Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odkud teče voda do tří moří

  12:22aktualizováno  12:22
Výlet na Králický Sněžník, historické trojmezí Čech, Moravy a Kladska, začíná v osadě Horní Morava na Hanušovicku. Pro turisty hledající klid je to pravý terén. Celý den můžete chodit divokou přírodou posetou mohutnými balvany.

Je dobré mít s sebou zásobu jídla a pití, protože možnosti k občerstvení zde jsou jen minimální. Celodenní trasa je velmi náročná. Ujdeme 35 kilometrů a musíme zdolat převýšení přes devět set metrů.

Podél pohraničních pevností

Trasa začíná u železniční stanice ve Starém Městě pod Sněžníkem. Modrá značka nás rychle zavede mimo město. Polní cestou kolem pohraničních pevností stavěných před druhou světovou válkou na ochranu hranic před Němci dojdeme až do osady Stříbrnice.

Od kostela pokračujeme dál po žluté značce až k chatě Návrší. Přejdeme rokli, kterou teče potok Stříbrňák, a dojdeme až na rozcestí nad Adéliným pramenem. Vrátíme se na modrou značku, po které dojdeme až k rozcestí u Sněžné chaty. Dál pokračujeme po žluté naučné stezce kolem známé sošky slůněte k prameni řeky Moravy a dál až na vrchol Králického Sněžníku.

Na vrchol Králického Sněžníku

Místo si oblíbili umělci skupiny Pražská secese, kteří sem jezdili na chatu a měli jako svůj symbol slona. Proto zde v roce 1932 postavili pomník se slůnětem. Chata už několik desetiletí neexistuje. Nezachovala se ani kamenná rozhledna postavená na Králickém Sněžníku v roce 1899. Na vrcholu se však zachoval kamenný trojmezník označující hranice Království českého, Markrabství moravského a Hrabství kladského.

Z vrcholu Sněžníku je rozhled na celý hřeben Hrubého Jeseníku a na Orlické hory. Za dobré viditelnosti uvidíme i Beskydy, Krkonoše a Soví hory v Polsku.

Vracíme se opět po žluté k prameni Moravy a sošce slůněte až k rozcestí u Sněžné chaty. Od pramene Moravy se otvírá pohled do údolí, kterým se řeka klikatí. Od rozcestí dál sledujeme žlutou značku do údolí řeky Moravy až k myslivecké chatě Vilemína.

Nepřístupné jeskyně

Nedaleko jsou na levém břehu řeky Moravy jeskyně Tvarožné díry. Jsou částí ne zcela prozkoumaného jeskynního systému. Stěny pokrývá vápnitá bělavá hmota zvaná nickamínek, připomínající tvaroh. Odtud také jeskyně dostaly jméno. Vstup do podzemí není dovolen. Jeskyněmi protéká podzemní říčka, která je ramenem řeky Moravy.

Podél Moravy pokračujeme až na horní konec vesnice Velká Morava. Ještě před vesnicí je po levé straně v hoře Podbělka vchod do Patzeltovy jeskyně. Objevil ji v roce 1864 lesní příručí Gregor Patzelt, který se do ní doslova propadl. Rovněž Patzeltova jeskyně není volně přístupná.

Z Velké Moravy pokračujeme po modré značce do vesnice Dolní Morava a dál po modré až na rozcestí Pod Klepým. Poláci vrch Klepý nazývají Trójmorski Wierch. Na jeho jižním svahu se totiž nachází rozvodí tří moří: Severního, Baltského a Černého. Po červené značce pokračujeme až k nádraží v Prostřední Lipce. Kolem dalších pohraničních pevností dorazíme do města Králíky.Autor: www.fotobanka.cz/Aleš Matějíček

 

KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK. Na vrcholu hory se scházejí tři historické hranice - Čech, Moravy a polského Kladska.

Králický Sněžník

Králický Sněžník

Králický Sněžník
Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Najdete na iDNES.cz