik Brno," uvedla Klára Pospíšilová ze Sdružení brněnských ohňostrůjců.

Hlavním prvkem této noční ohňové show totiž bylo osm upoutaných horkovzdušných balonů, jejichž hořáky rozsvěcovaly kopule balonů. Hořáky se rozžínaly a zhášely v návaznosti na hudební doprovod, který zkomponoval brněnský hudebník a skladatel Zdeněk Kluka.

JISKRY NAD HLADINOU
V pátek byl na brněnské přehradě odpálen ohňostroj, jenž z Prahy přivezla společnost Flash Barrandov, která při natáčení filmů připravuje zvláštní efekty.

Důvodů, proč si organizátoři vybrali jako místo odpálení vodní plochu Brněnské přehrady, bylo víc. "Minulé ročníky festivalu Ignis Brunensis ukázaly, že lokalita Kraví hory je pro davy zájemců, kteří se přijdou podívat na ohňostroj, příliš těsná. Stávalo se, že mnoho diváků nevidělo. Proto jsme vytypovali přehradu, na jejíchž březích je pro zájemce místa dost," uvedl ředitel Flash Barrandov Jaroslav Štolba.

Druhý důvod, který hovořil pro volbu přehradní hladiny, byl odstup diváků, a tím i větší bezpečnost. "Na přehradě si můžeme dovolit odpálit efekty, které bychom uvnitř města z bezpečnostních důvodů nemohli použít," konstatoval Štolba. 

RACHEJTLE Z NĚMECKA
Třetí skupinou, která v Brně vystoupila, byla společnost Nico Lünig z německého Stuttgartu. Ta získala na brněnský festival povolení, aby mohla v sobotu na Špilberku výjimečně předvést i pyrotechnické efekty, které nejsou v tuzemsku schválené.

"Je takový zvyk, že zahraniční soubory mohou na přehlídkách ukázat svoji národní pyrotechniku," vysvětlil ředitel Štolba, jehož Flash Barrandov s německým partnerem často spolupracuje. Motivem německého čtrnáctiminutového vystoupení byla pocta renesančnímu umělci Michelangelovi.

Ohňostroj na brněnské přehradě

Ohňostroj na brněnské přehradě

Ohňostroj na brněnské přehradě

Ohňostroj na brněnské přehradě

Ohňostroj na brněnské přehradě

Autoři:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz